Rzeszów - Piątek, 10.01.2025
Reklama

Franciszek Kotula ma swój mural w Rzeszowie

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
RZESZÓW. Na jednym z rzeszowskich bloków powstał gigantyczny mural z podobizną Franciszka Kotuli, sfinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego. Oficjalne odsłonięcie odbędzie się 25 września br.

Wielki mural poświęcony wybitnemu etnografowi i znawcy kultury ludowej Franciszkowi Kotuli ozdobił elewację jednego z bloków przy ul. Krośnieńskiej 17 na osiedlu Franciszka Kotuli.

Malowidło powstało w ramach pilotażowej edycji projektu Województwa Podkarpackiego pn. „Przestrzeń Dziedzictwa” i jest efektem współpracy samorządu województwa ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Projektant” i Muzeum Etnograficznym im. Franciszka Kotuli.

Impulsem do powstania muralu jest przypadająca na 2020 rok 120. rocznica urodzin Franciszka Kotuli (1900-1983), a także chęć utrwalenia w świadomości społecznej jego dokonań jako wybitnego regionalnego etnografa, muzealnika, publicysty, historyka kultury ludowej, propagatora dziedzictwa Rzeszowiaków i Lasowiaków.

Mural o powierzchni 100 m kwadratowych przedstawia sylwetkę Franciszka Kotuli wśród motywów ornamentalnych inspirowanych kulturą Rzeszowiaków (tzw. haftem niebiesko-czerwonym). Autorami dzieła są artyści z Live Media Crew, zajmujący się tworzeniem wielkoformatowych murali reklamowych i artystycznych na terenie całego kraju. Oficjalne odsłonięcie muralu zaplanowano na 25 września 2020 r. o godz. 13:00.  
Reklama
Partnerzy przedsięwzięcia przygotowali wydarzenia towarzyszące, których celem jest przede wszystkim popularyzacja patrona osiedla wśród lokalnej społeczności. Wśród wydarzeń zaplanowano turniej piłkarski, spotkanie tematyczne w osiedlowym domu kultury, wystawę fotografii, a także konkurs plastyczny.

„Przestrzeń Dziedzictwa” to projekt własny Samorządu Województwa Podkarpackiego polegający na stworzeniu na obszarze województwa murali tematycznych dedykowanych kulturze i dziedzictwu narodowemu. Celem projektu jest upowszechnienie i ochrona zasobów dziedzictwa kulturowego oraz pielęgnowanie pamięci historycznej w społeczeństwie. Jednocześnie jego założenia są wyrazem wspólnej dbałości o przestrzeń i jej estetykę, która posiada istotny walor kulturotwórczy. Realizacja projektu zakłada współpracę z partnerami, tj. właścicielami budynków, instytucjami i organizacjami społecznymi.

Z ramienia samorządu województwa projekt koordynuje Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowe rodzaje biletów dopiero od marca

RZESZÓW. Radni na styczniowej sesji zaakceptowali pomysł wprowadzenia nowych biletów.

Rzeszów

Wybrano wykonawcę drogi rowerowej i placu postojowego w Parku Zdrowia na os. Kmity

RZESZÓW. Do przetargu zgłosiło się siedem firm, wybrano ofertę za 446 tys. zł.

Rzeszów

Poszukiwaną 18-latkę z Rzeszowa odnaleziono w Warszawie

RZESZÓW. 18-latka ostatni raz kontaktowała się z matką 15 stycznia poprzez sms-a wysłanego z Zakopanego.

Rzeszów

Autobusy elektryczne wyjechały na ulice Rzeszowa. Będą również dodatkowe stacje ładowania [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Dzisiaj na ulice miasta wyjechały autobusy elektryczne, które obsłużą linie 0A i 0B.

Rzeszów

Kolejne uprawnienia doktorskie dla Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Uprawnienia do nadawania stopnia doktora dotyczą kierunku nauk rolniczych w dyscyplinie technologia żywności i żywienia.

Reklama