Rzeszów - Poniedziałek, 24.02.2025
Reklama

Przebudowa budynku dworca PKP w Rzeszowie. Rozpoczęto roboty wykończeniowe [ZDJĘCIA]

Dodano: /

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Jeszcze trochę poczekamy na zakończenie prac przy modernizacji budynku dworca PKP w Rzeszowie. Polskie Koleje Państwowe S.A. nie podają jak na razie konkretnej daty zakończenia inwestycji. Wiemy jedynie, że ma to nastąpić w pierwszej połowie br. Obecnie wykonawca rozpoczął już roboty wykończeniowe wewnątrz obiektu. ZOBACZ ZDJĘCIA

Modernizacja budynku dworca PKP rozpoczęła się w lipcu 2022 roku i stanowi jeden z trzech elementów większego zadania, jakim jest Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne. Za dwa z nich odpowiedzialne było miasto Rzeszów. Chodzi o przebudowę placu dworcowego oraz układu drogowego w rejonie dworca. Miejską część RCK udostępniono mieszkańcom już niemal rok temu, a dokładnie 1 marca 2024 r.

Trzeci element tej dużej inwestycji jaką jest RCK, to właśnie wspomniana wcześniej przebudowa budynku dworca, za którą odpowiedzialne są Polskie Koleje Państwowe S.A. Wykonawcą prac jest firma Budimex S.A. Ta część miała być zakończona równolegle z miejską, jednak ze względu na nieprzewidziane utrudnienia jakie wystąpiły w trakcie prac, zakończenie inwestycji znacznie odsunięto w czasie.

Zwróciliśmy się do PKP S.A. z prośbą o informację, na jakim etapie jest przebudowa budynku dworca oraz kiedy mieszkańcy i podróżni będą mogli korzystać ze zmodernizowanego obiektu.

- Planujemy zakończenie inwestycji w pierwszej połowie br. O dokładnym terminie będziemy informować – przekazała Agnieszka Jurewicz z Wydziału Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych S.A.

Z informacji przesłanych przez przedstawicielkę PKP S.A. wynika, że wykonawca rozpoczął już roboty wykończeniowe wewnątrz budynku dworca. Równolegle prowadzone są również „specjalistyczne prace renowacyjne sklepień kolebkowych w piwnicach budynku oraz czyszczenie i konserwacja mozaiki w holu głównym”.


Jak będzie wyglądał budynek dworca PKP po modernizacji?

Przebudowany dworzec Rzeszów Główny odzyska jednolity, modernistyczny charakter, który został zmieniony od czasów jego przebudowy w latach 60. XX wieku przez historyzujące nawiązania do XIX-wiecznych początków obiektu, które wprowadzono w trakcie przebudów na przełomie XX i XXI wieku. Zmiany będą widoczne przede wszystkim na elewacji dworca. Zostaną z niej usunięte łuki nad wejściem głównym oraz dobudowana, historyzująca attyka z elektronicznym zegarem. Modernistycznego charakteru budynkowi doda również stolarka okienna i drzwiowa stylizowana na tę z lat 60. XX wieku. Odnowiona okładzina elewacji wykonana będzie z granitu i piaskowca. W części administracyjnej budynek (od strony zachodniej i wschodniej) zostanie otynkowany i pomalowany w odcieniach szarości. Na szczycie fasady, w części zachodniej, zdecydowano się na przywrócenie elektronicznego, wielkoformatowego zegara z dwoma wyświetlaczami od strony zachodniej i placu przed dworcem. Z kolei nad naświetlem holu od strony miasta i peronów pojawi się podświetlany napis z logotypem PKP i nazwą dworca.

Reklama


Wizualizacja budynku dworca PKP w Rzeszowie po modernizacji / PKP S.A.

Swój wygląd zmieni również wnętrze budynku, a ostateczną decyzję o tym jak się będzie ono prezentować, podejmie konserwator zabytków. Hol o powierzchni prawie 350 m kw. pełniący jednocześnie funkcję poczekalni będzie utrzymany w jasnej kolorystyce. Będzie tu dużo światła dziennego, dzięki licznym oknom znajdującym się w elewacji. Sufi holu wykonany zostanie z listew dekoracyjnych z wkomponowanymi w niego nowoczesnymi oprawami świetlnymi. Zamontowane zostaną elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, gabloty z rozkładami jazdy, zegar oraz ławki wyposażone w porty do ładowania urządzeń mobilnych. We wschodniej części holu znajdą się kasy biletowe, a resztę powierzchni na parterze zajmą pomieszczenia handlowo-usługowe na wynajem.

