Rzeszów - Poniedziałek, 18.11.2024
Reklama

Małże w służbie MPWiK Rzeszów

Dodano:

fot. UM Rzeszów
fot. UM Rzeszów
RZESZÓW. Wysokoefektywna technologia przygotowywania wody pitnej z surowca, czyli wody płynącej w Wisłoku to nie tylko ozonowanie, filtracja na węglu aktywnym, dezynfekcja za pomocą dwutlenku chloru czy stabilizacja jakości wody za pomocą promieniowania ultrafioletowego. To także rozbudowany system kontroli. W tym biomonitoring wody surowej z wykorzystaniem żywych małż.
 
Ich reakcje na jakość surowca to system wczesnego ostrzegania o zanieczyszczeniach wody w Wisłoku. W Zakładzie Uzdatniania Wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przez 24 godziny na dobę "pracuje" osiem małż. 

Przywożone są do Rzeszowa z jezior w północnej Polsce. Przebywają w ZUW około trzech miesięcy. Potem są zastępowane innymi. To ważne, bo małże potrafią  przyzwyczajać się do warunków i wtedy ich obserwacja mogłaby nie dawać wiarygodnego wyniku. Wymianą małż zajmuje się firma Prote, która obsługuje w ZUW system biomonitoringu.

Obserwacja reakcji małż na jakość wody to świetny sposób na wczesne wykrywanie ewentualnych zanieczyszczeń.

Małże są bardzo wrażliwe na skażenia wody. Kiedy warunki się pogarszają małże się zamykają. Stopień ich rozwarcia jest bez przerwy monitorowany przez system komputerowy. Do małż są podpięte elektrody, które przekazują informacje o rozwarciu pokryw do centrum kontrolującego pracę całej stacji uzdatniania. Zdarza się jednak, że niektóre małże zamykają się z innych powodów niż pogorszenie warunków. Dlatego sygnałem ostrzegawczym dla pracowników ZUW jest sytuacja kiedy sześć z ośmiu małż zamknie się równocześnie w krótkim czasie.
Reklama
- Dotychczas, na szczęście, jeszcze nie zdarzyło się by nasze małże się zamykały - mówi Maria Tendera, technolog i zastępca kierownika ZUW.

Rzeszowski MPWiK dostarcza wodę pitną dla mieszkańców aglomeracji siecią wodociągów mającą długość około 1100 kilometrów.

Zakład Uzdatniania Wody dla Rzeszowa i okolicznych gmin to około 25 hektarów powierzchni nad brzegiem Wisłoka na osiedlu Zwięczyca. Ogrodzony, objęty monitoringiem i zadbany teren, na którym znajduje się także pierwsza w Rzeszowie pasieka miejskich pszczół, jest pod ścisłą ochroną.

Tu codziennie uzdatnianych jest ponad 40 tysięcy metrów sześciennych wody. Możliwości zakładu są znacznie wyższe bo około 84 tysiące metrów sześciennych dziennie.

 
Źródło: Informacja prasowa UM Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zmiana rozkładu jazdy kilku linii MPK

RZESZÓW. Od środy, 4 maja zmianie ulegną rozkłady jazdy autobusów linii 0A, 0B, 18, 19, 39, 44, 53, N1, N2, N3 kursujących ulicą Grottgera i Pl. Kilińskiego.

Rzeszów

Zielona inwestycja na osiedlu Nowe Miasto

RZESZÓW. Łąka kwietna, rabata bylinowa i zakątki tematyczne – to elementy, które wypełnią nową przestrzeń rekreacyjną, która powstanie na osiedlu Nowe Miasto.

Rzeszów

Ruszył przetarg na dokumentację dla budowy kładki na osiedlu Drabinianka

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Strug na osiedlu Drabinianka.

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Od 5 maja zmiana organizacji ruchu w rejonie dworca PKP

RZESZÓW. W związku z rozpoczęciem prac przy budowie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, od czwartku 5 maja 2022r. na okres 30 dni, zmieni się organizacja ruchu w rejonie dworca kolejowego w Rzeszowie.

Rzeszów

Jak pojadą autobusy miejskie w majówkę?

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przedstawił rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej, jaki będzie obowiązywał w czasie majówki.

Rzeszów

Ponad 2,5 mln zł od miasta na sport

RZESZÓW. W czwartek w rzeszowskim ratuszu podpisano i wręczono kolejne umowy na dofinansowanie klubów sportowych działających w Rzeszowie.

Rzeszów

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne. Lada dzień ruszą prace na placu Dworcowym

RZESZÓW. Do piątku (29 kwietnia) teren placu oraz sąsiadujące z nim działki zostaną ogrodzone i zamknięte dla samochodów.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci skontrolowali ponad 1000 kierujących

RZESZÓW. W czwartek, 28 kwietnia 2022 r. funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego rzeszowskiej komendy prowadzili akcję pod hasłem „Trzeźwy poranek”. Skontrolowano ponad 1000 kierujących. Pięciu z nich zatrzymano prawo jazdy.

Reklama