Rzeszów - Wtorek, 04.02.2025
Reklama

Najlepsi młodzi lekkoatleci przyjadą do Rzeszowa

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W przyszły weekend w Uniwersyteckim Centrum Lekkoatletycznym odbędą się Halowe Mistrzostwa Polski juniorów do lat 18 i 20. Ze względu na sytuację epidemiczną, nie wiadomo czy zawody odbędą się przy udziale publiczności.

Szczegóły imprezy przedstawiono podczas środowej konferencji z udziałem organizatorów, przedstawicieli miasta, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Jak przekonuje Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa zawody takiej rangi to dla miasta prawdziwe sportowe święto.

- Z przyjemnością ogłaszamy, że w dniach 11-13 luty odbędą się tu mistrzostwa polski w lekkiej atletyce. Królowej dyscyplin sportowych, jak już wiemy po minionym sezonie, dostarczycielce największej ilości medali dla Polski chociażby na olimpiadzie i wielu mistrzowskich imprezach światowych. Jako miasto wkraczamy z nowym obiektem na tę mapę i podejmujemy wielkie wyzwanie, zapraszając jednocześnie mieszkańców Rzeszowa do wspólnego kibicowania i śledzenia wyników – mówi Konrad Fijołek.

Zbigniew Polakowski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki podkreśla, że hala w Rzeszowie to dopiero trzeci obiekt w Polsce, który pozwala na rozgrywanie zawodów takiej rangi. - Dziękuję miastu za możliwość organizacji mistrzostw polski juniorów w Rzeszowie. Hal lekkoatletycznych w Polsce jest bardzo mało, zdecydowanie za mało. Ta w Rzeszowie jest trzecią, na której takie mistrzostwa mogą się odbywać. Posiada odpowiednie parametru torów, dzięki temu obok Torunia i Spały Rzeszów będzie teraz jednym z najważniejszych miast na mapie lekkoatletycznej Polski. Mam nadzieję, że obiekt przyczyni się do tego, że jeszcze więcej takich talentów jak Wojtunik, Miąso czy Wdowik pojawi się w Rzeszowie – mówi Zbigniew Polakowski.

W zawodach w Rzeszowie weźmie udział krajowa śmietanka młodych lekkoatletów. To m.in. Kornelia Lesiewicz, członkini sztafety 4x400 m na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Będą zawodnicy, którzy już teraz biją rekordy Polski, jak Kacper Lewalski, Martyna Seń, czy Magdalena Niemczyk, która w sobotę w biegu na 200 metrów otarła się o rekord Polski juniorek. Do jego pobicia zabrakło tylko 0,06 sekundy, a jej wynik jest aktualnie najlepszym w tabelach juniorskich w Europie.

- Mamy wielu zawodników lokalnych, którzy powalczą o medale. Myślę chociażby o chodziarzach, którzy zazwyczaj z zawodów takiej rangi przywożą 3-5 medali. Jest Agata Puzio startująca na dystansie 400 metrów, która w lecie zdobyła srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych we Włocławku. Liczę także na świetny występ Alicji Wysockiej w skoku wzwyż. Myślę, że około 10 medali jako Podkarpacie będziemy w stanie wywalczyć – mówi Michał Titinger, prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki. I podkreśla, że organizacyjnie zawody są dopięte na ostatni guzik.
- Dziękuję za pomoc miastu i uniwersytetowi i PZLA. Dzięki ich zaangażowaniu, także finansowemu jesteśmy wstanie zaprosić na zawody najlepszych zawodników i zapewnić rywalizację na najwyższym poziomie. Od wielu tygodni co tydzień organizujemy tu wspólnie z uniwersytetem zawody i mitingi, które są dla nas przetarciem przed mistrzostwami Polski – mówi Michał Titinger.
Reklama
 
- Cieszę się, że lekkoatletyka da przykład i zainspiruje naszą rzeszowską młodzież do tego, żebyśmy trochę odeszli od komputerów, wyszli na zewnątrz i zaczęli uprawiać sport. Nie tylko zawodowo, po prostu zaczniemy więcej biegać, wychodzić na świeże powietrze. Wierzę, że mimo ferii zainteresowanie zawodami ze strony młodzieży i jej wychowawców będzie duże – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

