Rzeszów - Poniedziałek, 18.11.2024
Reklama

Powstała rzeszowska mapa murali i graffiti

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. W „Rzeszowskiej mapie murali i graffiti” znajdziecie 35 prac w różnych lokalizacjach na terenie miasta. Każda zawiera obszerny opis z audiodeskrypcją i fotografie.

Inkubator Kultury działający w Estradzie Rzeszowskiej stworzył „Rzeszowską mapę murali i graffiti”, aby ułatwić mieszkańcom dotarcie do poszczególnych malowideł, które niejednokrotnie znajdują się w miejscach trudniej dostępnych i rzadziej odwiedzanych przez mieszkańców.  

Projekt powstawał przez kilka miesięcy, a jego efektem jest mapa zawierająca 35 prac podzielonych na trzy kategorie – mural, graffiti i mural reklamowy. Każda opatrzona jest wyczerpującym opisem:

- Znalezienie informacji na temat wszystkich murali i graffiti nie było łatwe. Wymagało to wykonania wielu telefonów, zadawania pytań wielu osobom i odwiedzenia wielu miejsc. Udało się – każda z prezentowanych prac jest szczegółowo opisana. Podajemy nazwiska autorów, rok i okoliczności, w których powstał dany „malunek” – wyjaśnia Joanna Jęczalik z Rzeszowskiego Inkubatora Kultury.

Mapa jest dostępna w dwóch wersjach. Bezpłatnej elektronicznej w aplikacji Google Maps i papierowej, którą można nabyć w siedzibie Inkubatora Kultury przy ulicy Jagiellońskiej 24 za symboliczną kwotę 5zł. Mapa online znajduje się pod linkiem: https://tiny.pl/rshz4. Dodatkowo na stronie: http://inkubatorkultury.eu/projekty/rzeszowska-mapa-murali-i-graffiti/ można znaleźć obszerne galerie zdjęć każdego z murali i graffiti, a także ich opisy z audiodeskrypcją:
Reklama
- Audiodeskrypcja wydała nam się czymś niezbędnym. To ukłon w stronę tych, którzy nie mogą zobaczyć muralu czy graffiti, ale dzięki szczegółowemu opisowi mogą je sobie wyobrazić – mówi Jęczalik.
Wydanie „Rzeszowskiej mapy murali i graffiti” to nie koniec projektu. RIK w przyszłości planuje zorganizować grupowy spacer śladami prezentowanych prac. W ten sposób chce zachęcić mieszkańców do większej aktywności na świeżym powietrzu i poznawania miasta od innej strony. Obecnie jednak, przez wzgląd na pandemię koronawirusa, zaprasza na spacery samodzielne lub w gronie rodzinnym z mapą w ręku:

- Warto wiedzieć, że mamy w stolicy Podkarpacia na przykład murale z fauną i florą, podwodnym światem, znanymi postaciami ze świata kina, czy z motywami ludowymi. Wszystkie są wyjątkowe, a spacer ich śladem wydaje się trafioną rozrywką dla każdego, niezależnie od wieku – kwituje Jęczalik.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Inwentaryzacja drzew w Rzeszowie. Powstanie elektroniczna baza danych

RZESZÓW. Ile jest w Rzeszowie drzew? Jakich gatunków? W jakiej są kondycji? M.in. odpowiedzi na takie pytania da inwentaryzacja dendrologiczna drzew, która rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Pierwszy w Rzeszowie totem dla rowerzystów. Na razie pilotażowo

RZESZÓW. Urządzenie zostanie zamontowane na ścieżce rowerowej na al. Powstańców Warszawy, na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Hetmańską a mostem Karpackim czyli zaporą.

Rzeszów

Policjanci i strażacy na rzeszowskiej Żwirowni

RZESZÓW. Wizyta funkcjonariuszy odbyła się w ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2022”.

Rzeszów

Wiadukt czy tunel na ul. Langiewicza? Powstanie koncepcja

RZESZÓW. Ruszył przetarg na przygotowanie koncepcji budowy wielopoziomowego skrzyżowania ul. Langiewicza z linią kolejową nr 106 relacji Rzeszów Główny – Jasło. Ma być gotowa w ciągu sześciu miesięcy.

Rzeszów

Na ul. Krzyżanowskiego powstaje dwukierunkowy przejazd rowerowy

RZESZÓW. Budowa przejazdu potrwa do końca lipca.

Rzeszów

W sobotę utrudnienia w ruchu w centrum Rzeszowa. Zamknięte ulice i objazdy autobusów

RZESZÓW. Sprawdź, które ulice będą zamknięte i jak pojadą autobusy komunikacji miejskiej.

Rzeszów

ZTM wprowadza kolejne przystanki "na żądanie". Będzie ich łącznie 400

RZESZÓW. Nowe przystanki "na żądanie" zaczną obowiązywac od 1 sierpnia br. 

Reklama