22 listopada w siedzibie Urban Lab w Rzeszowie odbyła się konferencja „Ekomobilność i alternatywne formy transportu”, na której została przekazana m.in. informacja o wprowadzeniu do miasta innowacji wypożyczalni samochodów elektrycznym. Poza tym, w trakcie drugiego panelu, odbyła się prezentacja pt. „Rzeszów Miastem Innowacji i producentem czystej energii”, gdzie o energii wytwarzanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji mówił Robert Nędza, prezes zarządu.
Podczas prezentacji mogliśmy się dowiedzieć, że w 2018 roku na oczyszczalni ścieków wyprodukowano 2 408,5 mln m3 biogazu, 17 tys. GJ energii cieplnej, 4 931,5 MWh energii elektrycznej z biogazu oraz 857,5 MWk energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. Dzięki oczyszczalni ścieków, wytworzona w niej energia zielona pokrywa w 76% jej zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz w 100% zapotrzebowanie na energię cieplną, dzięki której udało się zaoszczędzić na zakupach energii elektrycznej i cieplnej łącznie 3,43 mln zł.
Na terenie oczyszczalni ścieków od 2016 roku znajduje się także farma fotowoltaiczna, składająca się z 3220 paneli: „Roczna produkcja energii na farmie to prawie jedna GWh” – wyjaśniał obecny na konferencji Wojciech Drozdowski z MPWiK. Nie będzie to jedyna farma fotowoltaiczna, kolejna powstaje na terenie Zakładów Uzdatniania Wody: „Będzie ona większa od tej na oczyszczalni ścieków. Zakłada montaż 4 tys. paneli” – dodawał Wojciech Drozdowski.
Nie mniej jednak pomysłu na zmniejszenie środków wydawanych na kupowanie energii nie brakuje, a jednym z nich jest budowa elektrowni wodnej oraz rozważania nt. budowy elektrowni wiatrowej: „Planujemy wdrożenie projektu budowy elektrowni wodnej na odpływie oczyszczonych ścieków do Wisłoka i rozważamy możliwość wybudowania elektrowni wiatrowej".
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz