Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Przenośmy butelkomat w Rzeszowie? Jeden z radnych chce oddać część diety na wypłacane środki

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Radny Daniel Kunysz ponownie interpeluje do Ratusza. Chodzi o pilotaż dla automatu skupującego plastikowe butelki PET, który miałby „wędrować” po mieście.

Temat w Rzeszowie nie jest nowością i już kilkakrotnie była o nim mowa podczas sesji Rady Miasta. Jakiś czas temu o możliwości wymiany plastikowych butelek lub puszek za bilety na komunikację miejską bądź doładowanie kart miejskich wspominał Konrad Fijołek, radny miasta i współzałożyciel ruchu miejskiego Rzeszów Smart City.

„Jeżeli [testowe rozwiązanie – przyp. red.] by się sprawdziło, wtedy można zrobić sieć i system całego odbioru. Ktoś by musiał to policzyć i sprawdzić, czy to się opłaca” – informował Konrad Fijołek. Warto wspomnieć, że podobny system funkcjonuje aktualnie na trzech stacjach metra w Stambule. Tam również prowadzony jest w formie pilotażu. Póki co projekt radnego Fijołka nie jest realizowany.

Kilka miesięcy wcześniej temat podniósł radny Witold Walawender, który uważał że maszyny umieszczone w parkach, centrach handlowych oraz miejscach rekreacji jak Lisia góra oraz bulwary, pomogą w zbiórce odpadów oraz przysłużą się estetyce tych miejsc.

„Przykładem innych miast moglibyśmy zakupić automaty wypłacające pieniądze za zużyte szklane butelki i puszki. Potencjalny klient za wrzucenie odpadów otrzymywał by zwrot pieniążków. Ustawienia takich automatów spowodowałoby, że zwiększy się czystość w naszym mieście, po drugie recykling byłby opłacalny dla obu stron” – wyjaśniał radny Walawender.
Reklama
Tym razem w sprawie postanowił zabrać głos Daniel Kunysz, radny Rozwoju Rzeszowa. W swojej interpelacji zwraca się do miasta z zapytaniem o możliwość wynajmu lub zakupu dla miasta jednego automatu skupującego plastikowe butelki PET. Pomysł inspirowany był przyjętym przez radnych Krakowa programem „Kraków bez plastiku”.

„Chciałbym, żeby taki butelkomat stanął w rzeszowskich szkołach, żeby dzieci z Rzeszowa uczyć od najmłodszych lat zachowań proekologicznych i każda osoba, która wrzuca plastikową butelkę dostanie 10 gr zwroty z tego tytułu. Zaproponowałem, że mógłbym przekazać część swojej diety na poczet tych wypłaty” – mówi radny Daniel Kunysz.

Zgodnie z zamysłem radnego, początkowo jeden butelkomat byłby pod Ratusze, później zostałby na czas pilotażu przenoszony na dwa tygodnie do każdej z rzeszowskich szkół: „Chciałbym aby najmłodsi mieszkańcy nauczyli się, że ekologia opłaca się. Podnoszenie pro-ekologicznej świadomości społeczeństwa jest bardzo ważne, taka lekcja przyniesie wymierną korzyść naszemu środowisku, oraz Miastu” – czytamy w interpelacji.

Zgodnie z posiadaną przez radnego wiedzą, zakup takiego urządzenia wynosi od 20 tys. do 130 tys. zł., stąd też pomysł z wypożyczeniem. Warto również wspomnieć, że zgodnie z planami Parlamentu Europejskiego od 2029 roku wszystkie butelki mają być wytwarzane z 90% tworzywa pochodzącego z recyklingu.

Pod interpelacją radnego Kunysza podpisali się również radni Prawa i Sprawiedliwości: Mateusz Szpyrka oraz Waldemar Kotula.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dzisiaj ostatni dzień głosowania na projekty RBO 2020

RZESZÓW. Dzisiejszy dzień jest ostatnim dniem, kiedy mieszkańcy Rzeszowa mogą głosować na projekty.

Rzeszów

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny także w Rzeszowie

RZESZÓW. Manifestacja w Rzeszowie rozpoczęła się o godz. 12.00.

Rzeszów

Pod Rzeszowem powstaje pierwszy w Polsce Bank Pszczeli

RZESZÓW. Do końca sezonu 2019 w Banku miało znaleźć się pierwszych 50 rodzin pszczelich.

Rzeszów

Zatrzymano 6 osób podejrzanych o posiadanie treści pedofilskich i zoofilskich

RZESZÓW, PODKARPACIE. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już w Prokuraturze Okręgowej w Krośnie zarzuty dotyczące przestępstw pedofilskich.

Rzeszów

Rada Osiedla Staromieście oburzona brakiem rozbudowy ZSP Nr 3

RZESZÓW. Cała inwestycja ma kosztować ok. 8 mln zł.

Rzeszów

91-tysięczne Rushmoor czternastym miastem partnerskim Rzeszowa

RZESZÓW. Kontakty z Rushmoor, liczącym ok. 91 tys. osób, zostały nawiązane w grudniu 2018 r.

Rzeszów

9. edycja festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna. Grotowski. Kantor” odwołana. Miasto nie ma pieniędzy

RZESZÓW. Ratusz zapewnia, że w przyszłym roku nie zamierza rezygnować z organizacji festiwalu.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów ma nowego sponsora. Przygotowano również specjalną ofertę

RZESZÓW. Umowę podpisano podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Reklama