Rzeszów - Niedziela, 17.11.2024
Reklama

Małże w służbie MPWiK Rzeszów

Dodano:

fot. UM Rzeszów
fot. UM Rzeszów
RZESZÓW. Wysokoefektywna technologia przygotowywania wody pitnej z surowca, czyli wody płynącej w Wisłoku to nie tylko ozonowanie, filtracja na węglu aktywnym, dezynfekcja za pomocą dwutlenku chloru czy stabilizacja jakości wody za pomocą promieniowania ultrafioletowego. To także rozbudowany system kontroli. W tym biomonitoring wody surowej z wykorzystaniem żywych małż.
 
Ich reakcje na jakość surowca to system wczesnego ostrzegania o zanieczyszczeniach wody w Wisłoku. W Zakładzie Uzdatniania Wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przez 24 godziny na dobę "pracuje" osiem małż. 

Przywożone są do Rzeszowa z jezior w północnej Polsce. Przebywają w ZUW około trzech miesięcy. Potem są zastępowane innymi. To ważne, bo małże potrafią  przyzwyczajać się do warunków i wtedy ich obserwacja mogłaby nie dawać wiarygodnego wyniku. Wymianą małż zajmuje się firma Prote, która obsługuje w ZUW system biomonitoringu.

Obserwacja reakcji małż na jakość wody to świetny sposób na wczesne wykrywanie ewentualnych zanieczyszczeń.

Małże są bardzo wrażliwe na skażenia wody. Kiedy warunki się pogarszają małże się zamykają. Stopień ich rozwarcia jest bez przerwy monitorowany przez system komputerowy. Do małż są podpięte elektrody, które przekazują informacje o rozwarciu pokryw do centrum kontrolującego pracę całej stacji uzdatniania. Zdarza się jednak, że niektóre małże zamykają się z innych powodów niż pogorszenie warunków. Dlatego sygnałem ostrzegawczym dla pracowników ZUW jest sytuacja kiedy sześć z ośmiu małż zamknie się równocześnie w krótkim czasie.
Reklama
- Dotychczas, na szczęście, jeszcze nie zdarzyło się by nasze małże się zamykały - mówi Maria Tendera, technolog i zastępca kierownika ZUW.

Rzeszowski MPWiK dostarcza wodę pitną dla mieszkańców aglomeracji siecią wodociągów mającą długość około 1100 kilometrów.

Zakład Uzdatniania Wody dla Rzeszowa i okolicznych gmin to około 25 hektarów powierzchni nad brzegiem Wisłoka na osiedlu Zwięczyca. Ogrodzony, objęty monitoringiem i zadbany teren, na którym znajduje się także pierwsza w Rzeszowie pasieka miejskich pszczół, jest pod ścisłą ochroną.

Tu codziennie uzdatnianych jest ponad 40 tysięcy metrów sześciennych wody. Możliwości zakładu są znacznie wyższe bo około 84 tysiące metrów sześciennych dziennie.

 
Źródło: Informacja prasowa UM Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Miasto przekaże kolejne środki na budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Ponad 5 mln zł wsparcia finansowego przekaże w tym roku miasto Rzeszów na budowę infrastruktury przystankowej w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, przedsięwzięcia realizowanego przez Województwo Podkarpackie.   

Rzeszów

Będzie nowa ulica na osiedlu im. Franciszka Kotuli

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa nowej drogi, pomiędzy ulicą Błogosławionej Karoliny a Czudecką.

Rzeszów

Powołano Rzeszowską Radę Kobiet. W skład weszło 14 pań

RZESZÓW. 14 pań reprezentujących różne środowiska weszło w skład Rzeszowskiej Rady Kobiet, której oficjalne powołanie odbyło się w piątek w Urban Lab. Na czele rady stanęła Patricia Mitro.  

Rzeszów

Wiosną w Rzeszowie pojawi się blisko 500 dużych drzew

RZESZÓW. Blisko pół tysiąca dużych drzew pojawi się w Rzeszowie w ramach wiosennych nasadzeń prowadzonych przez Zarząd Zieleni Miejskiej.

Rzeszów

Nowa hala sportowa I LO w Rzeszowie powstanie w dwa lata

RZESZÓW. Wybrano wykonawcę nowej, dwupoziomowej hali sportowej sportowa I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Obiekt powinien być gotowy w czerwcu 2024 roku.

Rzeszów

Asystenci pomogą uczniom z niepełnosprawnościami

RZESZÓW. W czterech rzeszowskich szkołach i przedszkolu zatrudnieni zostaną asystenci, którzy będą pomagać w nauce dzieciom z niepełnosprawnościami i z innymi dysfunkcjami.

Rzeszów

Robert Makłowicz i DDTVN dziś w Rzeszowie

RZESZÓW. W czwartek, 17 lutego 2022 r. do Rzeszowa przyjedzie ekipa programu Dzień Dobry TVN oraz Robert Makłowicz, który opowie o festiwalu „Karpaty na widelcu”.

Rzeszów

W rejonie Kopca Konfederatów Barskich powstanie ogromny park

RZESZÓW. Miasto planuje utworzenie potężnego parku w rejonie Kopca Konfederatów Barskich. Trwają również prace nad poszerzeniem terenów zielonych w Rzeszowie o kolejne działki w rejonie Wisłoka.

Reklama