Rzeszów - Czwartek, 16.01.2025
Reklama

Franciszek Kotula ma swój mural w Rzeszowie

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
RZESZÓW. Na jednym z rzeszowskich bloków powstał gigantyczny mural z podobizną Franciszka Kotuli, sfinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego. Oficjalne odsłonięcie odbędzie się 25 września br.

Wielki mural poświęcony wybitnemu etnografowi i znawcy kultury ludowej Franciszkowi Kotuli ozdobił elewację jednego z bloków przy ul. Krośnieńskiej 17 na osiedlu Franciszka Kotuli.

Malowidło powstało w ramach pilotażowej edycji projektu Województwa Podkarpackiego pn. „Przestrzeń Dziedzictwa” i jest efektem współpracy samorządu województwa ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Projektant” i Muzeum Etnograficznym im. Franciszka Kotuli.

Impulsem do powstania muralu jest przypadająca na 2020 rok 120. rocznica urodzin Franciszka Kotuli (1900-1983), a także chęć utrwalenia w świadomości społecznej jego dokonań jako wybitnego regionalnego etnografa, muzealnika, publicysty, historyka kultury ludowej, propagatora dziedzictwa Rzeszowiaków i Lasowiaków.

Mural o powierzchni 100 m kwadratowych przedstawia sylwetkę Franciszka Kotuli wśród motywów ornamentalnych inspirowanych kulturą Rzeszowiaków (tzw. haftem niebiesko-czerwonym). Autorami dzieła są artyści z Live Media Crew, zajmujący się tworzeniem wielkoformatowych murali reklamowych i artystycznych na terenie całego kraju. Oficjalne odsłonięcie muralu zaplanowano na 25 września 2020 r. o godz. 13:00.  
Reklama
Partnerzy przedsięwzięcia przygotowali wydarzenia towarzyszące, których celem jest przede wszystkim popularyzacja patrona osiedla wśród lokalnej społeczności. Wśród wydarzeń zaplanowano turniej piłkarski, spotkanie tematyczne w osiedlowym domu kultury, wystawę fotografii, a także konkurs plastyczny.

„Przestrzeń Dziedzictwa” to projekt własny Samorządu Województwa Podkarpackiego polegający na stworzeniu na obszarze województwa murali tematycznych dedykowanych kulturze i dziedzictwu narodowemu. Celem projektu jest upowszechnienie i ochrona zasobów dziedzictwa kulturowego oraz pielęgnowanie pamięci historycznej w społeczeństwie. Jednocześnie jego założenia są wyrazem wspólnej dbałości o przestrzeń i jej estetykę, która posiada istotny walor kulturotwórczy. Realizacja projektu zakłada współpracę z partnerami, tj. właścicielami budynków, instytucjami i organizacjami społecznymi.

Z ramienia samorządu województwa projekt koordynuje Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Droga do Boguchwały zablokowana. Trwa wyciąganie naczepy z przydrożnego rowu

RZESZÓW.  Samochody osobowe kierowane są na objazdy przez Racławówkę.

Rzeszów

Utrudnienia na ul. Kopisto. Trwa wymiana nawierzchni

RZESZÓW. Prace mają zostać zakończone do jutra.

Rzeszów

Rzeszów pierwszym polskim miastem z wizyjnym monitoringiem strefy płatnego parkowania

RZESZÓW. Projekt o wartości 14,7 mln zł ma być wprowadzony w życie od 2021 roku.

Rzeszów

Ustalono tożsamość mężczyzny wyłowionego z Wisłoka

RZESZÓW. Policjanci ustalili tożsamość mężczyzny, którego ciało wyciągnięto z zalewu nad Wisłokiem.

Rzeszów

Przebudowa dworca PKP. Prace są mocno zaawansowane [FOTO]

RZESZÓW. PKP PLK planuje w styczniu 2020 roku oddać do eksploatacji tor 1 i 3 wraz z pozostałą częścią peronu nr 1 i nr 2.

Rzeszów

Budynek Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Rejtana zmieni całkowicie swoje oblicze

RZESZÓW. Szacowany koszt inwestycji wyniesie około 16 mln zł.

Rzeszów

Kolarstwo powróci do Rzeszowa. Odbędzie się Orlen Wyścig Narodowy 2020

RZESZÓW. Zawody odbędą się 29-30 sierpnia i będą finałową imprezą cyklu UCI Nations Cup U23.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów z pierwszym zwycięstwem w sezonie

RZESZÓW. MVP spotkania został Nicholas Hoag.

Reklama