Rzeszów - Piątek, 04.10.2024
Reklama

Obowiązkowe szczepienie jednym z kryteriów rekrutacji do żłobków i przedszkoli w Rzeszowie?

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Jedna z rzeszowskich radnych chce fakt zaszczepienia dziecka uczynić jako jedno z kluczowych kryteriów w rekrutacji do placówek miejskich. Ratusz nie dostrzega takiej potrzeby.

Od marca rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne do szkół podstawowych i przedszkoli, które prowadzi Gmina Miasto Rzeszów. Dodatkowo w stolicy województwa podkarpackiego funkcjonuje 9 żłobków miejskich, które codziennie mogą przyjąć 1289 maluchów.

Dotychczas przy rekrutacji do ww. placówek najwięcej punktów (20 pkt) przyznaje się rodzicom bądź prawnym opiekunom, którzy obydwoje jako miejsce zamieszkania wskazali Rzeszów. 15 punktów otrzymuje kandydat jeżeli jedynie jedno z rodziców wskazał stolice innowacji jako miejsce zamieszkania. Poza tym są inne kryteria, mówiące m.in. o tym czy rodzeństwo kandydata również uczęszcza do danego przedszkola lub żłobka.

Ogólnie mamy sześć głównych kryteriów naboru. O dodanie kolejnego wnioskowała radna Danuta Solarz: „W związku ze zmniejszająca się wyszczepialnością, od kilku lat część samorządów wprowadza jako jedno z kryteriów przyjmowania dzieci do samorządowych żłobków i przedszkoli, złożenie przez rodziców oświadczenia potwierdzającego, że dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym”  - czytamy w interpelacji.
Reklama
W dalszej części pisma radna zwraca się z zapytaniem do władz miasta Rzeszowa, czy w najbliższym czasie planowane jest uwzględnienia pierwszeństwa przy naborze dla zaszczepionych dzieci. Zgodnie z opublikowanym 28 stycznia 2020 r. raportem GUS-u – w 2018 r. w miejskich placówkach ochrony zdrowia karty uodpornienia posiadało 98,3% dzieci w trzecim roku życia.

Ratusz, powołując się na badania Głównego Urzędu Statystycznego, na dzień dzisiejszy takiej potrzeby nie dostrzega: „Ponieważ tendencję w tym obszarze na terenie Rzeszowa są korzystniejsze od krajowych, stawia to pod znakiem zapytania zasadność modyfikacji dotychczasowych reguł rekrutacji” – odpowiada zastępca prezydenta, Stanisław Sienko.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ekologiczne wiaty rowerowe stanęły przy jednej z rzeszowskich szkół

RZESZÓW. Obok szkoły podstawowej nr 18 przy ul. Błogosławionej Karoliny w Rzeszowie, powstały dwie nowoczesne, ekologiczne wiaty rowerowe. Wyposażono je w 48 miejsc na rowery oraz dodatkową powierzchnię na hulajnogi.

Rzeszów

Pod Rzeszowem powstaje duży ośrodek sportowy

RZESZÓW. W Świlczy powstaje Centrum Sportowe „Wzorcownia Ruchu”. Obiekt buduje firma Moris Polska. Ośrodek stanie na działce o powierzchni 1,73 ha. 

Rzeszów

Ważny etap budowy zbiornika na wodę pitną na os. Pobitno

RZESZÓW. Na os. Pobitno trwa budowa ogromnego zbiornika na wodę pitną. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sprawdza obecnie szczelność komór zbiornika. Próba szczelności pierwszej z nich zakończyła się pozytywnie.

Rzeszów

Droga rowerowa połączy Rzeszów z Łańcutem

RZESZÓW. Rzeszów we współpracy z sąsiednimi gminami planuje wybudować drogę rowerową, która połączy miasto z Łańcutem. Inwestycję zrealizują wspólnie oba miasta, a także gminy Krasne i Łańcut.

Rzeszów

Ul. Jazowa będzie oświetlona

RZESZÓW. Około 30 latarni oświetli kilometrowy odcinek ulicy Jazowej na osiedlu Drabinianka.

Rzeszów

"Rzeszowskie Piwnice" - mapping 3D na budynku ratusza

RZESZÓW. W środę (29.12) na rzeszowskim Rynku odbędzie się Video Mapping 3D będący przedsmakiem zwiedzania Rzeszowskich Piwnic, które od 3 stycznia zostaną udostępnione mieszkańcom i turystom.

Rzeszów

Na os. Mieszka I powstanie nowy parking

RZESZÓW. Przy ul. Krzyżanowskiego przybędzie kilkanaście miejsc parkingowych. W ramach inwestycji dobudowany zostanie także brakujący chodnik.

Rzeszów

W Rzeszowie ruszył projekt dla seniorów "Aktywna ławka"

RZESZÓW. Projekt “Aktywna ławka” ma na celu wsparcie seniorów w aktywnościach plenerowych na terenie parków miejskich. 

Reklama