Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Linie 0A i 0B z cięciami kursów

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Od 1 marca zmianie ulegną rozkłady jazdy linii 0A i 0B. Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji: „To całkowite zaprzepaszczenie tego wszystkiego co udało się pozytywnie zmienić w rzeszowskiej komunikacji miejskiej w ostatnich latach”.

O dużej zmianie rozkładu jazdy w autobusach komunikacji miejskiej w Rzeszowie było już głośno w ubiegłym roku, kiedy to Zarząd Transportu Miejskiego zapowiadał rewolucyjne zmiany. Rzeczywistość dnia dzisiejszego pokazuje, że choć zmiany były, to ciężko wśród nich dopatrzyć się rewolucji.

Kolejnym dowodem na to jest ograniczenie od 1 marca kursów najpopularniejszych linii 0A i 0B. O sprawie informuje Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji: „O zmianach rozkładów, które mają wejść w życie od 1 marca dowiedzieliśmy się najpierw dość przypadkowo - tak jak bardziej spostrzegawczy mieszkańcy Rzeszowa - z wywieszonych już nowych tabliczek rozkładowych na przystankach” – wyjaśnia Dominik Bąk, prezes zarządu PSMK.

Sam fakt wprowadzenia zmian w rozkładzie jazdy dwóch ww. linii potwierdza informacja, jaka od 27 lutego br. widnieje na oficjalnej stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie: „Zgodnie z przekazaną informacją od Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie informujemy Pasażerów, że z dniem 1 marca 2020r. zmianie ulegają rozkłady jazdy autobusów linii nr 0A, 0B” – czytamy.

Pewne zastrzeżenia budzi na pewno sposób informacji mieszkańców na kilka dni przed wprowadzeniem zmian. Mając na uwadze fakt, że linia 0A i 0B mają być wizytówką rzeszowskiej komunikacji miejskiej, to takie działania w zakresie informacji dla mieszkańców wydają się -lekko mówiąc- nie na miejscu.
Reklama
„Z uwidocznionych na przystankach tabliczek rozkładowych dowiedzieliśmy się, że np. na linii 0B liczba kursów w dni powszednie szkolne zmniejszy się o 14 - z 91 do 77 kursów. Oznacza to, że takt na tej linii w godzinach szczytu z obecnego 10-minutowego zwiększy się do odstępu 12-minutowego. Dodatkowo, o wiele gorzej jest z kursami w godzinach poza szczytowych, zwłaszcza wczesnoporannych i wieczornych. Tu cięcia kursów można określić jako drastyczne. Zmniejszenie częstotliwości na głównej linii miejskiej poza godzinami szczytu do zaledwie 2 kursów na godzinę” – informuje PSMK.

Trudno nie zgodzić się z osądem stowarzyszenia, który wprowadzane zmiany uznaję za „kpinę”. Według wyliczeń PSMK zmian będzie jeszcze więcej. W dni bez nauki szkolne przerwa pomiędzy kursami wyniesie ok. 24 minuty. Co więcej, odstęp poza szczytem na jednej z najważniejszych linii w mieście powinien wynosić minimum 25 minut, a wg. nowego rozkładu wyniesie on aż 30 minut.

Rzecz jasna PSMK skierowało pismo do dyrektora ZTM-u, w którym apeluje o wycofanie się z wprowadzanych od 1 marca zmian. Wiadomo również, że oficjalne stanowisko ZTM-u w tej sprawie poznamy dzisiaj.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

PGE Energia Ciepła oraz Klub Sportowy „Korona” Rzeszów zawarły umowę sponsoringową

RZESZÓW. Dzięki wsparciu rzeszowskiej elektrociepłowni dzieci i młodzież z klubu sportowego będą mogły kontynuować treningi i wyjeżdżać na zawody i turnieje sportowe.

Rzeszów

Zderzenie trzech samochodów w Trzebownisku. Wprowadzono ruch wahadłowy

RZESZÓW. Aktualnie odbywa tam się ruch wahadłowy. Utrudnienia potrwają do ok. 14.30.

Rzeszów

Rzeszów „bohaterem” anglojęzycznego programu [VIDEO]

RZESZÓW. W trakcie filmu Ryan Socash pokazuje m.in. Muzeum Techniki i Militariów, odwiedza rzeszowski Rynek oraz Podziemną Trasę Turystyczną.

Rzeszów

Stok narciarski i… pumptrack na Matysówce

RZESZÓW. Radny Daniel Kunysz zabiega o to, aby w sąsiedztwie stoku narciarskiego powstał pumptrack.

Rzeszów

Za kilka dni ruszy Hackathon Mobility. Wydarzenie odbędzie się w Urban Lab Rzeszów

RZESZÓW. Hackathon odbędzie się w dniach 14-15 grudnia 2019 r. w Urban Lab Rzeszów, przy ul. 3 maja.

Rzeszów

W 9. kolejce PlusLigi Asseco Resovia podejmie Jastrzębski Węgiel

RZESZÓW. Na kibiców w hali Podpromie będzie czekała niespodzianka.

Rzeszów

Prawie 11 mln zł dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Chodzi o zwiększenie dostępności dla osób niepełnosprawnych

RZESZÓW. Projekt UR pt.: „Przyjazny nURt” – rozwój dostępności UR został wyróżniony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Reklama