W trakcie paneli zaprezentowano wyniki raportu Regionalnego Obserwatorium Decentralizacji NALAS dla Europy Południowo-Wschodniej oraz wyniki badań prezentujących wkład lokalnych samorządów do Regionalnego Obszaru Gospodarczego.
Dzielono się też międzynarodowymi doświadczeniami w zakresie tworzenia systemów inteligentnych miast, gdzie sztuczna inteligencja miałaby posłużyć do obsługiwania procesów miejskich. Rozmawiano także o możliwościach przemiany regionów, których gospodarka była oparta na wydobyciu węgla na miejsca atrakcyjne do inwestowania w nowoczesne, ekologiczne technologie.
Ideą przyświecającą forum jest zbliżenie państw Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej. Dlatego duży udział w forum wzięli goście właśnie z tego obszaru. Przedstawiciele z takich krajów, jak: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia i Serbia chętnie rozmawiali o współpracy politycznej i biznesowej.
W tym roku Polska przejęła przewodnictwo w „Procesie Berlińskim”, który za cel postawił sobie budowę mostów dialogu i porozumień między krajami Unii Europejskiej a Bałkanów zachodnich. Istotą tego przedsięwzięcia jest rozwijanie współpracy gospodarczej, między poszczególnymi regionami.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz