Rzeszów - Czwartek, 24.04.2025
Reklama

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej nominowani do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2021

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
Zespół badawczy z Politechniki Rzeszowskiej uzyskał nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2021 w kategorii "innowacyjne technologie i badania przyszłości" za realizację projektu pt. "Opracowanie nawozu organiczno-mineralnego na bazie osadów ściekowych z dodatkiem mikroskładników mineralnych". Projekt uzyskał grant Podkarpackiego Centrum Innowacji Sp. z o.o. i dotyczy badań nad wykorzystaniem materiałów mineralnych w procesach przeróbki i unieszkodliwiania osadów ściekowych.

Kierownikiem zespołu jest dr inż. Adam Masłoń, prof. PRz z Katedry Inżynierii i Chemii Środowiska Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury, a jego członkami są dr inż. Joanna Czarnota, dr inż. Agnieszka Pękala, mgr inż. Małgorzata Miąsik i mgr inż. Ewa Bujak z tej samej katedry oraz dr inż. Karolina Leś i dr inż. Marcin Chutkowski z Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej Wydziału Chemicznego. Naukowcy opracowali technologię produkcji granulatu nawozowego, która może zostać wdrożona w oczyszczalniach ścieków komunalnych, a gotowy produkt można wprowadzić na rynek. Prace badawcze nad opracowaniem technologii wytwarzania produktów o właściwościach nawozowych na bazie osadów ściekowych wspomaganych substancjami pylistymi wynikały z konieczności poszukiwania nowych metod przetwarzania osadów ściekowych.

W Katedrze Inżynierii i Chemii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej prowadzone są badania naukowe i przemysłowe dotyczące przydatności mineralnych substancji pylistych w technologii ścieków i utylizacji osadów ściekowych. Ich efektem są trzy prace doktorskie, dwa patenty oraz trzy wzory użytkowe. Autorzy technologii przetestowali kilkadziesiąt mineralnych substancji sproszkowanych zarówno naturalnych, jak i odpadowych w celu wytypowania takich, które posiadają mikro- i makroelementy niezbędne do wzrostu roślin.
Reklama
Do wytworzenia nawozu zastosowano pylisty diatomit, czyli zmieloną skałę krzemionkową wydobywaną w Jaworniku Ruskim przez firmę Górtech Sp. z o.o., który wykazuje pewne właściwości nawozowe, np. zawiera potas. Opracowana procedura wytwarzania granulatu nawozowego polega na kilkuetapowej obróbce osadu ściekowego z pylistym diatomitem. W zależności od rodzaju osadu ściekowego i jego właściwości fizykochemicznych, tj. składu wyjściowego i ilości aplikowanego materiału pylistego, możliwe jest wytworzenie nawozu organiczno-mineralnego lub środka poprawiającego właściwości gleby. Otrzymywany w ten sposób granulat jest bezpieczny dla użytkownika.
Dr inż. Adam Masłoń, prof. PRz podkreśla, że dzięki dwuetapowej obróbce termicznej granulat posiada w swoim składzie związki organiczne łatwo przyswajalne dla roślin i mikroorganizmów występujących w nawożonej glebie. Skład chemiczny jest więc konkurencyjny wobec innych produktów nawozowych otrzymywanych z osadów ściekowych w procesach kompostowania lub wapnowania. Badania nad optymalizacją dawki i warunków procesowych umożliwiły opracowanie parametrów technologicznych dla uzyskania jednorodnego granulatu nawozowego, którego aplikacja za pomocą standardowego sprzętu rolniczego, np. rozsiewacza nawozu lub posypywarki, będzie łatwa, efektywna i opłacalna.

Założenia technologiczne dla granulatu nawozowego były konsultowane z ośrodkami rolniczymi, a pozytywne opinie m.in. Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale czy Lasów Państwowych wskazują na możliwość jego stosowania w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie. Opracowana technologia produkcji granulatu nawozowego chroniona jest prawem autorskim w postaci zgłoszenia patentowego Nr P.435403 z 21 września 2020 r. "Sposób wytwarzania nawozu organiczno-mineralnego oraz nawóz organiczno-mineralny".

 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rewitalizacja części Parku Sybiraków. Pojawiły się nowe atrakcje [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Nowe urządzenia zabawowe i do ćwiczeń, nowe bramki piłkarskie i sporo roślinności – to elementy jakie pojawiły się w zrewitalizowanej części Parku Sybiraków w Rzeszowie.

Rzeszów

Duże dofinansowanie na nowe inwestycje w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka

RZESZÓW/JASIONKA. Podrzeszowskie lotnisko otrzyma 31 mln zł dofinansowania ze środków UE na realizację trzech ważnych projektów. Łączna wartość inwestycji szacowana jest na ok. 51 mln zł, brakującą kwota spółka dołoży z własnych...

Rzeszów

Od 1 stycznia zmiany w rozkładach kilku linii MPK

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie poinformował o zmianach w rozkładach jazdy, jakie nastąpią z dniem 1 stycznia 2025 roku na liniach: 19, 44, 46 i 58.

Rzeszów

W sobotę charytatywna zbiórka elektrośmieci na rzecz schroniska Kundelek

RZESZÓW. W sobotę, 21 grudnia, mieszkańcy Rzeszowa będą mogli bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Dochód ze zbiórki zostanie przekazany na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt „Kundelek” oraz opiekę nad zwierzętami...

Rzeszów

Atrakcyjne zniżki i darmowe wejścia na lodowisko w Parku Sybiraków w Rzeszowie

RZESZÓW. Posiadacze Karty Mieszkańca, uczniowie rzeszowskich szkół oraz posiadacze karty Multisport, mogą liczyć na atrakcyjne rabaty na lodowisku w Parku Sybiraków na osiedlu Generała Andersa.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek w Rudnej Małej. 51-latek zginął na miejscu

W Rudnej Małej samochód ciężarowy potrącił 51-letniego rowerzystę. Poszkodowany w wyniku odniesionych obrażeń zmarł na miejscu. Policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności tego tragicznego wypadku.

Rzeszów

Kolizja na al. Rejtana. Toyota uderzyła w słup i przewróciła się na bok

RZESZÓW. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, było przyczyną groźnie wyglądającej kolizji na al. Rejtana w Rzeszowie.

Rzeszów

Wigilia miejska na rzeszowskim Rynku [PROGRAM]

RZESZÓW. Kolędy i pastorałki w wykonaniu chóru Politechniki, poczęstunek wigilijnymi potrawami, spotkanie z władzami miasta, świąteczne koncerty i wiele więcej atrakcji – tak będzie wyglądać miejska Wigilia na rzeszowskim Rynku.

Reklama