Rzeszów - Niedziela, 08.09.2024
Reklama

Prezydent Rzeszowa i radni reagują na wczorajszy incydent w Sejmie z udziałem Grzegorza Brauna

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie w związku z incydentem z udziałem posła Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej), do jakiego doszło wczoraj w Sejmie.

Wczoraj w godzinach wieczornych poseł Konfederacji Grzegorz Braun, przy użyciu gaśnicy proszkowej zgasił zapalone w Sejmie świece z okazji dorocznego święta żydowskiego Chanuka. Po tym incydencie, Grzegorz Braun został wykluczony z obrad, a marszałek zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury o zakłócanie porządku religijnego.

W związku z wtorkowym incydentem, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie, w którym kategorycznie potępili zachowanie Grzegorza Brauna. „To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie”.

Poniżej publikujemy oświadczenie w całości:

My, przedstawiciele wszystkich klubów radnych Rady Miasta Rzeszowa oraz Prezydent Miasta Rzeszowa wraz całą administracją samorządową miasta, kategorycznie potępiamy wczorajsze zachowanie w Sejmie, posła Grzegorza Brauna. To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie.

My, rzeszowianie szanujemy symbole religijne.  Zarówno katolickie jak i innych wyznań. Potępiamy wszelkie zachowania antysemickie i rasistowskie dlatego oczekujemy, że organy państwa przeprowadzą niezbędne postępowanie wyjaśniające i w razie stwierdzenia naruszenia prawa, wyciągną daleko idące konsekwencje z pozbawieniem mandatu poselskiego włącznie.
Reklama
Grzegorz Braun najwyraźniej nie zna historii naszego miasta, w którym przed II Wojną Światową mieszkańcy narodowości żydowskiej stanowili ok. 1/3 ludności. Wszyscy oni a także przedstawiciele wielu innych narodów i religii wspólnymi siłami pracowali na rzecz Rzeszowa i w zgodzie go rozwijali. Ówczesna Rada Miasta składała się z radnych polskich i żydowskich, a kiedy burmistrzem Rzeszowa był Roman Krogulski, wspólnie z nim, miastem zarządzał wiceburmistrz pochodzenia żydowskiego - Wilhelm Hochfeld.

Dzisiaj zarówno Prezydent jak i Rada Miasta Rzeszowa jesteśmy ich następcami i kontynuujemy ich dzieło, starając się pamiętać o zasługach społeczności żydowskiej tamtego czasu. Do niej należeli w szczególności przodkowie Freda Zinnemanna światowej sławy reżysera, którego w tych dniach upamiętnialiśmy tablicą wbudowaną na ścianie budynku, w którym się urodził.

 Rzeszów to miasto tolerancyjne i przyjazne, otwarte i pełne empatii, co społeczność naszego miasta szczególnie pokazała po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Dlatego tak nas zabolał brak szacunku dla uczuć religijnych i pamięci społeczności żydowskiej zademonstrowany przez parlamentarzystę, którego do służby desygnowała społeczność naszego regionu.
 
Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Rada Miasta Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

JelczTour

Ostatnie wakacyjne przejazdy zabytkowym Jelczem po Rzeszowie

RZESZÓW. W najbliższy weekend odbędą się ostatnie wakacyjne przejazdy czerwonym Jelczem po ulicach Rzeszowa w ramach akcji pod hasłem #JelczTOUR.

Rzeszów

Przejazd pod torami na ul. Miłocińskiej już otwarty

RZESZÓW. Zakończył się remont wiaduktu kolejowego, pod którym biegnie droga łącząca ulice Miłocińską i Warszawską.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek w Głogowie Małopolskim

GŁOGÓW MAŁOPOLSKI. 32-letni kierowca bmw zginął w wypadku, do którego doszło wczoraj na ulicy Bursztynowej w Głogowie Małopolskim. 24-letni pasażer pojazdu trafił do szpitala.

Rzeszów

We wrześniu rozpoczną się prace przy odmulaniu Wisłoka

RZESZÓW. Trwają prace związane z przygotowaniem placu budowy pod kolejny etap odmulania Wisłoka.

Rzeszów

Nowa nazwa ulicy na osiedlu Przybyszówka

RZESZÓW. Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Rzeszowa, radni podjęli uchwałę dotyczącą nadania imienia ks. Stanisława Sznajdera jednej z ulic na rzeszowskim osiedlu Przybyszówka. Droga przebiega od ul. Krakowskiej w kierunku południowym.

Rzeszów

Modernizacja boiska piłkarskiego na osiedlu Biała

RZESZÓW. Blisko 395 tys. zł przeznaczone zostanie na I etap modernizacji boiska do piłki nożnej na rzeszowskim osiedlu Biała. Zadanie będzie realizowane w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2024 r.

Rzeszów

Kolizja na ul. Okulickiego. Sprawczyni miała prawie 3 promile

RZESZÓW. Blisko 3 promile alkoholu miała w organizmie 56-letnia mieszkanka Rzeszowa, która jadąc mini cooperem spowodowała kolizję na ul. Okulickiego. Kobieta straciła prawo jazdy. Dodatkowo grozi jej do 3 lat pozbawienia wolności...

Budowa przedłużenia al. Krzyżanowskiego

Na ponad rok zamkną fragment ul. Powstańców Listopadowych

RZESZÓW. Rozpoczyna się druga cześć budowy drogi, która połączy ul. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego. W związku z tym, Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie musi zamknąć dla ruchu fragment ul. Powstańców Listopadowych.

Reklama