Rzeszów - Czwartek, 26.12.2024
Reklama

Małże w służbie MPWiK Rzeszów

Dodano:

fot. UM Rzeszów
fot. UM Rzeszów
RZESZÓW. Wysokoefektywna technologia przygotowywania wody pitnej z surowca, czyli wody płynącej w Wisłoku to nie tylko ozonowanie, filtracja na węglu aktywnym, dezynfekcja za pomocą dwutlenku chloru czy stabilizacja jakości wody za pomocą promieniowania ultrafioletowego. To także rozbudowany system kontroli. W tym biomonitoring wody surowej z wykorzystaniem żywych małż.
 
Ich reakcje na jakość surowca to system wczesnego ostrzegania o zanieczyszczeniach wody w Wisłoku. W Zakładzie Uzdatniania Wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przez 24 godziny na dobę "pracuje" osiem małż. 

Przywożone są do Rzeszowa z jezior w północnej Polsce. Przebywają w ZUW około trzech miesięcy. Potem są zastępowane innymi. To ważne, bo małże potrafią  przyzwyczajać się do warunków i wtedy ich obserwacja mogłaby nie dawać wiarygodnego wyniku. Wymianą małż zajmuje się firma Prote, która obsługuje w ZUW system biomonitoringu.

Obserwacja reakcji małż na jakość wody to świetny sposób na wczesne wykrywanie ewentualnych zanieczyszczeń.

Małże są bardzo wrażliwe na skażenia wody. Kiedy warunki się pogarszają małże się zamykają. Stopień ich rozwarcia jest bez przerwy monitorowany przez system komputerowy. Do małż są podpięte elektrody, które przekazują informacje o rozwarciu pokryw do centrum kontrolującego pracę całej stacji uzdatniania. Zdarza się jednak, że niektóre małże zamykają się z innych powodów niż pogorszenie warunków. Dlatego sygnałem ostrzegawczym dla pracowników ZUW jest sytuacja kiedy sześć z ośmiu małż zamknie się równocześnie w krótkim czasie.
Reklama
- Dotychczas, na szczęście, jeszcze nie zdarzyło się by nasze małże się zamykały - mówi Maria Tendera, technolog i zastępca kierownika ZUW.

Rzeszowski MPWiK dostarcza wodę pitną dla mieszkańców aglomeracji siecią wodociągów mającą długość około 1100 kilometrów.

Zakład Uzdatniania Wody dla Rzeszowa i okolicznych gmin to około 25 hektarów powierzchni nad brzegiem Wisłoka na osiedlu Zwięczyca. Ogrodzony, objęty monitoringiem i zadbany teren, na którym znajduje się także pierwsza w Rzeszowie pasieka miejskich pszczół, jest pod ścisłą ochroną.

Tu codziennie uzdatnianych jest ponad 40 tysięcy metrów sześciennych wody. Możliwości zakładu są znacznie wyższe bo około 84 tysiące metrów sześciennych dziennie.

 
Źródło: Informacja prasowa UM Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie trwa kolejny etap modernizacji przystanków autobusowych

RZESZÓW. Wymieniane są wiaty, a na zatokach w miejsce asfaltu wylewany jest specjalny beton odporny na powstawanie kolein.

Rzeszów

Poranny wypadek na ul. Okulickiego. 1 osoba ranna

RZESZÓW. W miejscu zdarzenia występują utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Niewybuchy z czasów II wojny światowej odnalezione w Jasionce

RZESZÓW. Podczas prac ziemnych w Jasionce, odnaleziono pociski z czasów II wojny światowej. Niewybuchy zostały zabezpieczone i wywiezione przez saperów do miejsca neutralizacji.

Rzeszów

E-hulajnogi Lime wracają na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Dla użytkowników przygotowano specjalną promocję na drugi przejazd.

Rzeszów

W Rzeszowie ma powstać nowa klasa sportowa o profilu "Sporty wodne"

RZESZÓW. Jej uczniowie trenowaliby skoki do wody i pływanie. Warunek powstania takiej klasy jest jeden: zainteresowanie dzieci i rodziców.

Rzeszów

Wielkanocny jarmark na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. W programie m.in. występy polskich i ukraińskich artystów, poczęstunek, warsztaty tematyczne i zagroda z żywymi królikami.

Rzeszów

W Rzeszowie przybędzie 500 nowych drzew

RZESZÓW. Nowe drzewa pojawią się w m.in. w Parku Papieskim, na terenach rekeracyjnych przy ul. Staszica i Kustronia oraz w sąsiedztwie przyszłego placu zabaw na os. Miłocin Św. Huberta.

Rzeszów

Zderzenie ciężarówki z osobówką na al. 9 Dywizji Piechoty

RZESZÓW. Dziś rano, na ul. 9 Dywizji Piechoty doszło do zderzenia ciężarowego volvo z seatem. 30-letnia kierująca samochodem osobowym trafiła do szpitala. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. 

Reklama