Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

O polityce i biznesie w Jasionce

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Daniel Kozik
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Daniel Kozik
RZESZÓW. Uczestnicy reprezentujący samorząd terytorialny, instytucje unijne i pozarządowe, finansowe oraz biznes, debatowali podczas drugiego dnia Forum Miast i Regionów w podrzeszowskiej Jasionce.

W trakcie paneli zaprezentowano wyniki raportu Regionalnego Obserwatorium Decentralizacji NALAS dla Europy Południowo-Wschodniej oraz wyniki badań prezentujących wkład lokalnych samorządów do Regionalnego Obszaru Gospodarczego.

Dzielono się też międzynarodowymi doświadczeniami w zakresie tworzenia systemów inteligentnych miast, gdzie sztuczna inteligencja miałaby posłużyć do obsługiwania procesów miejskich. Rozmawiano także o możliwościach przemiany regionów, których gospodarka była oparta na wydobyciu węgla na miejsca atrakcyjne do inwestowania w nowoczesne, ekologiczne technologie.

Ideą przyświecającą forum jest zbliżenie państw Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej. Dlatego duży udział w forum wzięli goście właśnie z tego obszaru. Przedstawiciele z takich krajów, jak: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia i Serbia chętnie rozmawiali o współpracy politycznej i biznesowej.
Reklama
Podczas rozmów zgodnie podkreślano, że istotnym elementem tej współpracy miałby się stać międzynarodowy szlak drogowy Via Carpathia, łączący państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

W tym roku Polska przejęła przewodnictwo w „Procesie Berlińskim”, który za cel postawił sobie budowę mostów dialogu i porozumień między krajami Unii Europejskiej a Bałkanów zachodnich. Istotą tego przedsięwzięcia jest rozwijanie współpracy gospodarczej, między poszczególnymi regionami.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Pasażer na gapę, który uciekł kontrolerce ZTM, został zidentyfikowany

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci ustalili tożsamość pasażera, który w piątek na al. Piłsudskiego, w autobusie miejskim, nie chciał okazać ważnego biletu kontrolerce ZTM. To 16-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego. O dalszym losie nastolatka zdecyduje...

Rzeszów

Dotacje na usuwanie azbestu w Rzeszowie. Rusza nabór wniosków

RZESZÓW. Od 11 marca w Rzeszowie będzie można składać wnioski o dotację na usuwanie azbestu. Nabór zakończy się 25 marca 2024 r.

Rzeszów

Połączenie ul. Wyspiańskiego z ul. Wołyńską. Miasto szuka wykonawcy

RZESZÓW. Do 13 marca miasto czeka na oferty firm zainteresowanych budową odcinka ul. Wyspiańskiego, który połączy ją z ul. Wołyńską. Wykonawcę tej inwestycji poznamy najprawdopodobniej w kwietniu.

Rzeszów

W piątek otwarcie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

RZESZÓW. Od 1 marca 2024 r. mieszkańcom Rzeszowa i podróżnym udostępniony zostanie  przebudowany plac dworcowy oraz parking podziemny, które stanowią „miejską” część Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Ile zapłacimy za postój? Jak pojadą autobusy...

Rzeszów

Wypadek na os. Kotuli. 14-latek na hulajnodze potrącony przez autobus MPK

RZESZÓW. 14-letni chłopak jadący hulajnogą został potrącony przez autobus komunikacji miejskiej. Nastolatek z obrażeniami trafił do szpitala.

Rzeszów

Miasto sfinansuje kolejne badania dla mieszkańców

RZESZÓW. Ponad 230 tys. przeznaczono na realizację Programu wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Weźmie w nim udział minimum 150 mieszkańców Rzeszowa.

Rzeszów

3. Podkarpacki Bazarek w Rzeszowie. Świeże produkty prosto od producentów

RZESZÓW. W drugi weekend marca, mieszkańcy Rzeszowa będą mogli po raz kolejny kupić świeże produkty od lokalnych producentów na bazarze w Parku Papieskim. Na stoiskach będą m.in. wędliny, sery, soki, owoce, warzywa...

Rzeszów

Ul. Grunwaldzka w przebudowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Firma OBO Polska kontynuuje prace przy przebudowie kolejnej części głównego rzeszowskiego deptaka. Inwestycja o wartości 13,7 mln zł ma być gotowa jesienią tego roku.

Reklama