Rzeszów - Wtorek, 12.11.2024
Reklama

Nowość w komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Będą "przystanki na żądanie"

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Od 1 marca 2022 r. 230 przystanków autobusowych w Rzeszowie zyska status „na żądanie”. Miesiąc później do listy tego typu miejsc dojdzie kolejne 235 przystanków.

Podczas środowej konferencji prasowej, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przedstawił nowe rozwiązanie, jakie zostanie wprowadzone już wkrótce w komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Od 1 marca 2022 r. 230 przystanków w Rzeszowie stanie się „przystankami na żądanie”. Będą to zespoły przystankowe „tam i z powrotem”, zlokalizowane z reguły naprzeciwko siebie. Kolejne 235 przystanków zyska taki status z dniem 2 kwietnia br.

Status przystanków „na żądanie” otrzymają także przystanki zlokalizowane poza terenem miasta. Będzie to 6 przystanków na terenie gminy Lubenia, 55 przystanków w Świlczy, 42 przystanki w gminie Trzebownisko, 32 przystanki w Tyczynie, 74 przystanki w Boguchwale oraz 7 przystanków w gminie Głogów Małopolski.

Jak tłumaczy ZTM, decyzja o wprowadzeniu takich zmian podyktowana jest „niewielkim wykorzystaniem przesz pasażerów części przystanków”.

Status „na żądanie” otrzymają przystanki o niskim poziomie wykorzystania, te oddalone od centrum miasta, przystanki na terenach przemysłowych o bardzo zróżnicowanym wykorzystaniu dobowym (duże w godzinach szczytu, poza szczytem prawie zerowe) oraz przystanki na słabo- i niezurbanizowanych odcinkach dróg.
Reklama
Zatrzymanie i wymiana pasażerska na przystankach „na żądanie” będzie odbywała się po wcześniejszym zasygnalizowaniu przesz pasażera takiej potrzeby. Osoba chcąca wsiąść do autobusu powinna stać w bezpiecznym i widocznym dla kierowcy miejscu oraz odpowiednio wcześniej dać kierowcy znak, wyraźnie i zdecydowanie podnosząc rękę. Z kolei pasażer, który chce wysiąść na przystanku „na żądanie” powinien, najlepiej zaraz po odjeździe z poprzedniego przystanku, wcisnąć przycisk indywidualnego otwierania drzwi lub „stop”. Osoby niepełnosprawne ruchowo, niewidome i niedowidzące oczekiwać powinny na przystanku w bezpiecznym i widocznym miejscu. Kierowca autobusu, widząc taką osobę, będzie musiał się zatrzymać.

Wszystkie przystanki „na żądanie” zostaną odpowiednio oznaczone specjalnymi tabliczkami.  Informacja o takich przystankach znajdzie się również na elektronicznych tablicach, w zapowiedzi głosowej w autobusach oraz na rozkładach jazdy publikowanych na stronie internetowej ztm.rzeszow.pl
 
Poniżej pełny wykaz przystanków „na żądanie” na terenie Rzeszowa.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Uwaga kierowcy! 3 stycznia utrudnienia na ul. Jana Pawła II

RZESZÓW. Tymczasowa zmiana organizacji ruchu wynika z rozpoczęcia budowy kanalizacji deszczowej.

Rzeszów

Pierwszy rzeszowianin, który urodził się w 2019 roku, przyszedł na świat o godz. 3.06

RZESZÓW. Adaś przyszedł na świat o godzinie 3:06 w szpitalu Pro Familia w Rzeszowie. 

Rzeszów

W Parku zdrowia na os. Kmity powstanie droga rowerowa oraz plac postojowy

RZESZÓW. Na inwestycje w budżecie miasta na 2019 rok zarezerwowano na ten cel 467 tys. zł.

Rzeszów

PKP PLK otrzymało dofinansowanie na przebudowę stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę na dofinansowanie dwóch projektów.

Reklama