Rzeszów - Poniedziałek, 31.03.2025
Reklama

Nocne spotkania z nauką. Dla miłośników wiedzy oraz ludzi "ciekawych świata"

Dodano:

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. W najbliższy piątek Politechnika Rzeszowska otworzy swoje laboratoria dla zwiedzających. Na uczestników wydarzenia pn. „Nocne spotkania z nauką” czeka szereg atrakcji, w tym m.in. interesujące eksperymenty, warsztaty oraz wyjątkowe widowisko pn. „Teatr wysokich napięć”, podczas którego wykorzystane zostaną jedne z największych w swoich klasach transformatory Tesli.

„Nocne spotkania z nauką” to wydarzenie adresowane do dzieci i ich rodziców, młodzieży szkolnej, studentów i wszystkich zainteresowanych osób - miłośników wiedzy oraz ludzi "ciekawych świata" i zachodzących w nim zjawisk. Udział w nim jest bezpłatny.

Głównym punktem Nocnych Spotkań będzie możliwość zwiedzania laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej, które na co dzień są dostępne jedynie dla studentów i pracowników. Naukowcy i studenci rzeszowskiej uczelni będą przeprowadzać interesujące eksperymenty, opowiadać o badaniach realizowanych w poszczególnych laboratoriach oraz o praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Na uczestników czeka wiele atrakcji i niespodzianek.

Wielką atrakcją wydarzenia będzie "Teatr wysokich napięć", który jest organizowany wspólnie z firmą Polimedia. W trakcie tego niezwykle widowiskowego spektaklu zostaną wykorzystane jedne z największych w swoich klasach transformatory Tesli.

VII edycja "Nocnych Spotkań z Nauką" odbędzie się 13 października w godz. 17:00-22:00 na Politechnice Rzeszowskiej przy ul. Powstańców Warszawy 12.

PROGRAM WYDARZENIA:

Strefa w budynku V

Pokaz naukowy "Sztuka fizyki - Fizyka sztuki"
  • aula V-1, godz. 19:30, prowadzący: Małgorzata Wilczak, Paweł Pasterz
Pokazy chemiczne
  • aula V-2, godz. 17:00 i godz. 19:00, prowadzący: Koło Naukowe ESPRIT
Pokazy fizyczne
  • aula V-17, godz. 18:00 i godz. 20:00, prowadzący: Koło Naukowe FOTON

Warsztaty lego - zbuduj własnego robota
  • sala V-5, prowadzący: Rzeszowska Grupa IT
Reklama
Warsztaty projektowania i konstrukcji modelu samolotu
  • sala V-6, prowadzący: Koło Naukowe EUROAVIA

Pokaz wysokich napięć
  • sala V-7, prowadzący: Studenckie Koło Naukowe MegaVolt

Symulator samolotu
  • sala Z-17
Teatr Wysokich Napięć - pokaz jednych z największych transformatorów Tesli przed wejściem głównym od al. Powstańców Warszawy, godz. 21:30

 
Strefa wystawiennicza

Zobacz - Zbuduj - Zademonstruj - Experymentarium 3Z
  • Warsztatowe zajęcia edukacyjne, podczas których sprawdzicie, że interaktywne budowanie i eksperymentowanie możliwe jest bez korzystania z tabletu lub komputera.
 
Program PROJEKTOR
  • Warsztaty z kryminalistyki, edukacji żywieniowej, finansów, matematyki, pierwszej pomocy, konstruowania przestrzennego, gry i zabawy animacyjne.

Koło Naukowe A-TO-MY (SP nr 1 w Rzeszowie)
  • Pokazy chemiczne.

Stanowisko PGE Energia Ciepła SA Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie
  • Miejsce, gdzie będzie można zapoznać się nowoczesną technologią stosowaną w energetyce i ciepłownictwie oraz tematem niskoemisyjnych źródeł energii.

Podkarpackie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei
  • Makieta kolejowa

Zabawa z upominkami

Dla najmłodszych przygotowana jest atrakcja w postaci możliwości zebrania 8 naklejek ukrytych na wydziałach Politechniki Rzeszowskiej (jedna naklejka będzie ukryta strefie Podkarpackiego Centrum Nauki), które będzie można wymienić na okolicznościowy dyplom i upominek sygnowany logiem uczelni. Aby wziąć udział w zabawie, należy odebrać planszę na naklejki w Punkcie Informacyjnym, który zlokalizowany będzie w holu na parterze bud. V, a ostatecznie po zebraniu 8 naklejek, odebrać w tym Punkcie upominek.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wiadukt w Krasnem do remontu

KRASNE. Wybudowany w 2006 roku wiadukt na DK94 w Krasnem wymaga remontu. Przez te lata obiekt uległ znacznym uszkodzeniom. - Brak realizacji remontu oznaczałoby dalszą degradację obiektu i konieczność wprowadzenia ograniczeń w...

Rzeszów

Zieleń zamiast betonu na boiskach szkolnych w Rzeszowie

RZESZÓW. Zniknie beton ze starych boisk na terenie dziewięciu rzeszowskich szkół. Zamiast niego powstaną trawiaste nawierzchnie. Zamontowane zostaną nowe elementy wyposażenia. Pojawi się również sporo roślinności.

Rzeszów

Przyszedł na egzamin na prawo jazdy pod wpływem alkoholu. Egzaminator powiadomił policję

RZESZÓW. 35-letni mężczyzna przyszedł na egzamin praktyczny na prawo jazdy, będąc w stanie nietrzeźwości. Miał promil alkoholu w organizmie. Okazało się również, że w przeszłości mężczyzna stracił już uprawnienia do kierowania pojazdami...

Rzeszów

Na osiedlu Przybyszówka powstanie nowy plac zabaw

RZESZÓW. Kilka dużych urządzeń zabawowych, huśtawki, karuzela, bujaki, piaskownica oraz tyrolka - to część elementów, jakie pojawią się na nowym placu zabaw, który powstanie na osiedlu Przybyszówka.

Rzeszów

Zakończyło się betonowanie prawej jezdni estakady na Wisłokostradzie

RZESZÓW. 60 godzin nieprzerwanej pracy, dwie 30-osobowe brygady, 20 betonowozów, 2 pompy – tak wyglądał proces betonowania prawej jezdni estakady na budowie Wisłokostrady.

Rzeszów

Na Dzień Kobiet bezpłatne badania dla Pań w ZOZ Nr 2 w Rzeszowie

RZESZÓW. Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, Zespół Opieki Zdrowotnej Nr 2 w Rzeszowie organizuje akcję profilaktyczną dla Pań. Będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji.

Rzeszów

Kolejni terytorialsi złożyli przysięgę w Rzeszowie

RZESZÓW. W minioną niedzielę, kolejni żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość odbyła się na placu przez Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci skontrolowali taksówki na aplikację. Ujawnili 18 wykroczeń

RZESZÓW. 41 skontrolowanych pojazdów, 18 wykroczeń – to bilans wspólnych działań policjantów z funkcjonariuszami innych służb na terenie Rzeszowa. Kontrole dotyczyły kierujących świadczących usługi przewozowe „na aplikację”.

Reklama