Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Program Kolejowy CPK skróci kursy z i do Rzeszowa. Będą także szybsze połączenia do Warszawy

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Prawie 700 km nowych linii kolejowych powstanie w ramach Programu Kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego w pięciu województwach: świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i lubelskim.

W stolicach każdego z ww. województw odbyły się w ciągu ostatnich dni Regionalne Konsultacje Strategiczne CPK z przedstawicielami władz wojewódzkich i samorządów lokalnych. Proces konsultacyjny projektów kolejowych dotyczy przebiegów linii kolejowych. Celem spotkań było uzgodnienie, czy przygotowane warianty uwzględniają wszystkie uwarunkowania regionalne i lokalne, czy inwestycje kolejowe CPK nie kolidują z budowami planowanymi przez samorządy.

„Rozpoczęliśmy proces wstępnego trasowania nowych linii kolejowych. W ramach RKS przedstawiamy pierwsze efekty naszych prac, wsłuchując się w opinie regionalnych partnerów. Przed nami etap zbierania szczegółowych uwag i propozycji, ale już dziś mogę powiedzieć, że regionalne konsultacje strategiczne są dla nas bardzo inspirujące” – zapewnia Maciej Kaczorek, dyrektor Biura Planowania Kolei w CPK.

W województwie podkarpackim w ramach Programu CPK ma powstać 155 km dwóch nowych linii kolejowych. Pierwsza z nich, czyli linia nr 58 (Łętownia – Rzeszów) skróci czas przejazdu pomiędzy stolicą województwa a Stalową Wolą, Tarnobrzegiem, Sandomierzem i Niskiem oraz zapewni najszybsze połączenie Podkarpacia z Warszawą i CPK. Linia nr 122 (Rzeszów – Sanok) znacząco polepszy skomunikowanie Bieszczad z całą Polską.

Zaprezentowana podczas konsultacji wersja trasowania zakłada, że przy prędkości eksploatacyjnej 250 km/h możliwe będzie osiągnięcie czasu przejazdu z Warszawy: do Rzeszowa – 2 godz. 40 min. (obecnie najkrótszy czas to 4 godz. 5 min.), do Stalowej Woli - 2 godz. 10 min. (dziś najkrótsza podróż na tej trasie zajmuje 4 godz. 50 min.), do Sanoka - 3 godz. 25 min. (zamiast obecnych 8 godz. 40 min.).
Reklama
Łącznie w ramach kolejowej części Programu CPK planowana jest budowa ponad 1600 km nowych linii prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy. Tzw. etap zero, który powinien być gotowy przed uzyskaniem przez Port Lotniczy Solidarność zdolności operacyjnej, zakłada wybudowanie 140 km nowych linii na trasie Warszawa – CPK – Łódź. Zakończenie pozostałych inwestycji kolejowych wpisuje się w horyzont czasowy do 2040 r.

Dodajmy, że w ostatni czasie ruszyła także elektryfikacja linii Rzeszów – Ocice. Dzięki inwestycji wartej 67 mln zł pasażerowie podróżujący pociągiem do Warszawy będą mogli liczyć na krótszy czas przejazdu. Prace mają potrwać do 2021 roku.

Każda z 10 kolejowych „szprych”, prowadzących do CPK, składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Na potrzeby budowy tego kolejowego systemu doszło do podziału zadań inwestycyjnych między spółki CPK i PKP Polskie Linie Kolejowe. 29 kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, na mocy którego każdy z nowych odcinków torów, którymi pociągi dojadą do CPK i Warszawy, został włączony do wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Matysówka została 31 osiedlem Rzeszowa. Kolejnym Miłocin?

RZESZÓW. teraz czas na zatwierdzenie statutu osiedla oraz przeprowadzenie wyborów do rady osiedla.

Rzeszów

Studenci skorzystają z symulatora wirtualnej sceny zbrodni. W planach symulator ataku terrorystycznego

RZESZÓW. Program „Wirtualnej sceny zbrodni” obejmuje dwa oddzielne scenariusze.

Rzeszów

Pięć firm zainteresowanych poszerzeniem ścieżki pieszo-rowerowej nad Wisłokiem

RZESZÓW. Dwie z pięciu ofert mieszczą się w progu finansowym miasta.

Rzeszów

Znamy liczbę bezdomnych w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Wśród nich jest siedmioro dzieci

RZESZÓW. W stolicy województwa podkarpackiego jest 128 osób bezdomnych. 

Rzeszów

Studentka PRz została laureatką konkursu o nagrodę Ministra Rozwoju i Inwestycji [FOTO]

RZESZÓW. Przedszkole zaprojektowane zostało jako szereg oddzielnych budynków o rożnych funkcjach.

Rzeszów

Dzisiaj na Rynku protest przeciwko cenzurze spektaklu #chybanieja

RZESZÓW. Publiczny protest na rzeszowskim Rynku rozpocznie się o godz. 16.00. 

Rzeszów

Śluzy rowerowe, parking park&ride, aktywne przejścia – pomysły na rozwój systemów transportowych Rzeszowa

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska rozpoczyna cykl spotkań prezentujących rozwiązania komunikacyjne dla miasta.

Rzeszów

500 pluszaków trafiło do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego

RZESZÓW. Łącznie do rzeszowskich karetek trafiło już 2 tys. maskotek z krakowskiego sklepu.

Reklama