Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Pracownicy PRz mają pomysł na poprawę punktualności autobusów miejskich

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Pracownicy naukowi Zakładu Dróg i Mostów Politechniki Rzeszowskiej mają pomysł jak poprawić punktualność miejskich autobusów w Rzeszowie. Opowiedzą o tym w trakcie seminarium „Rozwój systemów transportowych Rzeszowa”. Odbędzie się ono 27 lutego o godzinie 16:00 w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz.

Współorganizatorem wydarzenia jest rzeszowski oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji oraz Stowarzyszenie Rowery.Rzeszów.pl. Podczas spotkania zostaną przedstawione propozycje związane z rozwojem systemów transportowych Rzeszowa a następnie przewidywana jest dyskusja na poruszone tematy.

Głównym punktem konferencji będzie omówienie rozwiązania przygotowanego przez pracowników PRz, którego efektem ma być poprawa punktualności komunikacji miejskiej.

Autorami projektu „Dynamicznie Wydzielone Pasy Autobusowe” (DPA) są dr inż. Mateusz Szarata, dr inż. Lesław Bichajło, wsparcia udzielił również dr hab. inż. Tomasz Siwowski, prof. PRz i kierownik Zakładu Dróg i Mostów Politechniki Rzeszowskiej.

„Innowacyjność pomysłu polega na wykorzystaniu nowoczesnej infrastruktury teleinformatycznej do zarządzania ruchem na pasach autobusowych. Nowe rozwiązanie umożliwia czasowe wydzielanie pasa na żądanie zbliżającego się autobusu. W efekcie możliwe jest bardziej precyzyjne uprzywilejowanie autobusów i dopasowanie czasu działania do rzeczywistych godzin szczytu” – wyjaśnia dr. inż. Mateusz Szarata.
Reklama
Dodaje, że użytkownicy samochodów indywidualnych korzystają z pełnego przekroju drogowego i tylko w sytuacjach kiedy wydzielenie pasa jest naprawdę konieczne, ten pas jest im ”odbierany”.

Kolejną istotną zaletą DPA jest możliwość zastosowania tej formy priorytetu w przypadkach, w których kryteria wprowadzenia klasycznego wydzielonego pasa  nie są spełnione. Dzięki temu większa liczba odcinków mogłaby posiadać priorytety wpływające korzystnie na atrakcyjność danej linii, zwiększając jej punktualność czy skracając czasy przejazdu przez zatłoczone odcinki ulic.

Rozwiązaniem zainteresowane jest miasto Rzeszów, które chciałoby przetestować DPA na ulicy Hetmańskiej. Aktualnie trwają prace nad wdrożeniem projektu w życie. Organizatorzy wydarzenia liczą, że  to pierwsze spotkanie zapoczątkuje cykl seminariów poświęconych aktualnym problemom komunikacyjnym miasta Rzeszowa.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Prawie 11 mln zł dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Chodzi o zwiększenie dostępności dla osób niepełnosprawnych

RZESZÓW. Projekt UR pt.: „Przyjazny nURt” – rozwój dostępności UR został wyróżniony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Rzeszów

Trzy linie komunikacji miejskiej ze zmienionym rozkładem. Powód: dostosowanie czasów przejazdu

RZESZÓW. 9 grudnia br. zmianie ulegają rozkłady jazdy autobusów linii 6, 30 i 46.

Rzeszów

Kary za niesegregowanie śmieci i zniżka za kompostownik. Jest zgoda radnych

RZESZÓW. Oba projekty uchwały zostały zaakceptowane przez radnych na wczorajszej sesji Rady Miasta .

Rzeszów

Spalarnia przy ul. Ciepłowniczej przyjmie odpady z Rzeszowa. Łącznie wybrano 10 podmiotów

RZESZÓW. Postępowanie dotyczy dostawy niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych o kodzie 20 03 01.

Rzeszów

Sezonowe lodowisko już stoi przy ratuszu. Kiedy otwarcie? [FOTO]

RZESZÓW. W sobotę 7 grudnia, o godz. 17.00 na lodowisku podziwiać będzie można IceShow - pokaz jazdy na lodzie.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci kontynuują akcję „przejezdne skrzyżowania”

RZESZÓW. Działania będą kontynuowane w kolejne piątki grudnia.

Reklama