Rzeszów - Czwartek, 06.02.2025
Reklama

Nowość na lotnisku w Jasionce. Technologia usprawniająca punktualność

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl / Pixabay
fot. Archiwum RESinet.pl / Pixabay

RZESZÓW/JASIONKA. Na lotnisku w Jasionce wdrożono system Digital ATC Clearance (DCL), w celu poprawy punktualności przed sezonem Lato 2025. Rzeszów jest jednym z pięciu miast w Polsce, w których zastosowano tę technologię.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej usprawnia proces wydawania zezwoleń na loty, dzięki wdrożeniu systemu DCL na podrzeszowskim lotnisku.

„Cieszą nas wszystkie pozytywne decyzje poprawiające bezpieczeństwo oraz czas obsługi statków powietrznych. Ta zmiana technologiczna jest szczególnie istotna, bo jestem przekonany, że punktualność w rozkładzie lotów szczególnie docenią nasi pasażerowie. Natomiast fakt, że jesteśmy w piątce lotnisk, którym w pierwszej kolejności zaoferowano tę nowość, świadczy o rosnącej roli naszego portu lotniczego.” – mówi Adam Hamryszczak, Prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.

Reklama

Digital ATC Clearance (DCL) to nowoczesny system technologiczny, który umożliwia przesyłanie zezwoleń na lot wydawanych przez kontrolerów ruchu lotniczego pilotom samolotów drogą elektroniczną, zamiast tradycyjnej komunikacji głosowej. Dzięki DCL, informacje o zezwoleniach są przekazywane za pomocą łącza danych bezpośrednio do kokpitu samolotu.

Wśród korzyści, wynikających z wdrożenia systemu, PAŻP wymienia m.in. szybszy i bardziej precyzyjny proces przekazywania zezwoleń ATC, zmniejszenie ryzyka nieporozumień i błędów wynikających z niewłaściwej interpretacji komunikatów głosowych oraz zmniejszenie obciążenia pracą, dzięki czemu kontrolerzy ruchu lotniczego będą mogli skupić się na innych kluczowych zadaniach.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Sprawą nastolatków, którzy strzelali do księży, zajmie się Sąd Rodzinny

RZESZÓW. Zatrzymano  dwóch nastolatków, którzy w ubiegłym tygodniu strzelali do księży podczas wizyty duszpasterskiej. 

Rzeszów

Będzie protest przeciwko budowie wieżowca przy ul. Podwisłocze. Organizatorem jest rada osiedla

RZESZÓW. Protest przeciwko rozpoczęciu inwestycji odbędzie się 1 lutego br. 

Rzeszów

Mieszkańcy przeciwko budowie drogi łączącej Al. Kopisto z ul. Wierzbową

RZESZÓW. Aktualnie pod petycją podpisało się 295 osób.

Rzeszów

Zmarł były wiceprezydent Rzeszowa. Miał 69 lat

RZESZÓW. Ratusz o śmierci Franciszka Kosiorowskiego, byłego wiceprezydenta Rzeszowa, został poinformowany w niedziele.

Rzeszów

Porażka Resovii w 17. kolejce PlusLigi

RZESZÓW. Sety: 20:25, 20:25, 13:25

Rzeszów

Ruszył przetarg na modernizację ul. Grunwaldzkiej

RZESZÓW. Miasto poszukuje wykonawcy, który zajmie się przebudową ul. Grunwaldzkiej.

Rzeszów

Akcja CBŚP na ul. Grottgera dotyczyła likwidacji sieci agencji towarzyskich

RZESZÓW, POLSKA. Zatrzymano osoby podejrzane o czerpanie korzyści z działalności sieci agencji towarzyskich.

Reklama