Rzeszów - Wtorek, 29.04.2025
Reklama

Niezwykle ambitny początek projektu Urban Lab Rzeszów

Dodano:

fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Urban Lab Rzeszów
fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Urban Lab Rzeszów
RZESZÓW. Od otwarcia Urban Lab Rzeszów jego organizatorom udało się zorganizować pięć wydarzeń traktujących m.in. o kwestiach komunikacji w mieście. Spotkania skierowane były nie tylko dla osób dorosłych. Czy w listopadzie czeka nas kolejna dawka smart wydarzeń?
 
Rzeszów jest drugim miastem w Polsce (po Gdyni) z innowacyjnym projektem Urban Lab, którego głównym celem jest wprowadzenie rozwiązań podnoszących jakość życia w mieście. Na samym początku działalności, głównym polem działań instytucji będzie dyskusja nad innowacjami. Inicjatywa została wsparta ok. 3 mln dofinansowaniem ze środków Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju i trwać ma maksymalnie 3 lata. Autorem rzeszowskiej wersji projektu jest Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa oraz lider ruchu miejskiego Rzeszów Smart City.
 
Po tym jak 9 października bieżącego roku odbyło się oficjalne otwarcie, współtwórcy nie spoczywają na laurach i nie dają o sobie zapomnieć. 24 października odbyło się pierwsze spotkanie dyskusyjne pod nazwą „Kobiety projektują Rzeszów” zorganizowane we współpracy z Gminą Miasto Rzeszów, Fundacją Projektanci Biznesu, Podkarpacką Radą Kobiet oraz Rzeszowską Federacją Kobiet Aktywnych. W trakcie spotkania poruszano tematy związane z transportem, innowacjami oraz smart rozwiązaniami.
 
Zgodnie z założeniami twórców Urban Lab, w pierwszym roku działalności głównym tematem dyskusji ma być komunikacja w mieście, w związku z czym nie mogło zabraknąć tego typu rozmów już podczas pierwszego spotkania. Kolejne spotkania zaplanowano na dzień 29 października. Pierwsze z nich dotyczyć będzie współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi, na którym zaprezentowany zostanie projekt „programu współpracy na przyszły rok”, który przedstawi Maciej Magnowski, kierownik Referatu Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Rzeszowa.
 
„Aby zdiagnozować potrzeby i oczekiwania dotyczące współpracy z samorządem, a także występujących problemów i barier w bieżącym funkcjonowaniu organizacji pozarządowych funkcjonujących na terenie Miasta Rzeszowa rozpoczynamy cykl spotkań podczas których będziemy wypracowywać nowe kierunki współpracy oraz działania mające na celu zwiększenia konkurencyjności regionu” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. Spotkanie odbędzie się o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Urban Lab Rzeszów (ul. 3-ego Maja 13, Rzeszów, I - piętro).
 
Aktualnie w siedzibie Urban Lab Rzeszów trwa projekt „Robot Challenge – mobilność w mieście przyszłości”. W tym przypadku będziemy mieć do czynienia z rozwiązaniami na pograniczu robotyki i automatyki: „Warsztaty przewidziane w ramach projektu są początkiem drogi do poznania świata zaawansowanej robotyki. Warsztat potrzebny do skonstruowania robota to nie tylko zaplecze techniczne, ale także umiejętności” - informują organizatorzy.
 
Reklama
W projekcie wzięły udział szkoły z terenu Rzeszowa, które wydelegowały 6 osobowe drużyny. Młodzi adepci smart rozwiązań zajmą się tematem mobilnością w mieście przyszłości. Inicjatywa wzorowana jest na rozgrywkach First Tech Challenge wspieranych m.in. przez NASA. Głównym zadaniem drużyn będzie zbudować i zaprogramować roboty, przeznaczone do pokonania konkretnej misji. Zwycięzcy, których wyłoni turniej będą początkiem nowego szczebla drużyn organizacji FIRST w Polsce.
 
To nie koniec pracowitego października w Urban Labie. 30 października odbędą się ponownie dwa wydarzenia jednego dnia. W pierwszym przypadku mowa o śniadaniu biznesowym w ramach inicjatywy „Connect & Scale Up” PARP, które zostanie poświęcone w całości otwartym innowacjom. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 8.30 i potrwa do godz. 12.00.
 
„Łączymy innowatorów (korporacje, duże firmy i startupy) na wspólnych spotkaniach i warsztatach, których celem jest budowa bardziej efektywnego rynku innowacji” – czytamy w facebookowej zapowiedzi wydarzenia.
 
Ostatnim październikowym wydarzeniem będzie spotkanie dotyczące infrastruktury rowerowej w stolicy innowacji. Otwarte spotkanie pt. „Dalsze perspektywy dla wypożyczalni rowerowej – podsumowanie” odbędzie się 30 października 2019 r., o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej Urban Lab Rzeszów (ul. 3-ego Maja 13, Rzeszów, I - piętro). Na spotkaniu poruszone zostaną tematy związane ze zmianami jakie przyniesie nowy rok w temacie poruszania się po mieście m.in. za pomocą skuterów i hulajnóg. Omówione zostaną także plusy i minusy obecnie funkcjonującej wypożyczalni rowerów, skuterów i hulajnóg w Rzeszowie.
 
Patrząc na październikowy rozkład jazdy w Urban Lab-ie należy spodziewać się, że w przyszłym miesiącach na mieszkańców Rzeszowa czeka również spora dawna spotkań dotyczących innowacyjności, rozwoju oraz niecodziennych rozwiązań dążących do ugruntowania stwierdzenia, że Rzeszów może stać się prawdziwą stolicą innowacji. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wydarzenia.


 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska i WSIiZ zajmą się wdrażaniem systemów teleinformatycznych i e-usług

RZESZÓW. Porozumienie określa warunki współpracy pomiędzy stronami  w zakresie  wdrażania systemów teleinformatycznych i e-usług.

Rzeszów

Nocny wypadek na ul. Dąbrowskiego. Trzy osoby ranne, sprawca uciekł

Stan jednej z poszkodowanych osób jest poważny.

Rzeszów

18-latek sprzedawał rzeczy, których nie miał. Od 35 osób wyłudził łącznie 33 tys. zł

RZESZÓW.  Za popełnienie zarzucanego czynu mężczyźnie grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

13 października obchodzimy XIX Dzień Papieski. Plan obchodów w Rzeszowie

RZESZÓW. W najbliższą niedzielę, 13 października, będziemy obchodzić XIX Dzień Papieski. 

Rzeszów

Przy ul. Jagiellońskiej zraniono dwie osoby nożem. Jedna z nich jest w ciężkim stanie

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem o godz. 20.40 na ul. Jagiellońskiej.

Rzeszów

Kongres 590. List intencyjny ws. drugiej linii technologicznej w rzeszowskiej spalarni śmieci

RZESZÓW. Planowany projekt zwiększy wydajność rzeszowskiej spalarni ze 100 tys. do 180 tys. ton rocznie.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie najnowocześniejsza w Europie baza obsługi technicznej samolotów

RZESZÓW. Od 2022 roku w bazie będą serwisowane samoloty wąsko i szerokokadłubowe z całego świata.

Rzeszów

Muzeum Dobranocek z szansą na ogólnopolską nagrodę

RZESZÓW. Na Muzeum Dobranocek możemy głosować do 10 października.

Reklama