Rzeszów - Piątek, 27.09.2024
Reklama

Politechnika Rzeszowska upamiętniła muralem pierwszego rektora uczelni

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki uroczyście odsłonięto mural upamiętniający doc. Romana Niedzielskiego, pierwszego rektora Politechniki Rzeszowskiej. 

Mural przedstawiający rektora pierwszej rzeszowskiej uczelni namalowano na tylnej ścianie odnowionej auli A-61 w budynku Wydziału Elektrotechniki i Informatyki przy ul. Wincentego Pola. Obraz wykonał Mateusz Bąk. Postać doc. Niedzielskiego znajduje się między jego krótką biografią, a wizerunkiem budynku Wydziału.

Doc. Roman Niedzielski był rektorem w latach 1966-1972. Mural z jego wizerunkiem odsłoniła córka Krystyna oraz rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Tadeusz Markowski: „Tato był człowiekiem wielkiego serca, był szalenie łagodny, w domu panowała miła, rodzinna atmosfera. Dużo się mówiło i dyskutowało. Ojciec nigdy nie podnosił głosu. Tłumaczył, że powinno być tak i tak, a Ty zrobisz jak będziesz uważać” – wspominała Krystyna Niedzielska.

Prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej podkreślił, że obecne pokolenie pracowników naukowych uczelni, ma okazję konsumować to, co rozpoczął prof. Niedzielski. Zwłaszcza, że rozruch i rozwój uczelni był okupiony bardzo dużym wysiłkiem. W trakcie uroczystości, prof. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej PRz wygłosił referat, w którym przypomniał życiorys i sylwetkę rektora Niedzielskiego.
Reklama
Pierwszego rektora Politechniki Rzeszowskiej podczas uroczystości wspominali uczniowie, współpracownicy, członkowie rodziny i przyjaciele. Dr inż. Edward Rejman, z Katedry Konstrukcji Maszyn, który we wrześniu 1970 r. został zatrudniony przez rektora Niedzielskiego na stanowisku asystenta, wspominał w jaki sposób prof. Niedzielski przygotowywał asystentów do pracy.

„Mieliśmy obowiązek uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych ze studentami. Po wysłuchaniu cyklu wykładów, byliśmy wdrażani do dydaktyki. Polegało to na tym, że prowadziliśmy wykłady, oczywiście pod kontrolą i z obecnością Pana Profesora Niedzielskiego.  On siedział w ławce, trzymał swoją charakterystyczną fajkę, którą zawsze przygryzał a my prowadziliśmy wykład. Trzeba powiedzieć, że Pan Profesor zachowywał się bardzo elegancko, nigdy się nie wtrącał. Natomiast po zajęciach szliśmy na spotkanie i tam wskazywał nam nasze uchybienia” – opowiadał dr inż. E. Rejman.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rozbudowa ul. Warszawskiej [ZDJĘCIA]

​RZESZÓW. Jesteście ciekawi jak przebiegają prace na jednej z największych inwestycji drogowych, trwających obecnie w Rzeszowie? Mamy dla Was zdjęcia z placu budowy.

Rzeszów

Tragiczny wypadek w Wólce Niedźwiedzkiej. Nie żyje 47-letni rowerzysta

RZESZÓW. W miejscowości Wólka Niedźwiedzka, ok 30 km od Rzeszowa, doszło do zderzenia samochodu osobowego z rowerzystą. Kierujący jednośladem zginął na miejscu.

Rzeszów

Nocne spotkania z nauką. Dla miłośników wiedzy oraz ludzi "ciekawych świata"

​RZESZÓW. W najbliższy piątek Politechnika Rzeszowska otworzy swoje laboratoria dla zwiedzających. Jedną z atrakcji wydarzenia będzie wyjątkowe widowisko pn. „Teatr wysokich napięć”, podczas którego wykorzystane zostaną jedne z największych w swoich klasach...

Rzeszów

Polecimy z Rzeszowa do Mediolanu. Nowe połączenie od listopada

 RZESZÓW/JASIONKA. Od 4 listopada Polskie Linie Lotnicze LOT uruchamiają bezpośrednie połączenie na trasie Rzeszów - Mediolan – Rzeszów. Loty będą odbywały się raz w tygodniu, w soboty.

Rzeszów

Droga łącząca ul. Warszawską ze strefą Dworzysko. Konrad Fijołek: To szansa na kolejny skok rozwojowy naszego miasta

RZESZÓW. Znaczenie tej trasy dla układu drogowego w północnej części miasta oraz korzyści jakie przyniesie nowa inwestycja, podkreślał Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podczas konferencji prasowej na terenie strefy ekonomicznej Dworzysko.

Rzeszów

Skwer na os. Baranówka oficjalnie nosi nazwę im. Krzysztofa Wyskiela

RZESZÓW. Uroczystość oficjalnego nadania imienia Krzysztofa Wyskiela odbyła się na terenach rekreacyjnych między ulicami Brydaka i Starzyńskiego na os. Baranówka, niedaleko dawnego miejsca zamieszkania wybitnego pilota.

Rzeszów

Kolejna inwestycja PKP PLK na stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na rozbudowę Lokalnego Centrum Sterowania (LCS) na stacji Rzeszów Główny. Inwestycja zwiększy zasięg LCS’u, a to z kolei usprawni ruch kolejowy.

Rzeszów

Rusza ekologiczny bazarek w Parku Papieskim. Będzie około 150 wystawców

RZESZÓW. Handel ekologiczną żywnośćią i rękodziełem w Parku Papieskim będzie odbywał się raz w miesiącu, w wyznaczone soboty.

Reklama