Rzeszów - Sobota, 26.04.2025
Reklama

Miasto decyduje się na sprzedaż ponad 110 letniej kamienicy

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Ratusz zdecydował się na sprzedaż kamienicy znajdującej się na al. Piłsudskiego 5. Koszt jej przebudowy jest za duży dla miasta, choć początkowo planowano jej remont.

Kamienica przy ul. Piłsudzkiego nie tylko wymaga odnowienia, jeżeli chodzi o warstwę zewnętrzną, ale również i wewnętrzną, ponieważ kryje ona na swoich ścianach wiele malowideł sprzed II wojny światowej.

Przypomnijmy, że kamienice wzniesiono w 1905 roku w stylu neoklasycystycznym. Początkowo właścicielami kamienicy były osoby prywatne, natomiast po II wojnie światowej kamienica przeszła na własność Skarbu Państwa. Ostatni remont przeprowadzono w latach 80-tych.

Malowidła znajdujące się w budynku wykonano prawdopodobnie średniowieczną techniką tempery. Wiele z malowideł jest pozłacana bądź posrebrzana. Odkryte malatury oraz pozłacane rozety wg. konserwatora niosą w sobie cenne i ważne wartości kulturowe miasta Rzeszowa.

Renowacja wnętrza według wskazań konserwatora powinna być przeprowadzone według jednego z dwóch wariantów. Pierwszy wariant zakłada odsłonięcie malowideł, ich zabezpieczenie bez rekonstrukcji i scalania kolorystycznego. Drugi wariant bierze pod uwagę scalenie kolorystyczne malowideł i ewentualną rekonstrukcję brakujących jej fragmentów.
Reklama
Aktualnie budynek - jeżeli chodzi jedynie o warstwę zewnętrzną - znajduje się w złym stanie. Tynk w wielu miejscach jest zawilgocony, co najprawdopodobniej spowodowane jest brakiem prawidłowej izolacji budynku. W obrębie parapetów i gzymsów pojawiły się glony, a pęknięty tynk widoczny jest na całej powierzchni budynku.

Co prawda pod koniec 2017 roku miasto ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej budynku, jednak po zapoznaniu się z kosztami remontu zdecydowano się na sprzedaż kamienicy. Temat zawitał w Ratuszu podczas ostatniego spotkania prezydenta z dyrektorami miejskich instytucji.

„Jesteśmy na końcowym etapie wykwaterowania. Zostało nam cztery rodziny. Teraz trzeba podjąć decyzje czy budynek remontować, kilka milionów będzie trzeba włożyć, czy w tym stanie spróbować go sprzedać” – stwierdził Grzegorz Tarnowski, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem Miasta Rzeszowa

Po konsultacji ze skarbnikiem miasta, Tadeusz Ferenc zdecydował o sprzedaży budynku: „Proszę rozpocząć procedurę sprzedaży” – mówił prezydent Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rusza kolejny etap budowy ul. Parkowej. Ma być gotowy jeszcze w tym roku

RZESZÓW. W tym roku ma zakończyć się drugi i zarazem ostatni etap budowy ul. Parkowej na os. Miłocin. Inwestycja jest realizowana w ramach „kontraktu”, który Konrad Fijołek zawarł z mieszkańcami osiedla jeszcze...

Rzeszów

Obok lotniska w Jasionce powstanie stacja benzynowa

RZESZÓW / JASIONKA. Orlen wybuduje stację benzynową w bezpośrednim sąsiedztwie terminala portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. Ruszyły już pierwsze prace projektowe. Inwestycja ma być gotowa w II poł. 2025 roku.

Rzeszów

Poranna kolizja na ul. Lwowskiej. Sprawczyni 2 godziny wcześniej zdała egzamin

RZESZÓW. 20-letnia mieszkanka Rzeszowa, zaledwie dwie godziny po zdanym egzaminie na prawo jazdy, spowodowała kolizję. Kobieta została ukarana mandatem oraz 10 punktami karnymi.

Rzeszów

Poprawki na budowie RCK. Otwarcie placu dworcowego opóźnione

RZESZÓW. Poprawki na placu dworcowym oraz brak regulaminu parkingu podziemnego wstrzymały otwarcie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego.

Rzeszów

Ponad 700-metrowy odcinek ul. Załęskiej zostanie przebudowany

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa ogłosił przetarg na przebudowę ponad 700-metrowego odcinka ulicy Załęskiej. Częścią tego zadania będzie budowa chodnika.

Rzeszów

Zderzenie autobusu MKS z audi w Świlczy. 6 osób rannych

RZESZÓW. Przed godz. 10:00, na DK 94 w Świlczy k. Rzeszowa, doszło do zderzenia autobusu MKS z osobowym audi. W zdarzeniu rannych zostało 6 osób. Jeden z pasażerów został przetransportowany do szpitala...

Rzeszów

WSIiZ gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

RZESZÓW. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie po raz kolejny zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Uczelnia w serwisie Allegro udostępniła kilkanaście aukcji. 

Rzeszów

Lufthansa podwaja loty z Rzeszowa do Monachium

RZESZÓW/JASIONKA. Od wiosny samoloty Lufthansy będą kursować dwa razy dziennie z Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka do Monachium. Niemieckie lotnisko oferuje loty niemal na cały świat.

Reklama