Rzeszów - Środa, 15.01.2025
Reklama

Dwie seniorki straciły ogromne pieniądze. Oszukane metodą „na wypadek”

Dodano: /

fot. Archiwum KMP w Rzeszowie
fot. Archiwum KMP w Rzeszowie

RZESZÓW. „Na wypadek”, „na wnuczka”, „na policjanta” to tylko niektóre z metod używanych przez oszustów do wyłudzenia pieniędzy. Ofiarami najczęściej padają ludzie starsi. W ubiegłym tygodniu w ten sposób oszukane zostały dwie mieszkanki powiatu rzeszowskiego. W obu przypadkach przestępcy posłużyli się legendą „na wypadek”.

80-letnia seniorka otrzymała informacje, rzekomo od swojego wnuczka, że ten spowodował wypadek i ma teraz kłopoty. Jak tłumaczył, poszkodowana przez niego kobieta jest w bardzo poważnym stanie, a jemu grozi 5 lat więzienia. Mężczyzna prosił o pieniądze, dzięki którym będzie mógł się wykupić z więzienia. Nieświadoma seniorka oszczędności swojego życia włożyła do reklamówki a następnie zawiesiła ją na ogrodzeniu posesji. W ten sposób kobieta straciła 77 tysięcy złotych i 1000 dolarów.

W drugim przypadku 75-latka myślała, że pomaga swojej wnuczce. Przestępca podający się za prokuratora nakłonił pokrzywdzoną do przekazania nieznajomemu mężczyźnie ponad 94 tysiące złotych. Niestety oprócz pieniędzy, seniorka przekazała oszustom także swoje dane osobowe- numer pesel oraz serię i numer dowodu osobistego.

Policjanci po raz kolejny apelują, o nieprzekazywanie pieniędzy nieznajomym osobom

Reklama

Rzeszowscy policjanci ponawiają swój apel o nieprzekazywanie pieniędzy osobom obcym, niezależnie od okoliczności, jakie przedstawiają. Każdy telefon, w którym nieznajoma osoba nakazuje nam podanie swoich danych osobowych, przekazanie pieniędzy lub wybranie ich z konta, to zwykła próba oszustwa. W przypadku odebrania takiego połączenia telefonicznego należy bez zbędnej zwłoki rozłączyć się i nie kontynuować rozmowy, a o wszystkim powiadomić dyspozytora numeru alarmowego 112.

Jednocześnie policjanci apelują, aby rozmawiać i przestrzegać seniorów przed oszustami wyłudzającymi od nich oszczędności. Funkcjonariusze mają świadomość, że prowadzone przez nich działania profilaktyczne, kampanie społeczne są ważne, ale najważniejsza jest życzliwa rozmowa w rodzinnym gronie. W dużej mierze to od nas samych zależy bezpieczeństwo naszych rodziców, dziadków czy krewnych.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Niematerialny skarb – strój rzeszowiaków, czyli rańtuch na głowie i łoktusza na ramiona

RZESZÓW. Początkowo stroje rzeszowiaków nosiły wiele znamion ubioru Lasowiaków, zamieszkujących obręb Puszczy Sandomierskiej.

Rzeszów

Aktywiści ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki protestowali przed Galerią Rzeszów

RZESZÓW. Protest odbył się w ramach trwającej od końca lipca kampanii Stowarzyszenia Otwarte Klatki skierowanej do Deni Cler Milano

Rzeszów

W Budziwoju powstaje centrum handlowe. Otwarcie na wiosnę [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Docelowo powierzchnia obiektu sięgnie 4 tys. m2.

Rzeszów

Za nieprawidłowe parkowanie w Rzeszowie wręczą "Krowę Miesiąca"

RZESZÓW. Społecznicy z inicjatywy „Święte Krowy Rzeszowskie” chcą, by za złe parkowanie kierowca otrzymał tzw. Krowę Miesiąca.

Rzeszów

Recydywista firmy Game Over Cycles idzie na sprzedaż. Cena: 1 mln dolarów

RZESZÓW. Polski producent motocykli typu custom firma Game Over Cycles wystawiła na sprzedaż swój najbardziej znany motocykl - Recydywistę.

Rzeszów

Most łączący Rzeszów z Boguchwałą ma kosztować ponad 100 mln zł

RZESZÓW. Nie znana jest data realizacji, źródła finansowania oraz wkład własny poszczególnych stron.

Rzeszów

Niematerialny skarb - gwara, czyli rzeszowskie micyje słowne

RZESZÓW. O porannej sardze, micyjach rzeszowskiej kultury oraz o chabaziach w parkach.

Rzeszów

Burze z gradem w Rzeszowie. Jest ostrzeżenie meteorologiczne

RZESZÓW. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada na terenie Rzeszowa wystąpienie burz.

Reklama