Nowością w holu będą schody i winda prowadzące na poziom –1. Dostaniemy się z niego do parkingu podziemnego będącego częścią Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Na poziomie –1 zlokalizowano również toalety, pomieszczenia na wynajem oraz zaplecze techniczne budynku. Natomiast na piętrze dworca: posterunek Straży Ochrony Kolei oraz biura przeznaczone dla spółek kolejowych i na wynajem.

Zmodernizowany budynek dworca będzie również w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dzięki barier architektonicznych oraz wprowadzeniu szeregu usprawnień. Pojawią się ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, plany dotykowe z nazwą dworca oraz urządzenia wspomagające współpracę z aparatami słuchowymi przy okienkach kasowych. Do komunikacji w budynku, oprócz klatek schodowych, będą służyć też windy.

Po przebudowie dworzec stanie się również bardziej ekologiczny i bezpieczny. Będzie energooszczędny dzięki nowej stolarce okiennej i drzwiowej, bardziej wydajnym urządzeniom grzewczym oraz centralom wentylacyjnym z odzyskiem ciepła. Stare oświetlenie zastąpi LED-owe. Wdrożony zostanie system BMS (Building Management System), który pozwoli na optymalizację zużycia energii elektrycznej, wody i ciepła. Zwiększony poziom bezpieczeństwa zapewnią nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.


Wizualizacja budynku dworca PKP w Rzeszowie po modernizacji / PKP S.A.

Prace przy przebudowie dworca Rzeszów Główny realizowane są w systemie „Projektuj i buduj” w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

60 mln zł z Ministerstwa Sportu na Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki

RZESZÓW. Dwie duże rzeszowskie inwestycje uzyskają wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Chodzi o Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki oraz basen przy ul. Matuszczaka.

Rzeszów

Areszt dla 41-latka z Rzeszowa za udostępnianie treści pedofilskich

RZESZÓW. Mężczyzna usłyszał już prokuratorskie zarzuty, a sąd tymczasowo aresztował go na 3 miesiące.

Rzeszów

Ruszyła rekrutacja na Politechnice Rzeszowskiej. Do wyboru 30 kierunków

RZESZÓW. Ponad 6000 miejsc dla przyszłych studentów przygotowała Politechnika Rzeszowska. Nabór już się rozpoczął. Uczelnia oferuje 30 kierunków studiów na 7 wydziałach.

Rzeszów

W rzeszowskim ratuszu wręczono medale za długoletnie pożycie małżeńskie

RZESZÓW. Była to pierwsza taka uroczystość od początku pandemii.

Rzeszów

Nowe rośliny i drzewa w Rzeszowie za ponad 300 tys. zł

RZESZÓW. Miasto podpisało umowę na rewitalizację pasów zieleni rozdzielających drogi w Rzeszowie oraz miejskich terenów zielonych. Koszt inwestycji to ponad 300 tys. zł. Prace potrwają do połowy lipca.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie pierwszy naturalistyczny plac zabaw

​RZESZÓW. Miasto zrealizuje kolejne pomysły mieszkańców, zgłoszone w ramach projektu  „Rzeszów to MY” realizowanego przez Urban Lab. Jednym z nich jest pierwszy w Rzeszowie naturalistyczny plac zabaw.

Rzeszów

Debata kandydatów na prezydenta Rzeszowa w Radiu ZET

Na tydzień przed wyborami, kandydaci na prezydenta Rzeszowa zmierzą się w debacie, która odbędzie się w specjalnym wydaniu programu "7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET".

Rzeszów

Kolejne wakacyjne połączenia lotnicze z Jasionki

RZESZÓW/JASIONKA. Nowe połączenie do chorwackiego Splitu oraz przywrócenie popularnych lotów do Burgas to najnowsze propozycje podrzeszowskiego lotniska na tegoroczne wakacje. 

Reklama