Rzeszów - Wtorek, 22.04.2025
Reklama

Niematerialny skarb - gwara, czyli rzeszowskie micyje słowne

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. O porannej sardze, micyjach rzeszowskiej kultury oraz o chabaziach w parkach. Co takiego skrywa gwara rzeszowska oraz jak to się stało, że zamiast wytrzymywać, wyczymujemy? Rozjaśniamy kilka gramatycznych niuansów mowy mieszkańców.
 
Nie od dzisiaj wiadomo, że miasto to nie tylko stare ulice i zabytkowe budowle. W głównej mierze o społecznej tożsamości danego miejsca decydują takie czynniki jak zwyczaje, gwara, przestrzeń kulturowa, wierzenia miejscowej ludności, czy chociażby strój. Jak pokazuje historia miasta Rzeszowa, tego tutaj również nie brakuje.
 
W gruncie rzeczy historia miasta to rodzaj dziedzictwa, które jest przekazywane z pokolenia na pokolenie i ustawicznie odtwarzane przez wspólnoty i grupy w relacji z ich środowiskiem, historią i stosunkiem do przyrody. Dla danej społeczności jest źródłem poczucia tożsamości i ciągłości.
 
Dziedzictwo niematerialne obejmuje przede wszystkim tradycje związane z kształtowaniem się swojego języka, który w jakimś większym lub mniejszym stopniu różni się od normy ogólnopolskiej. Również i stolica województwa podkarpackiego, jak też przyległe regiony, może pochwalić się swoją własną gwarą. Spośród wielu charakterystycznych cech pierwotnej gwary, wiele z nich możemy odnaleźć nawet w dzisiejszym języku. Przykłady? Proszę bardzo, oto kilka cech gramatycznych, wskazujących na to, że stara mowa wciąż jest słyszalna na ulicach miasta.
 
Pierwszym procesem, występującym w rzeszowskiej gwarze, jest zamiana spółgłosek c, s, z, dz na cz, sz, ż,dż. Zauważalna jest także wymowa e i o zbliżona do i/y i u, np. mieiszkali = mieszkali, rzeymyk = rzemyk. Zdarza się też słyszeć asynchroniczną wymowę spółgłosek wargowych miękkich (p, b, f w, ś, ź, ć, ch, dź, m, n, l, j, k, g, ): pjec = piec, w pjecu = w piecu, bjeda = bieda, mjeli = mieli, mniasto = miasto.
 
Notuje się również miękką wymowę l, np. nalieżał = należał, sklieipowy = sklepowy, tyl’ko = tylko, Wiel’kanuc = Wielkanoc, kliuski = kluski, mlieczna = mleczna. Typowa dla gwary rzeszowskiej jest wymowa chi zamiast chy, np. muchi = muchy, chiba = chyba, chitry = chytry. Często też mamy do czynienia z uproszczeniami słów, w których występuje trz, drz, np. wyczymał = wytrzymał, trzeba = czeba.
 
Reklama
Występują również uproszczenia grup spółgłoskowych, polegające w najprostszym tłumaczeniu na skrócaniu słów. Takie zjawisko możemy dostrzec w mowie potocznej wskutek tempa oraz mniejszej staranności w mówieniu, np. zmar = zmarł, barsz = barszcz. Ostatnim „kruczkiem” wymowy jest tendencja do zastępowania spółgłoski k w grupie kt przez ch, np. chtoś = ktoś, chtóry = który. Dodajmy, że są to jedynie wybrane przypadki, jakie możemy zaobserwować w naszej rodzimej gwarze.
 
Nie należy jednak pominąć kolejnego, dość kluczowego aspektu w przypadku gwary rzeszowskiej, a mianowicie zapożyczeń z języka ukraińskiego, to m.in. czeremcha, czeresznia = czereśnia, durny = głupi, taskać = nieść coś z wysiłkiem. Funkcjonuje też kilka zapożyczeń z języka niemieckiego, wynika to z wpływów za czasów zaboru austryjackiego, np. bratrura = piekarnik, fajny = udany, ładny, nachkastlik = szafka nocna.
 
