Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna. Budowa torów do lotniska w Jasionce ruszy w przyszłym roku

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. W Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowy z samorządami województwa podkarpackiego na budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Budowa linii kolejowej do portu lotniczego Rzeszów-Jasionka ruszy w przyszłym roku.

Marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Ewa Draus podpisali umowy z reprezentantami 16 gmin z terenu naszego województwa, które współpracować będą przy realizowaniu projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej”.

„Bardzo cieszę się, że nasz region zyska tak ważny projekt infrastrukturalny. Już w 2022 roku pojedziemy nowymi pociągami nowa trasą, która połączy samorządy wokół stolicy regionu . W sumie powstanie 20 przystanków kolejowych. To stworzy nowe możliwości podróżowania, odkorkuje w znacznym stopniu Rzeszów i będzie miało wpływ na jakość powietrza w mieście, na jakość podróżowania” – tłumaczyła Ewa Draus.

Całkowita wartość realizowanego przedsięwzięcia to ponad 300 mln zł, z czego 85% tej sumy pochodzi z dofinansowania (208 mln zł) w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Podmiejska Kolej Aglomeracyjna to projekt realizowany również we współpracy z PKP PLK S.A.

Pod dokumentami wyrażającymi udział w projekcie podpisali się jego uczestnicy czyli reprezentanci 16 gmin z terenu Podkarpacia. Są to: Gmina Miasto Rzeszów, Gmina Boguchwała, Gmina Czarna, Gmina Czudec, Gmina Miasto Dębica, Gmina Głogów Małopolski, Gmina Miasto Kolbuszowa, Gmina Krasne, Gmina Łańcut, Gmina Miasto Łańcut, Gmina Przeworsk, Gmina Miasto Przeworsk, Gmina Sędziszów Małopolski, Gmina Strzyżów, Gmina Świlcza oraz Gmina Trzebownisko.
Reklama
„Cieszę się, że ten ważny projekt nabiera kształtów. Stolica województwa zawsze rządzi się swoimi prawami, to tu przyjeżdżają mieszkańcy do pracy. To w naturalny sposób rodzi problemy z komunikacją. Dzięki kolei aglomeracyjnej nie trzeba będzie organizować dojazdów do pracy i parkowania na własną rękę, bo będzie możliwość wygodnego dotarcia do Rzeszowa. – mówiła obecnana spotkaniu z okazji podpisania dokumentów Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

W ramach projektu zbudowana zostanie m.in. linia kolejowa do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, wybudowane będą dodatkowe przystanki kolejowe, mijanki dla pociągów, obiekty inżynierskie. Powstaną także parkingi w systemie park and drive, które wyposażone będą w stojaki rowerowe.

Po rozmowie z marszałkiem województwa podkarpackiego wiemy, że budowa linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów- Jasionka rozpocznie się początkiem przyszłego roku: „Budowa rozpocznie się gdzieś początkiem roku, w pierwszym kwartale” – tłumaczył Władysław Ortyl. Wiemy również, że kursy obsługujące Podmiejską Kolei Aglomeracyjną będą uruchamiane stopniowo: „Będziemy stopniowo uruchamiać PKA, tam gdzie jest to możliwe” – dodaje Ewa Draus.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Siatkarze Asseco Resovii spotkają się z fanami w Galerii Rzeszów

RZESZÓW. Spotkanie rozpocznie się w piątek o godz. 17.00.

Rzeszów

Stephane Antiga trenerem Developresu SkyRes Rzeszów

RZESZÓW. Do tej pory francuski trener prowadził tylko męskie zespoły.

Rzeszów

Atakował kobiety w centrum Rzeszowa. Jedną z nich ranił nożem

RZESZÓW. O pierwszym ataku policjanci zostali poinformowani w ubiegłą środę po południu.

Rzeszów

Zatrzymano podejrzanego o wywołanie alarmów bombowych w ZUS i NFZ

RZESZÓW. Policjanci zatrzymali 73-letniego mieszkańca Rzeszowa, który wysłał list z informacją o podłożeniu ładunków wybuchowych w ZUS oraz NFZ.

Rzeszów

Kolejna akcja sprzątania Wisłoka. Tym razem tereny, na których może znaleźć się przestrzeń kwadratowa

RZESZÓW. Zbiórka rozpocznie się o godzinie 11.00 obok wejścia na piesza kładkę od ul. Podwisłocze.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska rozpoczyna współprace z uczelnią w Hamburgu

RZESZÓW. PRz podpisała porozumienie o  współpracy z Helmut Schmidt University (Uniwersytet Federalnych Sił Zbrojnych) w Hamburgu.

Rzeszów

Jest kolejny przetarg na rewitalizację parku przy ul. Dąbrowskiego

RZESZÓW. W poprzednim przetargu wybrany wykonawca wycofał się przed podpisaniem umowy.

Reklama