Rzeszów - Środa, 23.04.2025
Reklama

Pod Rzeszowem powstaje pierwszy w Polsce Bank Pszczeli

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Działalność Banku Pszczelego zakłada m.in. współpracę z Państwową Strażą Pożarną oraz pomoc pszczelarzom po różnych katastrofach. Do końca sezonu 2019 w Banku miało znaleźć się pierwszych 50 rodzin pszczelich. Na kolejne lata zaplanowano dalszy rozwój Banku, który powiększy się co najmniej do 150 rodzin.

Niezwykła historia, zwykłego człowieka zaczęła się ubiegłym roku, gdy 19 września, ktoś celowo wytruł 2,5 miliona pszczelich istnień w jego pasiece. Nieludzka, przerażająca zbrodnia i bezmiar pszczelego cierpienia. Miejsce nadziei na lepsze jutro zajął ból, strach i zupełnie naturalna ludzka złość. Wreszcie 100 tysięczne straty finansowe i przerażająca wręcz cisza, która nastała w miejscu, gdzie jeszcze niedawno tętniło życie. To doskonały przepis, by się po prostu poddać. Rafał Szela, z podrzeszowskiego Chmielnika, nie zamierzał jednak podążać tą drogą, wybrał walkę.

Sprawcy wytrucia w pasiece Rafała Szeli nadal nie ustalono. Wiadomo, że do wytrucia użyto pirymifosu metylowego, silnego insektycydu do dezynsekcji pustych pomieszczeń magazynowych. Śledztwo w kierunku celowego wytrucia pszczół wciąż prowadzi Policja i Prokuratura. W oczekiwaniu na ustalenia Policji i Prokuratury, pasieka jest stopniowo odbudowywana. Zagościło w niej 40 nowych rodzin pszczelich, podarowanych przez pszczelarzy z całej Polski. Wszystkie w zupełnie nowych, własnoręcznie przez Rafała wykonanych ulach.

Program #TAKdlaPszczół

„Jesteśmy ogromnie wdzięczni, za wszystko to, co spotkało nas po ubiegłorocznym wytruciu. Za wiarę, uśmiech, wsparcie. Za nadzieję, którą na nowo wlaliście w nas. To niesamowite jak wiele osób zechciało stanąć za nami murem. Teraz czas na nas.” – mówi Rafał Szela. Dziś pszczelarz nie tylko odbudowuje swoją prywatną pasiekę.

Dzięki pomocy ponad 1200 osób i wsparciu, które napłynęło niemal z każdego zakątka Polski, pszczelarz stworzył autorski program #TAKdlaPszczół, na rzecz edukacji pszczelarskiej i pomocy w sytuacjach kryzysowych, podobnych do tej, której doświadczył. Tak pojawiła się idea utworzenia pierwszego i jedynego w Polsce Banku Pszczelego - swoistego pszczelego schroniska, w którym o pszczoły dba się z największą troską i hoduje po to, by pomagać.

Bank Pszczeli już teraz, na samym początku swojej działalności, okazuje się być ogromnym sukcesem. Do końca sezonu 2019 w Banku miało znaleźć się pierwszych 50 rodzin pszczelich. Na kolejne lata zaplanowano dalszy rozwój Banku, który powiększy się co najmniej do 150 rodzin. Dzięki temu pomoc materialna dla pierwszych poszkodowanych pszczelarzy (których pasieki zostały zniszczone lub wytrute przez osoby trzecie) przekazana będzie w 2021 roku.

„Wiosną na potrzeby Banku Pszczelego zakupionych zostało 18 rodzin pszczelich, które stały się podstawą prowadzonej hodowli. Dziś z ogromną radością możemy poinformować, że budowana przez nas rezerwa pszczół to 90 rodzin pszczelich. Rodzin prowadzonych z najwyższą starannością. Wszystko po to, by pszczoły, które trafiać będą do potrzebujących wsparcia pszczelarzy, stanowiły konkretną i pewną pomoc. Każda rodzina została wyposażona w zupełnie nowy ul, wykonany w naszej pracowni stolarskiej” – mówi Maciej Szela, koordynator programu #TAKdlaPszczół.
Reklama
Nieodpłatna pomoc dla poszkodowanych pszczelarzy

Pomoc Banku udzielana będzie nieodpłatnie i kompleksowo, a sam proces aplikacji będzie maksymalnie uproszczony. Utworzony przez Rafała Szelę Bank Pszczeli przekaże pakiet startowy pszczół w wysokości maksymalnie do 20% utraconych rodzin pszczelich, by działalność pszczelarska mogła być jak najszybciej wznowiona. Pomoc nie ogranicza się jednak wyłącznie do świadczeń materialnych. Z ekspertami Banku Pszczelego już teraz można konsultować podejmowane w pasiece działania.

„Tworzymy instytucję bez precedensu. Pierwszą w Polsce i prawdopodobnie pierwszą na świecie. Trwałe, kompleksowe i realizowane ogólnopolsko rozwiązanie, pozwalające objąć pszczelarzy odpowiednim i konkretnym wsparciem. Ostatni rok wykorzystaliśmy, by szczegółowo określić jak, komu i na jakiej zasadzie pomoże Bank. Powstał Regulamin świadczenia pomocy. Przygotowujemy procedury, by świadczenie pomocy materialnej było możliwe od 2021 roku. Działalność Banku wraz z programem edukacyjnym #TAKdlaPszczół realizowana jest za pośrednictwem działającej od 12 lat organizacji non profit – Stowarzyszenia Pro Regione – przez co jest całkowicie niezależna od prywatnej działalności pszczelarskiej” – mówi Maciej Szela.

Współpraca z PSP

Bank Pszczeli i Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, działając w trosce o bezpieczeństwo zainaugurowały współpracę. Od tej pory roje pszczół zabezpieczane podczas działań ratowniczych przez Państwową Straż Pożarną na Podkarpaciu trafiać będą do Banku Pszczelego. Bank wyposażył PSP w 27 rojnic, które zostaną rozdysponowane do wszystkich jednostek w Województwie Podkarpackim. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.

W najbliższym czasie utworzona i wyposażona zostanie także niezależna od pozostałych pasiek Banku Pszczelego, pasieka kwarantannowa. To tutaj trafiać będą wszystkie nowe pszczoły, również te, przekazane jako roje przez Państwową Straż Pożarną. Pszczoły pozostaną tutaj na roczny okres kwarantanny. Zostaną otoczone troskliwą opieką pszczelarza prowadzącego i lekarza weterynarii. Pasieka kwarantannowa będzie mogła przyjąć do 50 pszczelich rodzin, które po rocznej obserwacji zasilą zasoby hodowlane Banku Pszczelego.

Bank Pszczeli i program #TAKdlaPszczół nie mógłby powstać bez stałego zaangażowania ponad 10 osób, które łącznie w okresie ostatniego roku nieodpłatnie przepracowały ponad 7000 godzin. W tym czasie dla Banku przygotowanych zostało także 90 uli oraz 2500 ramek. Wykonanych zostało ponad 6000 zdjęć, pierwszy instruktażowy film, wraz ze zdjęciami próbnymi do kolejnych odcinków, a także kilkadziesiąt artykułów. Działania Banku Pszczelnego możemy śledzić na ich stronie internetowej. Nie mniej jednak zachęcamy do wspierania tej szczytnej i jakże potrzebnej w dzisiejszych czasach działalności.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rewitalizacja części Parku Sybiraków. Pojawiły się nowe atrakcje [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Nowe urządzenia zabawowe i do ćwiczeń, nowe bramki piłkarskie i sporo roślinności – to elementy jakie pojawiły się w zrewitalizowanej części Parku Sybiraków w Rzeszowie.

Rzeszów

Duże dofinansowanie na nowe inwestycje w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka

RZESZÓW/JASIONKA. Podrzeszowskie lotnisko otrzyma 31 mln zł dofinansowania ze środków UE na realizację trzech ważnych projektów. Łączna wartość inwestycji szacowana jest na ok. 51 mln zł, brakującą kwota spółka dołoży z własnych...

Rzeszów

Od 1 stycznia zmiany w rozkładach kilku linii MPK

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie poinformował o zmianach w rozkładach jazdy, jakie nastąpią z dniem 1 stycznia 2025 roku na liniach: 19, 44, 46 i 58.

Rzeszów

W sobotę charytatywna zbiórka elektrośmieci na rzecz schroniska Kundelek

RZESZÓW. W sobotę, 21 grudnia, mieszkańcy Rzeszowa będą mogli bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Dochód ze zbiórki zostanie przekazany na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt „Kundelek” oraz opiekę nad zwierzętami...

Rzeszów

Atrakcyjne zniżki i darmowe wejścia na lodowisko w Parku Sybiraków w Rzeszowie

RZESZÓW. Posiadacze Karty Mieszkańca, uczniowie rzeszowskich szkół oraz posiadacze karty Multisport, mogą liczyć na atrakcyjne rabaty na lodowisku w Parku Sybiraków na osiedlu Generała Andersa.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek w Rudnej Małej. 51-latek zginął na miejscu

W Rudnej Małej samochód ciężarowy potrącił 51-letniego rowerzystę. Poszkodowany w wyniku odniesionych obrażeń zmarł na miejscu. Policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności tego tragicznego wypadku.

Rzeszów

Kolizja na al. Rejtana. Toyota uderzyła w słup i przewróciła się na bok

RZESZÓW. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, było przyczyną groźnie wyglądającej kolizji na al. Rejtana w Rzeszowie.

Rzeszów

Wigilia miejska na rzeszowskim Rynku [PROGRAM]

RZESZÓW. Kolędy i pastorałki w wykonaniu chóru Politechniki, poczęstunek wigilijnymi potrawami, spotkanie z władzami miasta, świąteczne koncerty i wiele więcej atrakcji – tak będzie wyglądać miejska Wigilia na rzeszowskim Rynku.

Reklama