O łączności tych terenów z kresami płd. wsch. świadczy duża liczba wyrazów wspólnych z językiem Lwowa i okolic, np. bynajmniej = przynajmniej, mytka = szmatka do mycia naczyń, naładować = przygotować, wykrzykniki: ta dzie, ta joj, ta co.
 
Inne stwierdzenia, typowe dla gwary rzeszowskiej to:
 
  • cumelek = smoczek dla dziecka,
  • naszparować = oszczędzać,
  • micyje = atrakcja,
  • duszaki = piersi,
  • sarga = rosa,
  • pośratanie = pożegnanie,
  • opończyk = odzienie wierzchnie,
  • paciara = błoto,
  • chabazie = zarośla,
  • kręgołek = wierzchołek góry,
  • studzienina = galaretka z nóżek,
  • cug = gromada,
  • coraz = razem,
  • jadło i chodło = obfitość wszystkiego,
  • kłycek, kłyk = ząb.

Artykuł powstał w oparciu o "Gminny program opieki nad zabytkami miasta Rzeszowa na lata 2017 - 2020".
 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Świąteczny autobus wyjechał na ulice Rzeszowa. Na jakich liniach go spotkacie?

RZESZÓW. 17 grudnia 2024 r. roku na ulice Rzeszowa wyjechał kolorowy i błyszczący Świąteczny Autobus, który wprowadzi mieszkańców w świąteczny nastrój. Pojazd o numerze bocznym 900 będzie kursował na różnych liniach, do...

Rzeszów

Ogród kieszonkowy ze sceną plenerową na osiedlu Pobitno już gotowy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W rejonie ulic Szkolnej i Gajowej na osiedlu Pobitno powstał jeden z największych ogrodów kieszonkowych w Rzeszowie. Znalazły się w nim m.in. urządzenia do ćwiczeń dla dzieci, scena plenerowa i plac...

Rzeszów

Ponad 270 tys. pasażerów czarterów. Lotnisko w Jasionce podsumowuje sezon letni i zapowiada nowe kierunki w 2025 r.

RZESZÓW. Port lotniczy Rzeszów-Jasionka przedstawił podsumowanie sezonu letniego 2024 w ruchu czarterowym. Z danych wynika, że w minionym sezonie turystycznym obsłużono rekordową liczbę pasażerów - 273 tysiące osób. W porównaniu do 2023...

Rzeszów

Zmiany w strukturze organizacyjnej Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego podjął decyzję o wprowadzeniu zmian strukturalnych na uczelni. Od 1 stycznia 2025 r. dotychczasowe kolegia zastąpione zostaną wydziałami.

Rzeszów

Terytorialsi złożyli przysięgę w Rzeszowie

RZESZÓW. Kolejni żołnierze-ochotnicy złożyli przysięgę wojską na sztandar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług".

Rzeszów

Zmienia się krajobraz przy ul. Langiewicza. Rośnie 12-piętrowy budynek mieszkalny [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Blisko centrum Rzeszowa powstaje 12-kondygnacyjny budynek mieszkalny. Gotowa jest już ostatnia kondygnacja, trwa termoizolacja budynku.

Rzeszów

Wypadek na al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. Samochód potrącił dwie osoby

RZESZÓW. Dwie osoby trafiły do szpitala, po tym jak zostały potrącone przesz samochodów na oznakowanym przejściu dla pieszych. Na szczęście ich obrażenia nie zagrażały życiu.

Rzeszów

Komunikacja miejska w okresie świąteczno-noworocznym. W Wigilię mniej kursów

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przedstawił rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej w okresie Świąt oraz Nowego Roku. W Wigilię kursy miejskich autobusów realizowane będą w ograniczonym zakresie.

Reklama