Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Na Politechnice Rzeszowskiej pracują nad bezzałogowymi samolotami

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska/B. Motyka
fot. Politechnika Rzeszowska/B. Motyka
RZESZÓW. W dniach 8 - 20 lipca 2019 na terenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce finalizowany jest pierwszy etap integracji systemów automatycznego startu i lądowania – ATOL oraz systemu automatycznego kołowania – AUTOTAXI samolotów bezzałogowych typu MALE.

Prace prowadzone są na zlecenie Europejskiej Agencji Obrony w ramach projektu ERA (Enhanced RPAS Automation), którego celem jest wsparcie regulacji ruchu samolotów bezzałogowych w niesegregowanej europejskiej przestrzeni lotniczej.

Demonstratory wspomnianych systemów są instalowane na pokładach samolotów MP-02 Czajka, którymi dysponuje Politechnika Rzeszowska (operatorem jest Katedra Awioniki i Sterowania) i Instytut Lotnictwa. W części prac związanych z integracją systemów udział biorą przedstawiciele europejskich potentatów lotniczych m.in.: Safran, Leonardo Aircraft, Thales i Airbus.

W ramach projektu ERA, którego budżet wynosi 31 mln euro netto, wśród polskich partnerów naukowych i przemysłowych znalazły się: Politechnika Rzeszowska, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (lider polskiego konsorcjum), Instytut Lotnictwa Hertz Systems Ltd., EUROTECH , PIAP, Eskadra Grzegorz Trzeciak, WB Electronics S.A. oraz Asseco Poland S.A.
Reklama
„Realizowany projekt jest dla pracowników Politechniki Rzeszowskiej znakomitą okazją do współpracy z najlepszymi europejskimi firmami lotniczymi przy budowie systemów lotniczych, które mogą mieć rzeczywisty wpływ na europejskie lotnictwo” – wyjaśnia dr hab. inż. Tomasz Rogalski, prof. PRz, kierownik Katedry Awioniki i Sterowania.

W projekcie Politechnice Rzeszowskiej została przypisana rola lidera odpowiedzialnego za integrację dostarczonych przez partnerów systemów na pokładach samolotów-demonstratorów. Politechnika będzie też odpowiedzialna za demonstrację rezultatów projektu dla wysokich rangą przedstawicieli europejskich instytucji obronnych. Ostateczne demonstracje odbędą się w 2020 roku w Ośrodku Kształcenia Lotniczego PRz na lotnisku w Jasionce.
 

Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wyniki wyborów do Sejmu RP. Jak głosowano w Rzeszowie?

RZESZÓW. Łącznie w Rzeszowie oddano 98 754 głosów.

Rzeszów

Zatrzymano mężczyznę, który uciekł z miejsca wypadku na ul. Dąbrowskiego

RZESZÓW. Do wypadku doszło w środę około godz. 22.40.

Rzeszów

Stal Rzeszów wydaje oświadczenie ws. „bulwersujących rasistowskich zachowań wobec naszego zawodnika”

RZESZÓW. Do incydentów doszło w meczu z DAP Dębica i Resovią Rzeszów.

Rzeszów

Podczas Kongresu TSLA EXPO - Rzeszów 2019 dyskutowano, jak sprostać wyzwaniom przyszłości

- Nie rozkładamy rąk – przekonywał w czwartek Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury w panelu otwierającym Kongres TSLA EXPO – Rzeszów 2019 w G2A Arenie w Jasionce k. Rzeszowa.

Rzeszów

60 nowych autobusów przyjedzie do Rzeszowa. Wykonaniem zamówienia zajmie się Autosan

RZESZÓW. Pierwsze autobusy przyjadą do Rzeszowa w drugiej połowie 2020 r.

Rzeszów

Policjanci zatrzymali osoby odpowiedzialne za atak ostrym narzędziem na ul. Jagiellońskiej

RZESZÓW. Policjanci zatrzymali mężczyzn podejrzewanych o usiłowanie zabójstwa.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska i WSIiZ zajmą się wdrażaniem systemów teleinformatycznych i e-usług

RZESZÓW. Porozumienie określa warunki współpracy pomiędzy stronami  w zakresie  wdrażania systemów teleinformatycznych i e-usług.

Rzeszów

Nocny wypadek na ul. Dąbrowskiego. Trzy osoby ranne, sprawca uciekł

Stan jednej z poszkodowanych osób jest poważny.

Reklama