Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Dzwon Życia zawisł w szpitalu przy ul. Szopena

Dodano:

fot. USK w Rzeszowie
fot. USK w Rzeszowie
RZESZÓW. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, zawisł Dzwon Życia. Uderzenie w niego symbolizuje pokonanie choroby nowotworowej.

Ceremoni bicia w dzwon po zakończonym leczeniu onkologicznym znana i praktykowana jest na całym świecie. Zapoczątkował ją w 1996 roku Irve Charles Le Moyne, amerykański kontradmirał marynarki wojennej, który na znak zwycięstwa z chorobą uderzył w okrętowy dzwon, a następnie podarował go szpitalowi w Teksasie, w którym się leczył. – Dzwon Życia jest symbolem nadziei, wytrwałości i pokonywania trudności, mówi Katarzyna Gulczyńska, prezes Fundacji „Pokonaj raka”. – Jest on ostatnim punktem na drodze prowadzącej do wyzdrowienia, do momentu, w którym pacjent może z dumą uderzyć w niego jako znak zwycięstwa. Dźwięk dzwonu jest radosnym oznajmieniem tak dla pacjenta, jak i dla wszystkich, że kolejny etap walki został zakończony i nadeszły lepsze czasy.

Dzwon Życia zachęca innych pacjentów i ich rodziny do wiary, że walka z rakiem jest możliwa i że warto dążyć do odrzucenia choroby. To również skłania personel medyczny do jeszcze większych starań w codziennej pracy na rzecz pacjentów.

– Jak wynika z obserwacji psychoonkologów, takie symboliczne pokazanie światu swojej radości oraz współdzielenie jej z osobami, które towarzyszyły podczas powrotu do zdrowia, ma ogromne znaczenie dla pacjentów, tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie – I to zarówno tych, którzy wyzdrowieli, jak i dla tych, którzy wciąż przebywają na oddziałach onkologicznych. Niesie otuchę, nadzieję i daje wiarę, że nawet z tak groźnym przeciwnikiem można wygrać. Zatem warto walczyć, nawet jeśli leczenie wydaje się niekiedy ponad siły.
Reklama
Jako pierwsze w Dzwon Życia, uderzył Paweł Bartoszek, wicewojewoda podkarpacki, który 11 lat temu sam zmagał się z chorobą onkologiczną. – Jestem żywym przykładem na to, że z rakiem można wygrać. To wyjątkowe uczucie móc zadzwonić i mam nadzieję, że dźwięk dzwonu będzie rozbrzmiewał bardzo często. 

Dzowny Życia to inicjatywa pochodzącej z województwa podkarpackiego, Katarzyny Gulczyńskiej, prezes Fundacji „Pokonaj raka”. Do tej pory Fundacja przekazała już 12 takich dzwonów do szpitali w całym kraju. Znajdują się one m.in. w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Krakowie, Szpitalu Morskim w Gdyni. Dzwony Życia kupowane są z części środków pozyskanych z 1,5 proc. przekazywanych przez podatników dla organizacji pożytku publicznego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zawodnicy Asseco Resovii Rzeszów w ratuszu. Było o bezwzględnym wsparciu i motywacji

RZESZÓW. Nowy trener i prezes lekiem na słabą postawę zawodników Asseco Resovii Rzeszów?

Rzeszów

Udało się zatrzymać jednego z uczestników bójki przy Millenium Hall

RZESZÓW. W zdarzeniu uczestniczyło około 40 – 50 pseudokibiców.

Rzeszów

Na Uniwersytecie Rzeszowskim powstaje Centrum Symulacji Medycznej

RZESZÓW. Otwarcie Centrum Symulacji Medycznej UR odbędzie się 20 lutego 2020 r., o godz. 10:00 w siedzibie Centrum, mieszczącym się przy ul. Warszawska 26a.

Rzeszów

Z zaparkowanej ciężarówki "zlali" 100 litrów paliwa. Zarzuty m.in. dla 17-latka

RZESZÓW. Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o kradzieże paliwa.

Rzeszów

Obowiązkowe szczepienie jednym z kryteriów rekrutacji do żłobków i przedszkoli w Rzeszowie?

RZESZÓW. Zgodnie z opublikowanym raportem GUS-u – w 2018 r. w miejskich placówkach ochrony zdrowia karty uodpornienia posiadało 98,3% dzieci w trzecim roku życia.

Rzeszów

Nowa metoda podpisywania dokumentów w ZUS-ie

RZESZÓW, PODKARPACIE. ZUS udostępnił na Platformie Usług Elektronicznych nową metodę podpisywania dokumentów jakim jest podpis osobisty.

Rzeszów

Bójka pseudokibiców przy Millenium Hall

RZESZÓW. Policji nie udało się nikogo zatrzymać.

Rzeszów

Zarząd województwa odpowiada władzom miasta ws. parkingu przy ul. Ciepłowniczej

RZESZÓW. Sprawa najpewniej znajdzie swój finał w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.

Reklama