Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

MPWiK nie wyklucza budowy elektrowni wiatrowej i wodnej

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, podczas jednej z konferencji, mówili o planach na przyszłość. Rozważają budowę elektrowni wodnej i wiatrowej.

22 listopada w siedzibie Urban Lab w Rzeszowie odbyła się konferencja „Ekomobilność i alternatywne formy transportu”, na której została przekazana m.in. informacja o wprowadzeniu do miasta innowacji wypożyczalni samochodów elektrycznym. Poza tym, w trakcie drugiego panelu, odbyła się prezentacja pt. „Rzeszów Miastem Innowacji i producentem czystej energii”, gdzie o energii wytwarzanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji mówił Robert Nędza, prezes zarządu.

Podczas prezentacji mogliśmy się dowiedzieć, że w 2018 roku na oczyszczalni ścieków wyprodukowano 2 408,5 mln m3 biogazu, 17 tys. GJ energii cieplnej, 4 931,5 MWh energii elektrycznej z biogazu oraz 857,5 MWk energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. Dzięki oczyszczalni ścieków, wytworzona w niej energia zielona pokrywa w 76% jej zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz w 100% zapotrzebowanie na energię cieplną, dzięki której udało się zaoszczędzić na zakupach energii elektrycznej i cieplnej łącznie 3,43 mln zł.

Na terenie oczyszczalni ścieków od 2016  roku znajduje się także farma fotowoltaiczna, składająca się z 3220 paneli: „Roczna produkcja energii na farmie to prawie jedna GWh” – wyjaśniał obecny na konferencji Wojciech Drozdowski z MPWiK. Nie będzie to jedyna farma fotowoltaiczna, kolejna powstaje na terenie Zakładów Uzdatniania Wody: „Będzie ona większa od tej na oczyszczalni ścieków. Zakłada montaż 4 tys. paneli” – dodawał Wojciech Drozdowski.
Reklama
Do energetycznej niezależności jeszcze daleka droga co m.in. podkreślał Robert Nędza: „Daleko jeszcze do tego żebyśmy zabezpieczyli 100% zapotrzebowania na energię. Do tego celu będziemy dążyć”. Dodajmy, że aktualnie MPWiK wytwarza 6 GWh energii zaś zużywa 17 GWh, różnica 11 GWh zostaje zakupiona. Dodajmy, że średnia cena za kWh wynosi 32 gr.

Nie mniej jednak pomysłu na zmniejszenie środków wydawanych na kupowanie energii nie brakuje, a jednym z nich jest budowa elektrowni wodnej oraz rozważania nt. budowy elektrowni wiatrowej: „Planujemy wdrożenie projektu budowy elektrowni wodnej na odpływie oczyszczonych ścieków do Wisłoka i rozważamy możliwość wybudowania elektrowni wiatrowej".

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Sąd Okręgowy w Rzeszowie unieważnia decyzje Tadeusza Ferenca ws. Marszu Równości

RZESZÓW. W Ratuszu słyszymy, że nie będzie odwołania od decyzji Sądu.

Rzeszów

Ruszył przetarg na koncepcje całorocznego stoku narciarskiego w Matysówce

RZESZÓW. Przybliżona długość stoku miałaby wynosić 1173 m.

Rzeszów

Czy woda na Żwirowni nadaje się do kąpieli?

RZESZÓW. Stwierdzono przydatność wody do kąpieli.

Rzeszów

Straż Miejska w Rzeszowie przejmie dwa samochody od Urzędu Miasta

RZESZÓW. Przekazanie związane jest z zakupem przez Ratusz dwóch nowych samochodów elektrycznych.

Rzeszów

Wolne miejska na wakacyjne półkolonie dla dzieci w Rzeszowskim Domu Kultury

RZESZÓW. Zajęcia organizowane będą od 1 lipca do 2 sierpnia 2019 roku.

Rzeszów

„Żyjemy jak za króla Ćwieczka”. Przedstawiciele Malawy, Racławówki i Pogwizdowa Nowego ws. przyłączenia do Rzeszowa

RZESZÓW. W Ratuszu odbyło się spotkanie, na którym poruszono temat przyłączenia trzech sołectw do Rzeszowa.

Rzeszów

Pierwsi pasażerowie z przystanku Rzeszów Zachodni skorzystają już 9 czerwca

RZESZÓW. Projekt współfinansowany z POIiŚ  wart jest 205 mln zł netto.

Rzeszów

W niedzielę dezynfekcja i płukanie sieci wodociągowej w Rzeszowie

RZESZÓW. Nadmiar chloru z wody, który będzie utrzymywał się do dnia następnego, można usunąć przez jej odstanie lub przegotowanie.

Reklama