Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Otwarto nowy budynek straży pożarnej w Dworzysku

Dodano:

fot. PUW w Rzeszowie
fot. PUW w Rzeszowie
RZESZÓW. Od 1 listopada 2020 r. rzeszowscy strażacy pełnią służbę na nowej jednostce Nr 3 w Rzeszowie.

Nowa Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 3 powstała w rejonie Parku Naukowo Technologicznego Rzeszów – Dworzysko. Jej budowa trwała niespełna 2 lata. Środki na sfinansowanie inwestycji pochodziły z kilku źródeł, m.in. z budżetu państwa i wojewody. Wsparcia finansowego udzielili również: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa i Starosta Rzeszowski oraz Komendant Główny PSP. Budowa prowadzona była w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017 – 2020”.

Na nowoczesną bryłę zaprojektowanego budynku składają się trzy proste, jednolite segmenty. Obiekt składa się m.in. z części administracyjno-biurowej, podziału bojowego, hali garażowej, części magazynowo-warsztatowej, stacji obsługi ODO przeznaczonej do prowadzenia przeglądów i konserwacji sprzętu ochrony dróg oddechowych i ubrań ochrony chemicznej, myjni samochodów pożarniczych, sali szkoleniowej przeznaczonej na potrzeby Komendy Miejskiej PSP, która jednocześnie będzie przystosowana do pełnienia funkcji rezerwowego stanowiska kierowania Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, sali edukacyjnej „OGNIK” sprzyjającej kształtowaniu postaw i nawyków bezpiecznego zachowania wśród dzieci i młodzieży oraz komory dymowej niezbędnej do szkolenia strażaków z jednostek Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych.
Całość założenia dopełnia bryła obiektu wspinalni, na której zaplanowano suszarnię węży, ściankę wspinaczkową oraz infrastrukturę niezbędną do ćwiczenia sportu pożarniczego.
Reklama

Hala garażowa zaprojektowana została na 12 stanowisk przeznaczonych na samochody ratowniczo – gaśnicze, samochody specjalne, łodzie, kontenery, przyczepy oraz inny sprzęt ratowniczy. Dodatkowo przewidziano 4 stanowiska garażowe pełniące funkcje pomocnicze.

Lokalizacja jednostki nie jest przypadkowa. Jej umiejscowienie w strefie Rzeszów – Dworzysko znaczne skraca czas dojazdu do zdarzeń w północno-zachodniej części Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, umożliwia szybkie podjęcie działań ratowniczych na głównych ciągach komunikacyjnych obejmujących autostradę A4 i drogę ekspresową S19 oraz dodatkowo zabezpiecza strefę przemysłową i międzynarodowe lotnisko Rzeszów-Jasionka.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rozpoczęły się prace przy odmuleniu rzeszowskiego zalewu. Najpierw przeniosą rośliny kotewki

RZESZÓW. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie informuje o rozpoczęciu prac w związku z odmuleniem zalewu w Rzeszowie

Rzeszów

Niematerialny skarb – strój rzeszowiaków, czyli rańtuch na głowie i łoktusza na ramiona

RZESZÓW. Początkowo stroje rzeszowiaków nosiły wiele znamion ubioru Lasowiaków, zamieszkujących obręb Puszczy Sandomierskiej.

Rzeszów

Aktywiści ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki protestowali przed Galerią Rzeszów

RZESZÓW. Protest odbył się w ramach trwającej od końca lipca kampanii Stowarzyszenia Otwarte Klatki skierowanej do Deni Cler Milano

Rzeszów

W Budziwoju powstaje centrum handlowe. Otwarcie na wiosnę [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Docelowo powierzchnia obiektu sięgnie 4 tys. m2.

Rzeszów

Za nieprawidłowe parkowanie w Rzeszowie wręczą "Krowę Miesiąca"

RZESZÓW. Społecznicy z inicjatywy „Święte Krowy Rzeszowskie” chcą, by za złe parkowanie kierowca otrzymał tzw. Krowę Miesiąca.

Rzeszów

Recydywista firmy Game Over Cycles idzie na sprzedaż. Cena: 1 mln dolarów

RZESZÓW. Polski producent motocykli typu custom firma Game Over Cycles wystawiła na sprzedaż swój najbardziej znany motocykl - Recydywistę.

Rzeszów

Most łączący Rzeszów z Boguchwałą ma kosztować ponad 100 mln zł

RZESZÓW. Nie znana jest data realizacji, źródła finansowania oraz wkład własny poszczególnych stron.

Rzeszów

Niematerialny skarb - gwara, czyli rzeszowskie micyje słowne

RZESZÓW. O porannej sardze, micyjach rzeszowskiej kultury oraz o chabaziach w parkach.

Reklama