Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Kongres 590. Poruszono temat PKA i nowego ośrodka badawczo-rozwojowego

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/D. Kozik
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/D. Kozik
RZESZÓW. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Kongresu 590 została podpisana umowa na kolejową inwestycję dla Podkarpacia za ponad 300 mln złotych. Chodzi o Podmiejską Kolej Aglomeracyjną i budowę nowej linii kolejowej do lotniska w Jasionce. Przedstawiono także plany dotyczące rozbudowy Ośrodka Badawczo-Rozwojowego w Europie Future Food 4.0.
 
Umowę na PKA podpisali wicemarszałek Ewa Draus oraz prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. To projekt dotyczący modernizacji infrastruktury kolejowej w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Wartość przedsięwzięcia to ponad 301 mln złotych. Projekt realizowany jest przez samorząd województwa podkarpackiego wraz z PKP PLK i dotyczybudowy oraz modernizacji linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej. Zadanie uzyskało dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
 
„Dzisiejszy dzień jest szczególny, gdyż w sposób formalny rozpoczynamy budowę PKA na Podkarpaciu. Kolej aglomeracyjna będzie łączyła wiele miejscowości ze stolicą regionu. Najważniejsza będzie budowa 5-cio kilometrowego odcinka linii do lotniska w Jasionce. W ramach projektu powstaną także tzw. mijanki i system nowoczesnego sterowania ruchem kolejowym, który zwiększy bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych i zapewni płynniejszy ruch” – mówił prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.
 
Jak zapowiedział prezes Merchel linie zostaną zmodernizowane do prędkości 120 km/h. Ireneusz Merchel dodał również, że w miniony piątek został już ogłoszony przetarg na realizację tego zadania. W ramach inwestycji wybudowane zostaną także dodatkowe przystanki kolejowe, mijanki dla pociągów, obiekty inżynierskie. Powstaną także parkingi w systemie park and drive, które wyposażone będą w stojaki rowerowe. W projekcie oprócz PKP PLK bierze także udział 16 gmin z terenu województwa podkarpackiego, z którymi umowy zostały już podpisane w urzędzie marszałkowskim 24 września.
 
Reklama
Kongres 590 to przede wszystkim okazja do mówienia o innowacyjności polskiej gospodarki. I właśnie temu poświęcony był briefing prasowy dotyczący rozbudowy jednego z najbardziej innowacyjnych Ośrodków Badawczo-Rozwojowych w Europie – Future Food 4.0, firmy Olimp Laboratories.

W briefingu udział wzięli: Jerzy Kwieciński – Minister Inwestycji i Rozwoju, Minister Finansów, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Paweł Kolczyński wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Stanisław Jedliński – Prezes Olimp Laboratories Sp. z o.o. W 2015 roku firma oddała Ośrodek Badawczo-Rozwojowy jedne z najbardziej innowacyjnych w Europie w branży suplementów diety i farmaceutyków. W ostatnich 10 latach grupa kapitałowa Olimp Nutrifarm zainwestowała w nowe technologie i rozwój 315 mln złotych.
 
„Cieszę się, że takie inwestycje podnoszą poziom innowacyjności Podkarpacia i Polski. Gratuluję . Miarą sukcesu firm jest to jak skutecznie umieją aplikować o środki unijne z programów krajowych, konkurując na tym polu z wieloma świetnymi przedsiębiorstwami” – mówił w czasie briefingu marszałek Władysław Ortyl.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Siatkarze Asseco Resovii spotkają się z fanami w Galerii Rzeszów

RZESZÓW. Spotkanie rozpocznie się w piątek o godz. 17.00.

Rzeszów

Stephane Antiga trenerem Developresu SkyRes Rzeszów

RZESZÓW. Do tej pory francuski trener prowadził tylko męskie zespoły.

Rzeszów

Atakował kobiety w centrum Rzeszowa. Jedną z nich ranił nożem

RZESZÓW. O pierwszym ataku policjanci zostali poinformowani w ubiegłą środę po południu.

Rzeszów

Zatrzymano podejrzanego o wywołanie alarmów bombowych w ZUS i NFZ

RZESZÓW. Policjanci zatrzymali 73-letniego mieszkańca Rzeszowa, który wysłał list z informacją o podłożeniu ładunków wybuchowych w ZUS oraz NFZ.

Rzeszów

Kolejna akcja sprzątania Wisłoka. Tym razem tereny, na których może znaleźć się przestrzeń kwadratowa

RZESZÓW. Zbiórka rozpocznie się o godzinie 11.00 obok wejścia na piesza kładkę od ul. Podwisłocze.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska rozpoczyna współprace z uczelnią w Hamburgu

RZESZÓW. PRz podpisała porozumienie o  współpracy z Helmut Schmidt University (Uniwersytet Federalnych Sił Zbrojnych) w Hamburgu.

Rzeszów

Jest kolejny przetarg na rewitalizację parku przy ul. Dąbrowskiego

RZESZÓW. W poprzednim przetargu wybrany wykonawca wycofał się przed podpisaniem umowy.

Reklama