Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Klątwa, czulent i „dmuchawa”, czyli Rzeszów śladami żydowskiej historii. Rusza specjalna trasa turystyczna

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowała nową, ciekawą propozycję spędzenia czasu w Rzeszowie dla mieszkańców i turystów. Ze spacerownikiem rzeszowskim mamy szanse poznać m.in. kto podlegał karze klątwy oraz co to jest czulent. 

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna stworzyła trasę do samodzielnej organizacji w formie spacerownika pod nazwą „Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów”. Wędrując od punktu do punktu dowiesz się, dlaczego jedna z kamienic w rynku nazywana była „dmuchawą”, kto podlegał karze klątwy w Sądzie Rabinackim, gdzie zlokalizowano i jak działała koszerna jadłodajnia, co to czulent i lateks orazco łączy Rzeszów z amerykańskim westernem.

Wszystkie ciekawostki zostały wybrane tak, aby zaciekawić i wciągnąć do pogłębiania wiedzy o pozornie znanych już miejscach w Rzeszowie.  Punkty spacerownika skupiają uwagę na przeszłości zapomnianej już kultury żydowskiej. Dlaczego? Bo warto przypomnieć o tym, że w 1869 r. Żydzi stanowili 54,5% ogółu mieszkańców miasta. Na przełomie XIX i XX w. stolica województwa podkarpackiego nazywana była „Galicyjską Jerozolimą”, a nawet żartobliwie „Mojżeszowem”. W 1899 r. na Rynku tylko ratusz nie był własnością żydowską.
Reklama
Istnieją dwie opcje korzystania ze spracerownika. Pierwsza z nich dotyczy samodzielnej podróży, należy wtedy  zabrać  spacerownik   w  formie  papierowej  z  wybranego   punktu   informacji  turystycznej   w Rzeszowie. Takie punkty znajdziemy przy ul. Rynek 26 oraz Grunwaldzka 2. Możemy to zrobić również za pośrednictwem TEJ strony internetowej. Trasa rozpoczyna się przy studni w Rynku. 
 
Druga opcja wiąże się z przechadzką wraz z przewodnikiem. W trzy kolejne niedziele sierpnia czyli już niebawem, można wyruszyć trasą razem z przewodnikiem. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna w ramach promocji trasy zaplanowała  trzy  dedykowane  spacery  (11,  18  i  25  sierpnia  w  niedziele,  godz.  14:00)  połączone z degustacją zakąsek kuchni żydowskiej. Liczba miejsc na spacerach jest ograniczona. O udziale zadecyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmowane są pod numerem tel. 17 852 00 09.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska upamiętniła muralem pierwszego rektora uczelni

RZESZÓW. Mural przedstawiający rektora pierwszej rzeszowskiej uczelni namalowano w budynku Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.

Rzeszów

Ruszył przetarg na rozbudowę Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie

RZESZÓW. Do nowego budynku trafią pacjenci z Kliniki Gruźlicy i Chorób Płuc.

Rzeszów

Kierowco! W niedzielę 12. PKO Półmaraton Rzeszowski, sprawdź utrudnienia

RZESZÓW. Niektóre ulice będa zamknięte lub częściowo wyłączone z ruchu. Pierwsze utrudnienia mogą pojawic się już o godz. 03.30.

Rzeszów

Ratusz rozbuduje strefę płatnego parkowania. Będzie 338 nowych kamer i aplikacja mobilna

RZESZÓW. Nowości mają zostać wprowadzone do 16 listopada 2020 roku. 

Rzeszów

Studenci Politechniki Rzeszowskiej pomagają koleżance w znalezieniu dawcy szpiku

RZESZÓW. Studenci poszukują dawcy dla 19-latki cierpiącej na ostrą białaczkę limfoblastyczną.

Rzeszów

Przy al. Piłsudskiego powstaje nowy mural. Prace są już na ukończeniu

RZESZÓW. Przestrzeń miejską Rzeszowa ozdobi kolejny mural.

Rzeszów

7 kwietnia 12. PKO Półmaraton Rzeszowski. ZTM informuje o objazdach

RZESZÓW. Objazdy dotycza linii nr: 2, 11, 26, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13, 31, 34, 37 oraz 58.

Rzeszów

Konflikt na linii Stal - Resovia? Chodzi o terminy spotkań na Stadionie Miejskim

RZESZÓW. Cała sprawa miała swój początek po zakończeniu spotkania 26. kolejki II ligi.

Reklama