Rzeszów - Poniedziałek, 04.11.2024
Reklama

Kolejne trzy osoby oszukane metodą „na policjanta”. Policja przypomina: to zawsze dzwoni oszust

Dodano:

fot. KMP Rzeszów
fot. KMP Rzeszów
RZESZÓW. Trzy kolejne kobiety dały się oszukać metodą „na policjanta i prokuratora”. W dwóch przypadkach pieniądze zostały przekazane przestępcom, przelew wykonany przez trzecią z pokrzywdzonych udało się zablokować.

W poniedziałek 13 grudnia ze starszą kobietą skontaktowali się mężczyźni podający się za policjanta i prokuratora. Przekonali ją, że jej oszczędności w banku są zagrożone, gdyż sprawcy dysponują danymi jej męża. Aby potwierdzić wiarygodność rozmówców kobieta miała zadzwonić pod nr 112. Podczas przekierowanego połączenia mężczyzna, który podawał się za prokuratora potwierdził dane „policjanta”. Wmówił kobiecie, że współpracuje z dyrektorem banku przy sprawie wyłudzania pieniędzy i że powinna pomóc, wypełniając jego polecenia. Poszkodowana trzykrotnie wybierała pieniądze z dwóch banków i pozostawiała je w rejonie ul. Dymnickiego, Grunwaldzkiej i w pobliżu pałacyku Lubomirskich.

We wtorek oszukana została kolejna seniorka. W południe zadzwonił do niej mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚ. Oszust twierdził, że w jednym z banków pracuje skorumpowana kasjerka, która pozyskała dane męża pokrzywdzonej, na podstawie których zostanie wybrana gotówka. Nakłoniona przez rozmówcę kobieta wybrała z banku pieniądze i w pobliżu fontanny multimedialnej przekazała je nieznanemu mężczyźnie. Kobieta zorientowała się, że ją oszukano, gdy powiedziała o sprawie mężowi, który następnie zawiadomił policję.
Reklama
W środę oszuści w podobny sposób próbowali naciągnąć kolejną kobietę. Telefonujący „policjant” miał być na tropie zorganizowanej grupy przestępczej, która miała posiadać maszynkę do podrabiania dowodów osobistych. Przestępcy rzekomo mieli jej dane, pieniądze były zagrożone. Kobieta zaproponowała spotkanie, ale wystraszyła się, gdy usłyszała, że jest obserwowana, a bezpośredni kontakt zniweczy akcję. Kiedy zadzwoniła pod nr 112, gdzie podczas przekierowanego połączenia uzyskała potwierdzenie tożsamości „policjanta”, uwierzyła oszustowi i zgodziła się na współpracę. Do rozmowy włączył się kolejny mężczyzna, podający się za prokuratora. Kobieta miała przelać na wskazany rachunek znaczną kwotę. Zorientowała się, że została oszukana dopiero, gdy powiedziała o wszystkim rodzinie. Zawiadomieni policjanci zwrócili się do banku o zablokowanie konta i przelew na szczęście nie doszedł do skutku.

Policja po raz kolejny apeluje, żeby pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy nieznajomym osobom. Jeśli ktoś, kontaktując się telefonicznie, podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub prokuratora i mówi o prowadzonych działaniach – należy zakończyć rozmowę – to zawsze dzwoni oszust! Najlepiej też poinformować o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego i policję.

 
Źródło: KMP Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Renowacja parku na Zalesiu rozpocznie się w przyszłym roku

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku ruszy przetarg na projekt. 

Rzeszów

Sprawdź jak będą kursować autobusy komunikacji miejskiej od 1 do 5 maja

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zmianach w rozkładzie.

Rzeszów

Kolejny zawodnik żegna się z Asseco Resovią

RZESZÓW. Po tym jak rzeszowski klub opuścili Mateusz Masłowski i Dawid Dryja, zarząd zdecydował się pożegnać kolejnego zawodnika.

Rzeszów

Znamy trasę tegorocznej linii „Zobacz Rzeszów”. Pierwszy kurs już 3 maja

RZESZÓW. Trasa startuje z ul. Grottgera i poprzedzi ją pokaz ładowania autobusów.

Rzeszów

Ratusz ponownie ogłasza przetarg na projekt rozbudowy ul. Staroniwskiej

RZESZÓW. Poprzedni przetarg unieważniono, powodem takiej decyzji była proponowana przez wykonawcę kwota.

Rzeszów

Radni Rzeszowa za okresową wypożyczalnią pojazdów elektrycznych. Będą także samochody?

RZESZÓW. Radni PiS przygotowali projekt uchwały mówiący o uruchomieniu całorocznej wypożyczalni rowerów miejskich.

Reklama