Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Na Politechnice Rzeszowskiej pracują nad bezzałogowymi samolotami

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska/B. Motyka
fot. Politechnika Rzeszowska/B. Motyka
RZESZÓW. W dniach 8 - 20 lipca 2019 na terenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce finalizowany jest pierwszy etap integracji systemów automatycznego startu i lądowania – ATOL oraz systemu automatycznego kołowania – AUTOTAXI samolotów bezzałogowych typu MALE.

Prace prowadzone są na zlecenie Europejskiej Agencji Obrony w ramach projektu ERA (Enhanced RPAS Automation), którego celem jest wsparcie regulacji ruchu samolotów bezzałogowych w niesegregowanej europejskiej przestrzeni lotniczej.

Demonstratory wspomnianych systemów są instalowane na pokładach samolotów MP-02 Czajka, którymi dysponuje Politechnika Rzeszowska (operatorem jest Katedra Awioniki i Sterowania) i Instytut Lotnictwa. W części prac związanych z integracją systemów udział biorą przedstawiciele europejskich potentatów lotniczych m.in.: Safran, Leonardo Aircraft, Thales i Airbus.

W ramach projektu ERA, którego budżet wynosi 31 mln euro netto, wśród polskich partnerów naukowych i przemysłowych znalazły się: Politechnika Rzeszowska, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (lider polskiego konsorcjum), Instytut Lotnictwa Hertz Systems Ltd., EUROTECH , PIAP, Eskadra Grzegorz Trzeciak, WB Electronics S.A. oraz Asseco Poland S.A.
Reklama
„Realizowany projekt jest dla pracowników Politechniki Rzeszowskiej znakomitą okazją do współpracy z najlepszymi europejskimi firmami lotniczymi przy budowie systemów lotniczych, które mogą mieć rzeczywisty wpływ na europejskie lotnictwo” – wyjaśnia dr hab. inż. Tomasz Rogalski, prof. PRz, kierownik Katedry Awioniki i Sterowania.

W projekcie Politechnice Rzeszowskiej została przypisana rola lidera odpowiedzialnego za integrację dostarczonych przez partnerów systemów na pokładach samolotów-demonstratorów. Politechnika będzie też odpowiedzialna za demonstrację rezultatów projektu dla wysokich rangą przedstawicieli europejskich instytucji obronnych. Ostateczne demonstracje odbędą się w 2020 roku w Ośrodku Kształcenia Lotniczego PRz na lotnisku w Jasionce.
 

Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wydano „wuzetkę” na wieżowiec na os. Nowe Miasto. Będzie mógł mieć nawet 180 m wysokości

RZESZÓW. Inwestycja miała by się znajdować na parkingu przed Delikatesami Centrum na ul. Podwisłocze.

Rzeszów

Kolejne problemy z obwodnicą południową miasta

RZESZÓW. Tym razem „kłody pod nogi” rzucają władzom miasta mieszkańcy i stowarzyszenie, zajmujące się oceną legalności działań administracji

Rzeszów

Ruszył nabór wniosków o udzielenie dotacji na usuwanie wyrobów zawierających azbest

RZESZÓW. Mieszkańcy mogą liczyć na 100% pokrycie kosztów.

Rzeszów

Sprawdź, ile osób skorzystało z lotniska w Jasionce w ubiegłym roku

RZESZÓW. Ponad 772 tysiące pasażerów skorzystało w ubiegłym roku z usług Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. 

Rzeszów

ZTM zmienia rozkład jazdy jednej linii i uruchamia dodatkowe połączenie

RZESZÓW. Nowe połączenie będzie kursować z Dworca Lokalnego do Krasnego.

Rzeszów

XV Podkarpackie Targi Ślubne już w najbliższy weekend

RZESZÓW. Styczniowe targi ślubne odbędą się od godz. 10 do godz. 18. Udział w imprezie jest płatny – koszt biletu to 20 zł.

Reklama