Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Klątwa, czulent i „dmuchawa”, czyli Rzeszów śladami żydowskiej historii. Rusza specjalna trasa turystyczna

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowała nową, ciekawą propozycję spędzenia czasu w Rzeszowie dla mieszkańców i turystów. Ze spacerownikiem rzeszowskim mamy szanse poznać m.in. kto podlegał karze klątwy oraz co to jest czulent. 

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna stworzyła trasę do samodzielnej organizacji w formie spacerownika pod nazwą „Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów”. Wędrując od punktu do punktu dowiesz się, dlaczego jedna z kamienic w rynku nazywana była „dmuchawą”, kto podlegał karze klątwy w Sądzie Rabinackim, gdzie zlokalizowano i jak działała koszerna jadłodajnia, co to czulent i lateks orazco łączy Rzeszów z amerykańskim westernem.

Wszystkie ciekawostki zostały wybrane tak, aby zaciekawić i wciągnąć do pogłębiania wiedzy o pozornie znanych już miejscach w Rzeszowie.  Punkty spacerownika skupiają uwagę na przeszłości zapomnianej już kultury żydowskiej. Dlaczego? Bo warto przypomnieć o tym, że w 1869 r. Żydzi stanowili 54,5% ogółu mieszkańców miasta. Na przełomie XIX i XX w. stolica województwa podkarpackiego nazywana była „Galicyjską Jerozolimą”, a nawet żartobliwie „Mojżeszowem”. W 1899 r. na Rynku tylko ratusz nie był własnością żydowską.
Reklama
Istnieją dwie opcje korzystania ze spracerownika. Pierwsza z nich dotyczy samodzielnej podróży, należy wtedy  zabrać  spacerownik   w  formie  papierowej  z  wybranego   punktu   informacji  turystycznej   w Rzeszowie. Takie punkty znajdziemy przy ul. Rynek 26 oraz Grunwaldzka 2. Możemy to zrobić również za pośrednictwem TEJ strony internetowej. Trasa rozpoczyna się przy studni w Rynku. 
 
Druga opcja wiąże się z przechadzką wraz z przewodnikiem. W trzy kolejne niedziele sierpnia czyli już niebawem, można wyruszyć trasą razem z przewodnikiem. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna w ramach promocji trasy zaplanowała  trzy  dedykowane  spacery  (11,  18  i  25  sierpnia  w  niedziele,  godz.  14:00)  połączone z degustacją zakąsek kuchni żydowskiej. Liczba miejsc na spacerach jest ograniczona. O udziale zadecyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmowane są pod numerem tel. 17 852 00 09.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Jak zarządzać sobą w czasie? Poznaj projekt szóstki uczniów z II i I LO w Rzeszowie

RZESZÓW. Projekt społeczny „Zawsze na Czasie” został zrealizowany w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.

Rzeszów

Ewakuacja w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Przyszła koperta z białym proszkiem i informacją o bombie

RZESZÓW. Aktualnie czynności związane ze sprawdzeniem budynku prowadzą policyjni pirotechnicy.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów kończy rundę zasadniczą zwycięstwem 3-1

RZESZÓW. Statuetkę MVP otrzymał Bartłomiej Lemański.

Rzeszów

W Pro-Familii przeprowadzą badania najnowszym rezonansem magnetycznym na NFZ

RZESZÓW. Badania zostaną przeprowadzone w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Rzeszów

Po meczu Resovii Rzeszów z Widzewem Łódź zatrzymano ośmiu pseudokibiców

RZESZÓW. W spotkaniu 24. kolejki II ligi rzeszowska drużyna zremisowała z Widzewem Łódź 1-1.

Rzeszów

24 marca odbędzie się bieg charytatywny na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci

RZESZÓW. Hasło biegu to: „Każdy serce otwiera, bo młodzież na Hospicjum zbiera”.

Reklama