-  Władze i cała społeczność Uniwersytetu Rzeszowskiego cieszą się, że sport, a szczególnie lekkoatletyka jest widoczna dzięki współpracy w tej materii. My również wierzymy, że efekty tego będą widoczne w wynikach sportowych oraz we wzroście zainteresowania sportem wśród najmłodszych – dodaje dr Maciej Śliż z Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Ze względu na trudną sytuacje epidemiczną na ten moment nie wiadomo, czy i ilu widzów będzie mogło śledzić zmagania sportowców z widowni. Organizatorzy nie wykluczają, że hala zostanie zamknięta dla widzów. Niezależnie od decyzji, transmisję na żywo będzie można oglądać w internecie. Zaplanowano profesjonalną relację realizowana przy użyciu siedmiu kamer.

- Udostępnimy ją między innymi na profilach facebookowych miasta – zapowiada prezydent Konrad Fijołek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną czterech wypadków w Rzeszowie

RZESZÓW. Cztery wypadki odnotowali rzeszowscy policjanci podczas minionego weekendu na drogach Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. Przyczyną wszystkich zdarzeń było nieustąpienie pierwszeństwa.

Rzeszów

Trwa rekrutacja w Uniwersytecie Rzeszowskim. Jakie kierunki najpopularniejsze?

RZESZÓW. W porównaniu do zeszłego roku, wzrosła liczba chętnych do podjęcia studiów w Uniwersytecie Rzeszowskim. Do tej pory (stan na 13.06) za pomocą elektronicznego systemu rejestracji IRKA zarejestrowało się już blisko 3...

Rzeszów

W niedzielę ulicami Rzeszowa przejedzie kilkuset rowerzystów. Możliwe utrudnienia

RZESZÓW. W niedzielę, 16 czerwca 2024 odbędzie się finał akcji "Rowerowy Maj" 2024. Z tej okazji ulicami Rzeszowa przejedzie kilkuset rowerzystów. Trasa przejazdu przebiegać będzie głównymi ulicami miasta. Przejazd zabezpieczać będą policjanci.

Połączenie al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego

Ruszyły prace na budowie ważnej drogi w Rzeszowie

RZESZÓW. Rozpoczęły się prace związane z budowę drogi, która będzie stanowić przedłużenie al. Krzyżanowskiego do ul. Wieniawskiego. Wartą ponad 43 mln zł inwestycję, realizuje firma Eurovia. Nową trasą pojedziemy w styczniu 2026...

Nowa, premierowa ekspozycja

Gigantyczna wystawa budowli z klocków LEGO przyjedzie do Rzeszowa

RZESZÓW. 1000 m2 powierzchni, 70 niesamowitych, premierowych makiet, setki modeli, a wszystko zbudowane z blisko 5 000 000 klocków - już wkrótce w Rzeszowie będzie można zobaczyć największą w Europie wystawę budowli...

Rzeszów

Rekordowy maj w Jasionce. Prawie 100 tys. pasażerów

RZESZÓW/JASIONKA. W ostatnim czasie port lotniczy Rzeszów-Jasionka przyzwyczaił nas już do bicia kolejnych rekordów. Nowy padł w maju. W poprzednim miesiącu podrzeszowskie lotnisko obsłużyło ponad 96 tysięcy pasażerów. Jest to wynik aż...

Rzeszów

Przebudowa ul. Grunwaldzkiej zakończy się wcześniej niż planowano [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Już w sierpniu ma zakończyć się przebudowa rzeszowskiego deptaka – ul. Grunwaldzkiej. Pierwotnie miał być to koniec września. Prace są już zaawansowane.

Rzeszów

MPWiK Rzeszów zakupiło pierwszego „elektryka”

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie zakupiło swój pierwszy w pełni elektryczny samochód marki Citroen e-Berlingo Van. Pojazd już wkrótce wyjedzie na ulice Rzeszowa.

Reklama