Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Na stacji Rzeszów Główny testują windy i ruchome schody. Wielka inwestycja na finiszu [ZDJĘCIA]

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Prace przy przebudowie stacji Rzeszów Główny idą szybciej niż zakładano. Termin zakończenia inwestycji to kwiecień 2021 r., tymczasem większość robót budowlanych będzie zrealizowana jeszcze w tym roku.

Stacja Rzeszów Główny staje się coraz bardziej dostępna i komfortowa dla podróżnych. Aktualnie wykonawca prowadzi prace wykończeniowe, min. przy zadaszeniu nad głównym wejściem do tunelu oraz przy otoczeniu. Trwają również roboty porządkowe.

Od lutego br. podróżni korzystają z dwóch nowych peronów. W sierpniu do użytku oddano trzeci nowy peron, a także 140-metrowe przejście pod torami, łączące perony oraz centrum Rzeszowa z ul. Kochanowskiego. Nowe perony są wyższe, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z  pociągów. Na peronach zamontowano również nowe wiaty i ławki.

Na stacji zainstalowano ponad 100 tablic informacyjnych, które pomagają podróżnym w orientacji. Wprowadzono także udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących: system ścieżek naprowadzających, nawierzchnię o zróżnicowanej strukturze oraz opisy alfabetem Braille’a.

Kolejne udogodnienia dla podróżnych, tj. 4 windy windy i 4 pary schodów ruchomych są już gotowe, ale zanim zostaną oddane do użytku, muszą przejść odpowiednie testy.

„Trwają testy i odbiory urządzeń przez Urząd Dozoru Technicznego oraz Transportowy Dozór Techniczny. Niezbędne są także odpowiednie dokumenty, zezwalające na użytkowanie urządzeń. Spodziewamy się, że w najbliższych dniach, pasażerowie będą mogli już korzystać z wind.” - informuje Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK S.A.
Reklama
„W zależności od przebiegu odbiorów, najprawdopodobniej jeszcze w listopadzie, również dostęp na perony ułatwią schody ruchome„ – dodaje Dorota Szalacha.

Windy powstały przy wejściu na peron nr 1 od strony Placu Dworcowego, przy peronach nr 2 i 3 oraz przy wyjściu z tunelu od strony ul. Kochanowskiego. Z kolei ruchome schody utworzono przy peronie nr 2 i 3 oraz przy wyjściach od strony Placu Dworcowego i ul. Kochanowskiego.

Modernizacja stacji Rzeszów Główny rozpoczęła się w sierpniu 2018 roku. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w województwie podkarpackim. Całe przedsięwzięcie to m.in.  przebudowa wiaduktów nad al. Wyzwolenia, budowa nowego przystanku Rzeszów Zachodni, przebudowa wiaduktu na ul. Batorego oraz remont stacji Rzeszów Główny.

Inwestycja realizowana jest w ramach Krajowego Programu Kolejowego, projekt: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM)”. Jej koszt to ponad 200 mln zł.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ścieżka rowerowa przy ul. Lubelskiej zabrana bezprawnie? Znamy stanowisko Urzędu Marszałkowskiego

RZESZÓW. Urząd Marszałkowski utrzymuje, że działał zgodnie z udzielonym pozwoleniem.

Rzeszów

Jest Koncepcja Programowa S19 na odcinku Rzeszów-Babica. Powstanie pierwszy tunel na Podkarpaciu

RZESZÓW. Przetarg w formule „projektuj-buduj” ma ruszyć w III kwartale br.

Rzeszów

Tereny przy ul. Żywicznej i Borowej pod zabudowę. Radni PiS chcieli zbudować tam aquapark

RZESZÓW. Projekt uchwały dotyczył sprzedaży siedmiu działek w rejonie ul. Borowej i Żywicznej o łącznej powierzchni 3,4 ha.

Rzeszów

O przeznaczeniu niewypłaconych pensji nauczycieli zadecydują dyrektorzy rzeszowskich szkół

RZESZÓW. Czynny udział w strajku nauczycieli bierze 45 z 88 rzeszowskich szkół. 

Rzeszów

Od 29 do 30 kwietnia objazdy dwóch linii komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Utrudnienia potrwają od godz. 20.00 do 04.00.

Rzeszów

Mateusz Masłowski i Dawid Dryja opuszczają szeregi Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. Dawid Dryja z Asseco Resovią związany był od 2011 roku. Masłowski z Resovią związany był od początku swojej przygody z siatkówką.

Rzeszów

Co dalej z przyszłym deptakiem przy ul. Mickiewicza? Remont ul. Grunwaldzkiej jeszcze w tym roku

RZESZÓW. Sprawę komplikuje konserwator zabytków, co z kolei do przebudowy przybliża ul. Grunwaldzką.

Reklama