Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

MPWiK realizuje dużą inwestycję w północno-zachodniej części Rzeszowa

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie rozpoczęło budowę nowej sieci kanalizacji sanitarnej w północno-zachodniej części miasta. W tym rejonie, zwłaszcza na osiedlu Miłocin oraz w okolicy strefy Dworzysko, pojawiały się problemy z przepustowością instalacji kanalizacyjnych.

MPWiK dysponuje kompletną dokumentacją projektową na nowy odcinek sieci kanalizacji sanitarnej o długości ponad pięć kilometrów. Realizację inwestycji rozpoczęto od budowy blisko 630 metrów kanalizacji. Prace prowadzone są na razie w rejonie ul. Miłocińskiej.

Realizacja tego zadania pozwoli zapobiec  potencjalnym i mocno realnym problemom z funkcjonowaniem sieci. – Rozpoczęta inwestycja dotyczy m. in. osiedli: Miłocin, Baranówka, Staromieście, Pogwizdów Nowy, ale także firm prowadzących działalność w strefie gospodarczej Rzeszów Dworzysko. To tereny mocno zurbanizowane i stale intensywnie rozbudowywane  – mówi Mirosław Pięta, kierownik Jednostki Realizującej Projekt z rzeszowskiego MPWiK.

MPWiK szacuje, że w związku z rozbudową i rozwojem osiedli ilość ścieków trafiających do przepompowni przy ul. Lubelskiej może wzrosnąć nawet pięciokrotnie.
Reklama
- Dotrzymujemy kroku rozwojowi miasta. Na bieżąco rozbudowujemy sieci wodociągowo-kanalizacyjne. A tam gdzie jest to konieczne adaptujemy je do nowych, zmieniających się uwarunkowań – mówi Marek Ustrobiński, prezes MPWiK Rzeszów.

Spółka planuje budowę kolektora kanalizacji sanitarnej o średnicy 800 mm od ulicy Kolbego do istniejącej przepompowni ścieków przy ulicy Lubelskiej. Zaplanowano także wykonanie specjalnej kraty mechanicznej przed przepompownią ścieków przy ulicy Wioślarskiej.

- Spodziewany wzrost ilości ścieków powoduje także konieczność wymiany tzw. kraty koszowej – mówi prezes Marek Ustrobiński i dodaje - konieczne jest zastosowanie nowoczesnej, automatycznej kraty zgrzebłowej o zgrubnym zakresie podczyszczania, która przede wszystkim zabezpieczy pompy przed ewentualnym zapchaniem i w skrajnym przypadku unieruchomieniem pompowni.

Wartość inwestycji to ponad 9 milionów 928 tysięcy złotych brutto. Zadanie jest dofinansowane środkami Unii Europejskiej, z Programu Infrastruktura i Środowisko.  

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Będą konsultacje w sprawie koncepcji wodnego placu zabaw? Zdecydują radni

RZESZÓW. Ratusz chce przeprowadzić konsultacje w sprawie koncepcji wodnego placu zabaw.

Rzeszów

Znamy datę przenosin busów „Marcel” na Dworzec Podmiejski

RZESZÓW. O przenosiny busów firmy „Marcel” zabiegał prezydent Rzeszowa.

Rzeszów

Do Rzeszowa powrócą upały. Temperatura maksymalna może osiągnąć nawet 31 st. C.

RZESZÓW, PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada upały w 17 powiatach województwa podkarpackiego.

Rzeszów

Jaką popularnością cieszyła się wakacyjna linia kolejowa do słowackich Medzilaborec?

RZESZÓW. W piątek odbyło się spotkanie przedstawicieli Podkarpacia i Kraju Preszowskiego.

Rzeszów

Willa Potockich na Ukrainie „w rękach” studentów Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. Obóz, w ramach którego odbędą się prace potrwa od 11 do 22 września.

Rzeszów

Kilkaset osób pobiegnie w centrum Rzeszowa, aby pomóc 17-letniej Iwonie

8 września z rzeszowskiego rynku wystartuje charytatywna sztafeta Rzeszów Business Run. 

Reklama