Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Rzeszowa. Będzie blisko 500 artystów [TRASA]

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Orszak Trzech Króli powraca na ulice Rzeszowa. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę. Będzie w nim uczestniczyło blisko 500 artystów, a w organizację wydarzenia zaangażowanych jest prawie 2 tysiące osób.

- Ogromnie się cieszę, że po trzech latach przerwy od nowa rusza to wyjątkowe wydarzeni w Rzeszowie, jakim jest Orszak Trzech Króli” -  mówiła podczas dzisiejszej konferencji prasowej Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.  - Mam nadzieję, że tysiące rzeszowian wyjdą na ulice i wezmą udział w Orszaku – dodała Krystyna Stachowska.

Tradycyjnie Orszak rozpocznie się na parkingu przy hali Podpromie, gdzie o godz. 11:40 odbędzie się zbiórka wszystkich orszaków. Następnie odbędzie się prezentacja trzech króli. O godz. 12:00 zaplanowano modlitwę Anioł Pański pod przewodnictwem ks. Biskupa ordynariusza Jana Wątroby. Potem Orszak zostanie wyprowadzony na ulice Rzeszowa.

- Następnie u zbiegu ulic Kilara i Lenartowicza scena 1 – „Niegościnna Gospoda”. Potem na ul. Szopena przy zamku scena 2 – „Pastuszkowie w polu” i przy Radiu Rzeszów na al. Lubomirskich scena 3 – „Anioł Boży”. Scena 4 – „Dwór Heroda” zostanie odegrana przy kościele św. Krzyża na ul. 3 Maja, kolejna – „Walka dobra ze złem” przy NBP. Orszak zakończy się na Placu Farnym, gdzie pod sceną będziemy wspólnie świętować – mówi Nina Kitlińska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, które w tym roku jest organizatorem wydarzenia.


Trasa Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie (2024 r.), źródło: Orszak Trzech Króli Rzeszów

Autorem scenariusza Orszaku jest Agnieszka Przywara. - Hasło ogólnopolskie to w tym roku „W jasełkach leży!”, ale w naszym rzeszowskim Orszaku zawsze mieliśmy swoje hasła, lokalne i wierszowane. I tak będzie tym razem. Główne brzmi „Niech każdy się dowie, Orszak znów w Rzeszowie”. Nawiązujemy w tym roku do pierwszych Jasełek i św. Franciszka, a także do tradycji staropolskiej i średniowiecznej. Postaci występujące to przede wszystkim rodzice uczniów rzeszowskich szkół i przedszkoli. W tym roku będą delikatne zmiany w scenariuszu, aby nieco urozmaicić wydarzenie, ale wciąż chcemy być wierni Ewangelii – wylicza Agnieszka Przywara
 
Reklama
Krystyna Łobos, rzecznik Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie zwraca uwagę, że tegoroczne wydarzenie, będzie wyjątkowe, ponieważ odbędzie się w osiemset lat po pierwszym przedstawieniu jasełkowym zaaranżowanym przez św. Franciszka.

- 24 grudnia 1223 roku Święty Franciszek, za zgodą Papieża Honoriusza III, w skalnej grocie na wysokości 750 m n.p.m. w posiadłości Jana Wetliny w Greccio, zbudował żywą szopkę. Złożył w żłobie wyrzeźbioną figurę Dzieciątka, umieścił obok żywe zwierzęta, wołu i osła, zaprosił miejscową ludność, aby w roli pasterzy zbliżali się do żłóbka i w ten obrazowy sposób zapoznawali się ze scenami ewangelicznymi opowiadającymi o narodzeniu Jezusa. Szopka ukazana podczas Mszy świętej w noc Bożego Narodzenia miała uświadomić wiernym przyjście Zbawiciela na ziemię i obecność Jezusa podczas każdej Eucharystii. W tym roku Orszak Trzech Króli odbędzie się w ponad 800 miejscowościach w Polsce oraz w kilku poza jej granicami. Wyruszy w USA (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce w miejscowości Nyakinama w Rwandzie, w Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, w Esseng w Kamerunie i w Zambii w Lusace i w mieście Mansa – wylicza Krystyna Łobos.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

PKP PLK otrzymało dofinansowanie na przebudowę stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę na dofinansowanie dwóch projektów.

Reklama