Rzeszów - Sobota, 08.02.2025
Reklama

Nowość na lotnisku w Jasionce. Technologia usprawniająca punktualność

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl / Pixabay
fot. Archiwum RESinet.pl / Pixabay

RZESZÓW/JASIONKA. Na lotnisku w Jasionce wdrożono system Digital ATC Clearance (DCL), w celu poprawy punktualności przed sezonem Lato 2025. Rzeszów jest jednym z pięciu miast w Polsce, w których zastosowano tę technologię.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej usprawnia proces wydawania zezwoleń na loty, dzięki wdrożeniu systemu DCL na podrzeszowskim lotnisku.

„Cieszą nas wszystkie pozytywne decyzje poprawiające bezpieczeństwo oraz czas obsługi statków powietrznych. Ta zmiana technologiczna jest szczególnie istotna, bo jestem przekonany, że punktualność w rozkładzie lotów szczególnie docenią nasi pasażerowie. Natomiast fakt, że jesteśmy w piątce lotnisk, którym w pierwszej kolejności zaoferowano tę nowość, świadczy o rosnącej roli naszego portu lotniczego.” – mówi Adam Hamryszczak, Prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.

Reklama

Digital ATC Clearance (DCL) to nowoczesny system technologiczny, który umożliwia przesyłanie zezwoleń na lot wydawanych przez kontrolerów ruchu lotniczego pilotom samolotów drogą elektroniczną, zamiast tradycyjnej komunikacji głosowej. Dzięki DCL, informacje o zezwoleniach są przekazywane za pomocą łącza danych bezpośrednio do kokpitu samolotu.

Wśród korzyści, wynikających z wdrożenia systemu, PAŻP wymienia m.in. szybszy i bardziej precyzyjny proces przekazywania zezwoleń ATC, zmniejszenie ryzyka nieporozumień i błędów wynikających z niewłaściwej interpretacji komunikatów głosowych oraz zmniejszenie obciążenia pracą, dzięki czemu kontrolerzy ruchu lotniczego będą mogli skupić się na innych kluczowych zadaniach.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Fundacja Felineus walczy o "Zwierzakobus" dla bezdomnych kociaków

RZESZÓW. Podopieczni fundacji Felineus mają szansę zdobyć samochód do przewozu zwierząt. Aby tak się stało, potrzebne jest Wasze wsparcie.

Rzeszów

Bezpłatne porady prawne dla mieszkańców powiatu rzeszowskiego

Na terenie powiatu rzeszowskiego powstało 7 punków nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Rzeszów

Nowa odsłona Rzeszowskich Piwnic dopiero w przyszłym roku

RZESZÓW. Kilka miesięcy dłużej będą musieli poczekać mieszkańcy Rzeszowa i turyści, aby zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną w nowej, interaktywnej odsłonie. Pandemia opóźniła zakończenie inwestycji.

Rzeszów

Dziś protest taksówkarzy w Rzeszowie. Kilkadziesiąt samochodów przejedzie ulicami miasta

RZESZÓW. Przejazd kolumny taksówek rozpocznie się o godz. 17:00.

Rzeszów

Kierowca audi pędził ul. Krakowską ponad 140 km/h

RZESZÓW. Policjanci z grupy SPEED zatrzymali kierowcę audi, który pędził ul. Krakowską z prędkością 142 km/h. 40-latka ukarano mandatem i 10 punktami karnymi. Stracił również prawo jazdy.

Rzeszów

Szpital tymczasowy w Rzeszowie już wkrótce przyjmie pierwszych pacjentów

RZESZÓW. Placówka powstaje przy szpitalu MSWiA w Rzeszowie i będzie w stanie przyjąć docelowo 160 pacjentów z Covid-19.

Rzeszów

Trwa rozbudowa budynku głównego Uniwersytetu Rzeszowskiego [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W ramach inwestycji powstanie, m.in. nowa kondygnacja i sala senatu. Roboty idą zgodnie z planem.

Rzeszów

Otwarto nowy budynek szpitala przy ul. Szopena

RZESZÓW. W pawilonie mieści się Klinika Hematologii i Klinika Nefrologii ze Stacją Dializ. Wartość inwestycji to 55 mln zł.

Reklama