Rzeszów - Środa, 09.04.2025
Reklama

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali program do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Okresowe badania logopedyczne wśród osób z chorobą Parkinsona, ocena stopnia zaawansowania choroby, zaplanowanie przebiegu terapii i leczenia farmakologicznego. To tylko niektóre możliwości wykorzystania programu komputerowego do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona, opracowanego przez naukowców Politechniki Rzeszowskiej. 
 
Choroba Parkinsona jest drugą pod względem częstości występowania chorobą neurodegeneracyjną, w przebiegu której następuje uszkodzenie i zanik różnych neuronów w ośrodkowym układzie nerwowym. Jednym z następstw tej choroby jest stopniowa utrata zdolności komunikacji z otoczeniem za pomocą mowy. Z pomocą przychodzi program komputerowy opracowany przez naukowców z Politechniki Rzeszowskiej. - Nasze rozwiązanie umożliwia przede wszystkim przeprowadzenie obiektywnej oceny zaburzeń mowy na podstawie analizy sygnału mowy z uwzględnieniem jego złożonej struktury czasowo-częstotliwościowej, tj. w dziedzinie czasu, częstotliwości oraz czas-częstotliwość. Różne parametry wyznaczone przez program można wykorzystać w diagnostyce medycznej do obiektywnej oceny procesu fonacji, artykulacji i prozodii oraz do wykrycia drżenia głosu charakterystycznego w chorobie Parkinsona - tłumaczy dr inż. Barbara Wilk, lider zespołu projektowego.
 
Program komputerowy naukowców z Politechniki Rzeszowskiej ułatwi logopedzie wykonanie samego badania logopedycznego oraz umożliwi archiwizację wyników tego badania zarówno w postaci plików dźwiękowych reprezentujących sygnały mowy pacjenta oraz protokołów zawierających wyniki testów logopedycznych. Moduł programu komputerowego przeznaczony dla pacjenta do ćwiczeń logopedycznych powinien stymulować pacjenta do wykonywania regularnych ćwiczeń w warunkach domowych w celu spowolnia procesu degradacji jego mowy. Wśród grona użytkowników tego programu znajdą się logopedzi, pacjenci z chorobą Parkinsona, a nawet lekarze neurolodzy.
 
Badanie logopedyczne pacjenta w różnym stanie zaawansowania choroby Parkinsona wymaga odpowiedniej wiedzy i dużego doświadczenia od logopedy oraz zależy od jego zmysłu słuchu. Badanie takie ma charakter jakościowy. - Komputerowa analiza sygnału mowy zarejestrowanego podczas badania logopedycznego za pomocą mikrofonu umożliwia przeprowadzenie obiektywnej i ilościowej oceny procesu zarówno fonacji, jak i artykulacji u badanego mówcy. Raporty zawierające wyniki z okresowych badań pozwolą na określenie wpływu leczenia farmakologicznego i terapii mowy na progres choroby - mówi dr inż. Barbara Wilk.
 
Reklama
Program opracowany przez naukowców Politechniki Rzeszowskiej to efekt wieloletnich badań nad cyfrowym przetwarzaniem wybranych sygnałów biomedycznych. Bezpośrednią inspiracją do pracy nad projektem były opublikowane rezultaty badań naukowych, które wykazały, że pacjent z chorobą Parkinsona dzięki regularnym, codziennym, prostym ćwiczeniom logopedycznym, które wykonuje samodzielnie w warunkach domowych może znacznie spowolnić proces degradacji fonacji i artykulacji.
 
Projekt programu komputerowego do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona został zrealizowany dzięki dofinansowaniu w ramach II naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. Obecnie trwają prace nad komercjalizacją tego projektu, a według specjalistów ds. technologii PCI, program ma duży potencjał. - Cyfryzacja opieki zdrowotnej nad pacjentami cierpiącymi na choroby neurodegeneracyjne umożliwia dokładniejszą diagnostykę oraz precyzyjne śledzenie postępów choroby, a tym samym dobór skuteczniejszych metod terapeutycznych. Komercjalizacja tej technologii pozwoli poprawić jakość życia pacjentów i ich rodzin, usprawni działanie gabinetów logopedycznych i lekarzy specjalistów, a tym samym przyniesie realnej korzyści systemowi opieki zdrowotnej. W Podkarpackim Centrum Innowacji wspólnie ze zespołem naukowym przygotowujemy ścieżkę rozwojową dla tej technologii oraz poszukujemy partnerów posiadających potencjał do jej wdrożenia - mówi Radosław Krajewski, specjalista ds. rozwoju technologii PCI.
 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

"Operacja Czysty Wisłok". Wielkie sprzątanie rzeszowskich terenów nadrzecznych

RZESZÓW. Kilka rzeszowskich organizacji pozarządowych połączy siły, aby posprzątać brzegi Wisłoka, Strugu i Żwirowni. Akcja pod hasłem "Operacja Czysty Wisłok", odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 marca 2025 r. Będzie prowadzona od...

Rzeszów

Kolejne spotkanie Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek kontynuuje spotkania z mieszkańcami z cyklu "Rzeszów To My". Najbliższe odbędzie się z mieszkańcami dwóch osiedli.

Rzeszów

5 ofert w przetargu na remont wiaduktu w Krasnem

KRASNE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty w przetargu na remont wiaduktu na drodze krajowej nr 94 w Krasnem.

Rzeszów

Pożar hali magazynowej przy ul. Siemieńskiego w Rzeszowie

RZESZÓW. Trwa dogaszanie pożaru, do którego doszło dziś rano na terenie hali magazynowej przy ul. Siemieńskiego. Policjanci zabezpieczają miejsce zdarzenia. Przyczyny pożaru na razie nie są znane.

Rzeszów

Wizerunek Krystiana Herby na autobusie MPK i na przystanku. Rusza nowa kampania miasta

RZESZÓW. „Wskakuj do autobusu” – pod takim hasłem wystartowała nowa kampania miasta, promująca rzeszowską komunikację miejską.

Rzeszów

S19 Rzeszów Południe - Babica. Wiadukty przeszły prób obciążeniowe

Cztery 34-tonowe pojazdy ciężarowe wjechały na wiadukty w Mogielnicy i Lutoryżu, na powstającym odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica. To element testów próbnych obciążenia statycznego i dynamicznego obiektów.

Rzeszów

Modern Home. Targi nowoczesnego budownictwa w hali Podpromie

RZESZÓW. Ponad 70 firm zaprezentuje swoją ofertę podczas Targów Nowoczesnego Budownictwa, które odbędą się w ten weekend w hali Podpromie. W programie wydarzenia przewidziano również prelekcje dotyczące procesu budowy domu.

Reklama