Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Politechnika Rzeszowska rozpoczyna współprace z uczelnią w Hamburgu

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o  współpracy z Helmut Schmidt University (Uniwersytet Federalnych Sił Zbrojnych) w Hamburgu w zakresie współpracy dydaktycznej, naukowej i rozwojowej.  

Podpisana umowa zakłada m.in. rozwój wspólnych projektów badawczych, organizowanie wspólnych działań akademickich i naukowych, takich jak kursy, konferencje, seminaria, sympozja lub wykłady czy wymianę pracowników oraz studentów studiów licencjackich i magisterskich.

Z ramienia Politechniki Rzeszowskiej porozumienie będzie realizować Katedra Elektrotechniki i Podstaw Informatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, natomiast ze strony Uniwersytetu w Hamburgu Katedra Maszyn i Układów Napędowych.

Prof. Lesław Gołębiowski z Katedry Elektrotechniki i Podstaw Informatyki PRz, koordynator projektu wyjaśnia, że wspólne badania będą dotyczyć aktualnych zagadnień i innowacyjnych rozwiązań, szczególnie w dziedzinie zasilania elektrycznego, elektromobilności i specjalnej techniki napędowej. Badania obejmą też nowoczesne metody techniki wysokich napięć i zabezpieczeń przepięciowych i piorunowych w zakresie ochrony maszyn.
Reklama
„Nacisk zostanie położony na maszyny elektryczne o wysokim stopniu wykorzystania i specjalnych wymaganiach dotyczących ich niezawodności i dostępności. Szczególnym zainteresowaniem cieszyć się będą maszyny axialne oraz zastosowania nadprzewodnictwa w elektrotechnice” – mówi prof. Gołębiowski.

W ramach podpisanej umowy zostały zaproponowane następujące zakresy badań: dynamika napędów elektrycznych w sieci, numeryczne metody obliczanie pola magnetycznego, mobilność elektryczna, energia odnawialna/energia wiatrowa, modelowanie napędów elektrycznych, turbogeneratory, systemy ochrony elektrowni przed przepięciami i piorunami oraz innowacyjne układy napędowe i maszyny specjalne.

„Mamy nadzieję być aktywnymi uczestnikami w rozwiązywaniu tych zagadnień. W trakcie współpracy będziemy dzielić się wynikami badań i wspólnie je publikować, co przyspieszy nasz rozwój naukowy” – dodaje prof. Gołębiowski. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Możliwie utrudnienia w ruchu w związku z koncertem "Jednego Serca Jednego Ducha"

RZESZÓW. W czwartek 8 czerwca, w Parku Sybiraków w Rzeszowie odbędzie się koncert ,,Jednego Serca Jednego Ducha", w którym uczeestniczyć może nawet ponad 20 tys. osob. 

Rzeszów

Przebudowa ul. Warszawskiej. Zmiany w organizacji ruchu

RZESZÓW. Rozpoczął się ważny etap przebudowy ul. Warszawskiej w Rzeszowie - przebudowa przejazdu kolejowego na ul. Myśliwskiej.

Rzeszów

Wielkie ściganie na Stadionie Miejskim

RZESZÓW. Najlepsi polscy żużlowcy w czwartek będą po raz kolejny rywalizować w Rzeszowie.

Rzeszów

Studencki korowód przejdzie ulicami Rzeszowa. Będą utrudnienia w ruchu

​RZESZÓW. W piątek w Rzeszowie rozpoczną się dwudniowe Rzeszowskie KultURalia Studenckie. Ulicami Rzeszowa przejdzie studencki korowód. Spodziewane są utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

W Rzeszowie trwają przygotowania do inauguracji sezonu kąpielowego

RZESZÓW. 10 czerwca rozpocznie się tegoroczny sezon letni na rzeszowskich kąpieliskach. Zarówno na basenach ROSiR, jak i Żwirowni trwają intensywne przygotowania do jego inauguracji.

Rzeszów

Przy hali Podpromie uruchomiono stały punkt kontroli autokarów

RZESZÓW. Kontrole prowadzone są w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 6.00 do 9.00.

Rzeszów

Odlotowy Dzień Dziecka w Plazie

RZESZÓW. Podczas imprezy będzie można poczuć się jak pilot samolotu F-35 lub szybowca, wziąć udział w grze logicznej oraz pokazach naukowych „Oszukać zmysły”. To wszystko już od 1 do 3 czerwca 2023...

Rzeszów

Przy SP 10 powstanie miasteczko ruchu drogowego

RZESZÓW. W czasie tegorocznych wakacji na terenie Szkoły Podstawowej nr 10 ma powstać miasteczko ruchu drogowego. Przetarg na jego budowę został już ogłoszony.

Reklama