Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

MPWiK montuje kolejne instalacje fotowoltaiczne na swoich budynkach

Dodano:

fot. MPWiK Rzeszów
fot. MPWiK Rzeszów
RZESZÓW. Trwa montaż kolejnych instalacji fotowoltaicznych na budynkach i terenach należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie. Mają być gotowe do 6 listopada br. W planach są już kolejne. 

Zakończono montaż paneli fotowoltaicznych na dachu garażów przy siedzibie firmy przy ul. Naruszewicza w Rzeszowie. Kolejne nowe instalacje powstają także na terenach hydroforni przy ul.: Brydaka, Armii Krajowej, Kochanowskiego, Krakowskiej i Sportowej oraz na budynku warsztatów przy ul. Naruszewicza.

Mają być gotowe do 6 listopada 2021 roku. Osiągną moc 83 kW.

- Rocznie wyprodukują więc 87 MWh energii elektrycznej. To oznacza ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 66 ton rocznie – podkreśla Mirosław Pięta, kierownik Jednostki Realizującej Projekt z rzeszowskiego MPWiK.

Budowa nowych instalacji to kontynuacja działań MPWiK związanych z inwestycjami przyjaznymi dla natury. Koszt nowych instalacji to ponad 365 tysięcy złotych brutto. Inwestycja jest dofinansowana ze środków RPO w wysokości 85 procent.

Pierwsza farma fotowoltaiczna powstała w 2016 roku na terenie Oczyszczalni Ścieków przy ul. Ciepłowniczej. Jej moc to 1 MW, a wartość to 4,9 mln zł brutto. Instalacja składająca się z 3220 sztuk paneli fotowoltaicznych została ustawiona na 2 ha powierzchni.

Oczyszczalnia ścieków wykorzystuje również odnawialne źródła energii do produkcji skojarzonej energii elektrycznej i cieplnej. Podczas procesu stabilizacji osadów ściekowych powstaje biogaz, z którego za pomocą kogeneratorów produkowana jest energia elektryczna i cieplna. Oczyszczalnia eksploatuje 3 kogeneratory zasilane biogazem o łącznej mocy elektrycznej 1 MW i mocy cieplnej 1,5 MW.
Kolejną farmę fotowoltaiczną wybudowano w 2019 roku na terenie Zakładu Uzdatniania Wody na powierzchni blisko 2,5 hektara. Moc instalacji to 1,2 MW, a składa się na nią 4000 modułów fotowoltaicznych. Instalacje znajdują się na także dachach budynków oraz na ścianach biurowca MPWiK przy ul. Naruszewicza w Rzeszowie. Składają się z 44 modułów. Ich moc to 14,9 kW. Wszystkie działające obecnie instalacje fotowoltaiczne MPWiK pozwalają na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 1427 ton rocznie. Jesienią br. do tej liczby będzie można dodać ograniczenie emisji o kolejne 66 ton dwutlenku węgla. To będzie zasługa nowych instalacji budowanych przez MPWiK.
Reklama

Spółka przygotowuje się już do budowy kolejnych kilku instalacji o łącznej mocy 50 kW. Dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii rzeszowski MPWiK znacznie oszczędza na zakupach energii elektrycznej. W 2020 roku dzięki OZE MPWiK zaoszczędził blisko 3,5 miliona złotych. W sumie dzięki fotowoltaice i kogeneracji wyprodukowano w 2020 roku 7581 MWh energii elektrycznej.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Jezdnia na ul. Kochanowskiego będzie miała trzy pasy ruchu

RZESZÓW. Przetarg ma ruszyć w przyszłym roku.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc zwraca się do prezesa PKS-u, by zajął się „szkaradnymi” autobusami i dworcem autobusowym

RZESZÓW. O fatalnym stanie autobusów MKS-u pisali mieszkańcy Zabrza, przebywający w Rzeszowie.

Rzeszów

Temat korków w mieście na najbliższej sesji Rady Miasta. Pomysły zaprezentują radni PiS

RZESZÓW. Dwie propozycje już wcześniej przedstawiało Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji.

Rzeszów

Sprawiał wrażenie przysypiającego za kółkiem. Okazało się, że jest pijany

RZESZÓW. Ponad 2,5 promila alkoholu wydmuchał kierowca hondy, ujęty przez policjanta na autostradzie w Nowej Wsi. 

Rzeszów

Będzie renowacja budynku Muzeum Techniki i Militariów przy ul. Kochanowskiego

RZESZÓW. Prace mają być zakończone do końca listopada br.

Rzeszów

Wiesław Buż i Ewa Leniart dostają się do Sejmu. Kto zajmie ich miejsce?

RZESZÓW. Kto może ich zastąpić i kto zyska w przypadku odmowy przyjęcia mandatu?

Rzeszów

Spotkania Tadeusza Ferenca z mieszkańcami ze zmienioną formułą. Znamy terminy zebrań

RZESZÓW. Nie będzie podziału na spotkania dla poszczególnych osiedli.

Rzeszów

Wniosek o pozwolenie na budowę obwodnicy południowej w przyszłym roku?

RZESZÓW. Szacowany koszt inwestycji to ok. 400 mln zł.

Reklama