Rzeszów - Środa, 30.04.2025
Reklama

Nowy kierunek studiów na Politechnice Rzeszowskiej

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Od nowego roku akademickiego na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej zostaną uruchomione studia inżynierskie na kierunku elektromobilność.
 
Studia na kierunku elektromobilność to studia inżynierskie, których program kształcenia trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera). Studia można podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Program studiów na tym kierunku przewiduje zagadnienia z zakresu: napędów elektrycznych, efektywnego przetwarzania energii w układach energoelektronicznych, sterownia i regulacji w pojazdach elektrycznych, metody sztucznej inteligencji w pojazdach autonomicznych, zasady dystrybucji energii do zasilania pojazdów, w tym stacje ładowania. Dominującą formą zajęć są projekty i ćwiczenia praktyczne.

Po ukończeniu studiów na kierunku elektromobilność absolwenci potrafią: projektować i konstruować elektryczne układy napędowe, projektować układy energoelektroniczne do efektywnego przetwarzania energii, wykorzystywać i eksploatować układy magazynowania energii elektrycznej, projektować systemy sterowania w pojazdach elektrycznych, projektować instalacje i systemy zasilania w pojazdach, posługiwać się językiem obcym na poziomie B2, pracować w zespole i realizować powierzone zadania zgodnie z wyznaczonym harmonogramem.

Kierunek elektromobilność zajmuje się problematyką pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Daje wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania energoelektronicznych przekształtników trakcyjnych i przekształtników dla stacji ładowania. Absolwenci potrafią dobierać i projektować napędy elektryczne. Znają rodzaje i charakterystyki magazynów energii, w tym ich właściwości fizykochemiczne. Mają wiedzę na temat funkcjonowania pokładowych systemów elektronicznych, mikroprocesorowych układów sterowania. Posiadają podstawową wiedzę i umiejętności pozwalające wykorzystywać narzędzia informatyczne w elektromobilności, znają problemy bezpieczeństwa w funkcjonowaniu systemów informatycznych.
Reklama
Absolwenci kierunku elektromobilność są przygotowani do uczestniczenia w ważnej obecnie gałęzi przemysłu związanego z produkcją pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Mogą odbywać praktyki, a następnie podejmować zatrudnienie: w przedsiębiorstwach serwisu i eksploatacji pojazdów elektrycznych oraz infrastruktury dla elektromobilności, firmach testujących lub montujących baterie elektryczne (inżynierowie testów odpowiadający za testy końcowe baterii elektrycznych, tj. modułów i ogniw akumulatora samochodu elektrycznego i audyty baterii), biurach konstrukcyjnych i projektowych zajmujących się układami napędu elektrycznego, przedsiębiorstwach odpowiedzialnych za dystrybucję, handel sprzętem i aparaturą elektryczną i energoelektroniczną, firmach projektujących układy i systemy zasilania dla pojazdów elektrycznych; firmach związanych z produkcją i montażem baterii elektrycznych, w instytucjach zajmujących się m.in. systemami do rozliczeń usług ładowania samochodów czy rezerwacji miejsc na stacjach ładowania.

 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rozbudowa ul. Warszawskiej [ZDJĘCIA]

​RZESZÓW. Jesteście ciekawi jak przebiegają prace na jednej z największych inwestycji drogowych, trwających obecnie w Rzeszowie? Mamy dla Was zdjęcia z placu budowy.

Rzeszów

Tragiczny wypadek w Wólce Niedźwiedzkiej. Nie żyje 47-letni rowerzysta

RZESZÓW. W miejscowości Wólka Niedźwiedzka, ok 30 km od Rzeszowa, doszło do zderzenia samochodu osobowego z rowerzystą. Kierujący jednośladem zginął na miejscu.

Rzeszów

Nocne spotkania z nauką. Dla miłośników wiedzy oraz ludzi "ciekawych świata"

​RZESZÓW. W najbliższy piątek Politechnika Rzeszowska otworzy swoje laboratoria dla zwiedzających. Jedną z atrakcji wydarzenia będzie wyjątkowe widowisko pn. „Teatr wysokich napięć”, podczas którego wykorzystane zostaną jedne z największych w swoich klasach...

Rzeszów

Polecimy z Rzeszowa do Mediolanu. Nowe połączenie od listopada

 RZESZÓW/JASIONKA. Od 4 listopada Polskie Linie Lotnicze LOT uruchamiają bezpośrednie połączenie na trasie Rzeszów - Mediolan – Rzeszów. Loty będą odbywały się raz w tygodniu, w soboty.

Rzeszów

Droga łącząca ul. Warszawską ze strefą Dworzysko. Konrad Fijołek: To szansa na kolejny skok rozwojowy naszego miasta

RZESZÓW. Znaczenie tej trasy dla układu drogowego w północnej części miasta oraz korzyści jakie przyniesie nowa inwestycja, podkreślał Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podczas konferencji prasowej na terenie strefy ekonomicznej Dworzysko.

Rzeszów

Skwer na os. Baranówka oficjalnie nosi nazwę im. Krzysztofa Wyskiela

RZESZÓW. Uroczystość oficjalnego nadania imienia Krzysztofa Wyskiela odbyła się na terenach rekreacyjnych między ulicami Brydaka i Starzyńskiego na os. Baranówka, niedaleko dawnego miejsca zamieszkania wybitnego pilota.

Rzeszów

Kolejna inwestycja PKP PLK na stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na rozbudowę Lokalnego Centrum Sterowania (LCS) na stacji Rzeszów Główny. Inwestycja zwiększy zasięg LCS’u, a to z kolei usprawni ruch kolejowy.

Rzeszów

Rusza ekologiczny bazarek w Parku Papieskim. Będzie około 150 wystawców

RZESZÓW. Handel ekologiczną żywnośćią i rękodziełem w Parku Papieskim będzie odbywał się raz w miesiącu, w wyznaczone soboty.

Reklama