Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Przenośmy butelkomat w Rzeszowie? Jeden z radnych chce oddać część diety na wypłacane środki

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Radny Daniel Kunysz ponownie interpeluje do Ratusza. Chodzi o pilotaż dla automatu skupującego plastikowe butelki PET, który miałby „wędrować” po mieście.

Temat w Rzeszowie nie jest nowością i już kilkakrotnie była o nim mowa podczas sesji Rady Miasta. Jakiś czas temu o możliwości wymiany plastikowych butelek lub puszek za bilety na komunikację miejską bądź doładowanie kart miejskich wspominał Konrad Fijołek, radny miasta i współzałożyciel ruchu miejskiego Rzeszów Smart City.

„Jeżeli [testowe rozwiązanie – przyp. red.] by się sprawdziło, wtedy można zrobić sieć i system całego odbioru. Ktoś by musiał to policzyć i sprawdzić, czy to się opłaca” – informował Konrad Fijołek. Warto wspomnieć, że podobny system funkcjonuje aktualnie na trzech stacjach metra w Stambule. Tam również prowadzony jest w formie pilotażu. Póki co projekt radnego Fijołka nie jest realizowany.

Kilka miesięcy wcześniej temat podniósł radny Witold Walawender, który uważał że maszyny umieszczone w parkach, centrach handlowych oraz miejscach rekreacji jak Lisia góra oraz bulwary, pomogą w zbiórce odpadów oraz przysłużą się estetyce tych miejsc.

„Przykładem innych miast moglibyśmy zakupić automaty wypłacające pieniądze za zużyte szklane butelki i puszki. Potencjalny klient za wrzucenie odpadów otrzymywał by zwrot pieniążków. Ustawienia takich automatów spowodowałoby, że zwiększy się czystość w naszym mieście, po drugie recykling byłby opłacalny dla obu stron” – wyjaśniał radny Walawender.
Reklama
Tym razem w sprawie postanowił zabrać głos Daniel Kunysz, radny Rozwoju Rzeszowa. W swojej interpelacji zwraca się do miasta z zapytaniem o możliwość wynajmu lub zakupu dla miasta jednego automatu skupującego plastikowe butelki PET. Pomysł inspirowany był przyjętym przez radnych Krakowa programem „Kraków bez plastiku”.

„Chciałbym, żeby taki butelkomat stanął w rzeszowskich szkołach, żeby dzieci z Rzeszowa uczyć od najmłodszych lat zachowań proekologicznych i każda osoba, która wrzuca plastikową butelkę dostanie 10 gr zwroty z tego tytułu. Zaproponowałem, że mógłbym przekazać część swojej diety na poczet tych wypłaty” – mówi radny Daniel Kunysz.

Zgodnie z zamysłem radnego, początkowo jeden butelkomat byłby pod Ratusze, później zostałby na czas pilotażu przenoszony na dwa tygodnie do każdej z rzeszowskich szkół: „Chciałbym aby najmłodsi mieszkańcy nauczyli się, że ekologia opłaca się. Podnoszenie pro-ekologicznej świadomości społeczeństwa jest bardzo ważne, taka lekcja przyniesie wymierną korzyść naszemu środowisku, oraz Miastu” – czytamy w interpelacji.

Zgodnie z posiadaną przez radnego wiedzą, zakup takiego urządzenia wynosi od 20 tys. do 130 tys. zł., stąd też pomysł z wypożyczeniem. Warto również wspomnieć, że zgodnie z planami Parlamentu Europejskiego od 2029 roku wszystkie butelki mają być wytwarzane z 90% tworzywa pochodzącego z recyklingu.

Pod interpelacją radnego Kunysza podpisali się również radni Prawa i Sprawiedliwości: Mateusz Szpyrka oraz Waldemar Kotula.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Czy w Rzeszowie powstanie centrum tenisowe? W Ratuszu trwają rozmowy

RZESZÓW. W Ratuszu trwają rozmowy odnośnie stworzenia centrum tenisowego.

Rzeszów

Koduj z Gigantami! Piąta edycja darmowych warsztatów programowania dla dzieci i młodzieży

Młodsi uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił poznając programy takie jak Scratch, Kodu czy AppInventor...

Rzeszów

Wprowadzenie opłat na parkingu lotniska w Jasionce od 21 sierpnia br.

RZESZÓW. Łączna ilość miejsc parkingowych wyniesie 857.

Rzeszów

30 sierpnia rusza sprzedaż karnetów na mecze Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. W tym momencie ruszy I etap rezerwacji. Drugi, otwarty wystartuje 27 września.

Rzeszów

3 mln zł powędrowało do szpitala MSWiA W Rzeszowie

RZESZÓW. Umowę zawarto 14 sierpnia w szpitalu MSWiA w Rzeszowie.

Rzeszów

Uruchomiono sprzedaż biletów semestralnych i uczniowskich

RZESZÓW. Bilety semestralne uczniowskie będą dostępna w okresie od 1 września 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.

Reklama