Rzeszów - Niedziela, 17.11.2024
Reklama

Małże w służbie MPWiK Rzeszów

Dodano:

fot. UM Rzeszów
fot. UM Rzeszów
RZESZÓW. Wysokoefektywna technologia przygotowywania wody pitnej z surowca, czyli wody płynącej w Wisłoku to nie tylko ozonowanie, filtracja na węglu aktywnym, dezynfekcja za pomocą dwutlenku chloru czy stabilizacja jakości wody za pomocą promieniowania ultrafioletowego. To także rozbudowany system kontroli. W tym biomonitoring wody surowej z wykorzystaniem żywych małż.
 
Ich reakcje na jakość surowca to system wczesnego ostrzegania o zanieczyszczeniach wody w Wisłoku. W Zakładzie Uzdatniania Wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przez 24 godziny na dobę "pracuje" osiem małż. 

Przywożone są do Rzeszowa z jezior w północnej Polsce. Przebywają w ZUW około trzech miesięcy. Potem są zastępowane innymi. To ważne, bo małże potrafią  przyzwyczajać się do warunków i wtedy ich obserwacja mogłaby nie dawać wiarygodnego wyniku. Wymianą małż zajmuje się firma Prote, która obsługuje w ZUW system biomonitoringu.

Obserwacja reakcji małż na jakość wody to świetny sposób na wczesne wykrywanie ewentualnych zanieczyszczeń.

Małże są bardzo wrażliwe na skażenia wody. Kiedy warunki się pogarszają małże się zamykają. Stopień ich rozwarcia jest bez przerwy monitorowany przez system komputerowy. Do małż są podpięte elektrody, które przekazują informacje o rozwarciu pokryw do centrum kontrolującego pracę całej stacji uzdatniania. Zdarza się jednak, że niektóre małże zamykają się z innych powodów niż pogorszenie warunków. Dlatego sygnałem ostrzegawczym dla pracowników ZUW jest sytuacja kiedy sześć z ośmiu małż zamknie się równocześnie w krótkim czasie.
Reklama
- Dotychczas, na szczęście, jeszcze nie zdarzyło się by nasze małże się zamykały - mówi Maria Tendera, technolog i zastępca kierownika ZUW.

Rzeszowski MPWiK dostarcza wodę pitną dla mieszkańców aglomeracji siecią wodociągów mającą długość około 1100 kilometrów.

Zakład Uzdatniania Wody dla Rzeszowa i okolicznych gmin to około 25 hektarów powierzchni nad brzegiem Wisłoka na osiedlu Zwięczyca. Ogrodzony, objęty monitoringiem i zadbany teren, na którym znajduje się także pierwsza w Rzeszowie pasieka miejskich pszczół, jest pod ścisłą ochroną.

Tu codziennie uzdatnianych jest ponad 40 tysięcy metrów sześciennych wody. Możliwości zakładu są znacznie wyższe bo około 84 tysiące metrów sześciennych dziennie.

 
Źródło: Informacja prasowa UM Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwa zimowa akcja utrzymania dróg. Pługi i piaskarki wyjechały na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Rzeszowscy drogowcy ruszyli do pracy wczorajszego popołudnia. Posypywarki posypywały solą i piaskiem główne ulice miasta, a także mniej uczęszczane drogi i chodniki. Akcja kontynuowana jest od dziś rana.

Rzeszów

Spłonęło centrum ogrodnicze w Tyczynie. Duże straty

​RZESZÓW. Przez ponad cztery godziny strażacy z kilku zastępów gasili pożar centrum ogrodniczego w Tyczynie. Budynek całkowicie spłonął.

Rzeszów

„Rzeszów to My”. Kolejne nagrody za meldunek

RZESZÓW. W piątek w rzeszowskim ratuszu po raz drugi rozdano nagrody rozlosowane wśród uczestników loterii „Rzeszów to My”: laptop, hulajnogę elektryczną i smartwatch. Kolejne losowanie dodatkowe już 22 grudnia, a nagrodą główną...

Rzeszów

Rzeszów z inteligentnym systemem parkingowym. Aplikacja pomoże w znalezieniu wolnego miejsca

RZESZÓW. Rzeszów jako pierwsze polskie miasto wprowadza hybrydowy monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Powstała także specjalna aplikacja dla mieszkańców. 

Rzeszów

Policyjne kontrole na buspasach w Rzeszowie. Posypały się mandaty

RZESZÓW. Policjanci drogówki rozpoczęli akcję „BUSpas dla uprawnionych”. Zwiększone zostały kontrole nieuprawnionych samochodów, poruszających się wydzielonymi pasami. Są już pierwsze mandaty.

Rzeszów

Kolejne trzy osoby oszukane metodą „na policjanta”. Policja przypomina: to zawsze dzwoni oszust

RZESZÓW. Trzy kolejne kobiety dały się oszukać metodą „na policjanta i prokuratora”. W dwóch przypadkach pieniądze zostały przekazane przestępcom, przelew wykonany przez trzecią z pokrzywdzonych udało się zablokować.

Rzeszów

Za żłobek w nowym roku zapłacimy więcej

RZESZÓW. Podwyżki nie ominą rodziców najmłodszych dzieci w naszym mieście. Od lutego przyszłego roku stawki za pobyt dzieci w rzeszowskich żłobkach pójdą w górę.

Rzeszów

W czwartek utrudnienia na ul. Wierzbowej. Będą układać nową nawierzchnię

RZESZÓW. Przez cały czwartek, na ul. Wierzbowej w Rzeszowie mogą wystąpić utrudnienia w ruchu. Drogowcy będą układać nową nawierzchnię asfaltową.

Reklama