Kamienica przy ul. Piłsudzkiego nie tylko wymaga odnowienia, jeżeli chodzi o warstwę zewnętrzną, ale również i wewnętrzną, ponieważ kryje ona na swoich ścianach wiele malowideł sprzed II wojny światowej.
Przypomnijmy, że kamienice wzniesiono w 1905 roku w stylu neoklasycystycznym. Początkowo właścicielami kamienicy były osoby prywatne, natomiast po II wojnie światowej kamienica przeszła na własność Skarbu Państwa. Ostatni remont przeprowadzono w latach 80-tych.
Malowidła znajdujące się w budynku wykonano prawdopodobnie średniowieczną techniką tempery. Wiele z malowideł jest pozłacana bądź posrebrzana. Odkryte malatury oraz pozłacane rozety wg. konserwatora niosą w sobie cenne i ważne wartości kulturowe miasta Rzeszowa.
Renowacja wnętrza według wskazań konserwatora powinna być przeprowadzone według jednego z dwóch wariantów. Pierwszy wariant zakłada odsłonięcie malowideł, ich zabezpieczenie bez rekonstrukcji i scalania kolorystycznego. Drugi wariant bierze pod uwagę scalenie kolorystyczne malowideł i ewentualną rekonstrukcję brakujących jej fragmentów.
Co prawda pod koniec 2017 roku miasto ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej budynku, jednak po zapoznaniu się z kosztami remontu zdecydowano się na sprzedaż kamienicy. Temat zawitał w Ratuszu podczas ostatniego spotkania prezydenta z dyrektorami miejskich instytucji.
„Jesteśmy na końcowym etapie wykwaterowania. Zostało nam cztery rodziny. Teraz trzeba podjąć decyzje czy budynek remontować, kilka milionów będzie trzeba włożyć, czy w tym stanie spróbować go sprzedać” – stwierdził Grzegorz Tarnowski, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem Miasta Rzeszowa
Po konsultacji ze skarbnikiem miasta, Tadeusz Ferenc zdecydował o sprzedaży budynku: „Proszę rozpocząć procedurę sprzedaży” – mówił prezydent Rzeszowa.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz