Rzeszów - Wtorek, 19.11.2024
Reklama

Małże w służbie MPWiK Rzeszów

Dodano:

fot. UM Rzeszów
fot. UM Rzeszów
RZESZÓW. Wysokoefektywna technologia przygotowywania wody pitnej z surowca, czyli wody płynącej w Wisłoku to nie tylko ozonowanie, filtracja na węglu aktywnym, dezynfekcja za pomocą dwutlenku chloru czy stabilizacja jakości wody za pomocą promieniowania ultrafioletowego. To także rozbudowany system kontroli. W tym biomonitoring wody surowej z wykorzystaniem żywych małż.
 
Ich reakcje na jakość surowca to system wczesnego ostrzegania o zanieczyszczeniach wody w Wisłoku. W Zakładzie Uzdatniania Wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przez 24 godziny na dobę "pracuje" osiem małż. 

Przywożone są do Rzeszowa z jezior w północnej Polsce. Przebywają w ZUW około trzech miesięcy. Potem są zastępowane innymi. To ważne, bo małże potrafią  przyzwyczajać się do warunków i wtedy ich obserwacja mogłaby nie dawać wiarygodnego wyniku. Wymianą małż zajmuje się firma Prote, która obsługuje w ZUW system biomonitoringu.

Obserwacja reakcji małż na jakość wody to świetny sposób na wczesne wykrywanie ewentualnych zanieczyszczeń.

Małże są bardzo wrażliwe na skażenia wody. Kiedy warunki się pogarszają małże się zamykają. Stopień ich rozwarcia jest bez przerwy monitorowany przez system komputerowy. Do małż są podpięte elektrody, które przekazują informacje o rozwarciu pokryw do centrum kontrolującego pracę całej stacji uzdatniania. Zdarza się jednak, że niektóre małże zamykają się z innych powodów niż pogorszenie warunków. Dlatego sygnałem ostrzegawczym dla pracowników ZUW jest sytuacja kiedy sześć z ośmiu małż zamknie się równocześnie w krótkim czasie.
Reklama
- Dotychczas, na szczęście, jeszcze nie zdarzyło się by nasze małże się zamykały - mówi Maria Tendera, technolog i zastępca kierownika ZUW.

Rzeszowski MPWiK dostarcza wodę pitną dla mieszkańców aglomeracji siecią wodociągów mającą długość około 1100 kilometrów.

Zakład Uzdatniania Wody dla Rzeszowa i okolicznych gmin to około 25 hektarów powierzchni nad brzegiem Wisłoka na osiedlu Zwięczyca. Ogrodzony, objęty monitoringiem i zadbany teren, na którym znajduje się także pierwsza w Rzeszowie pasieka miejskich pszczół, jest pod ścisłą ochroną.

Tu codziennie uzdatnianych jest ponad 40 tysięcy metrów sześciennych wody. Możliwości zakładu są znacznie wyższe bo około 84 tysiące metrów sześciennych dziennie.

 
Źródło: Informacja prasowa UM Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Otwarto nową szkołę i przedszkole w Rzeszowie

RZESZÓW. Dziś odbyło się uroczyste otwarcie najnowocześniejszej szkoły w Rzeszowie. Powstała przy ulicy Kwiatkowskiego i będzie kształcić uczniów przedszkola oraz podstawówki.

Rzeszów

Już wkrótce na Podkarpacie trafi maszyna do drążenia tunelu na S19

RZESZÓW. Rozpoczyna się wielka operacja logistyczna związana z budową 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica.

Rzeszów

W piątek zawieszona część kursów autobusów MPK

RZESZÓW. W związku z uroczystościami pogrzebowymi śp. Prezydenta Tadeusza Ferenca , Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie poinformował o zawieszeniu w piątek, 2 września części kursów.

Rzeszów

Pogrzeb Tadeusza Ferenca. Utrudnienia w ruchu, telebimy i specjalne autobusy dla mieszkańców

RZESZÓW. Uroczystości pogrzebowe Tadeusza Ferenca odbędą się w najbliższy piątek, 2 września 2022 r.

Rzeszów

Zielone światło dla budowy nowoczesnego punktu zbiórki odpadów

RZESZÓW. Na osiedlu Zwięczyca ma powstać trzeci w mieście Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Miasto chce wyposażyć go w ścieżkę edukacyjną oraz punkt renowacji mebli.

Rzeszów

Kopiec Konfederatów Barskich z planem zagospodarowania przestrzennego

RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji rzeszowscy radni jednomyślnie przyjęli projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Kopca Konfederatów Barskich. Plan obejmuje teren o powierzchni ponad 37 ha.

Rzeszów

W środę znakowanie rowerów

RZESZÓW. W środę, 31 sierpnia 2022 r. Straż Miejska w Rzeszowie przeprowadzi kolejną akcję znakowania rowerów.

Reklama