Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Dofinansowania dla niepełnosprawnych. Wystarczy zgłosić się do PCPR w Rzeszowie

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Zakup sprzętu elektronicznego, specjalne oprzyrządowanie do samochodu, pomoc dla studiujących – na m. in. takie cele mogą w 2019 r. ubiegać się o dofinansowanie osoby niepełnosprawne, które zgłoszą się do PCPR w Rzeszowie.

Dofinansowanie pochodzi ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach pilotażowego programu „Aktywny Samorząd”, który jest programem  realizowanym przez Powiat Rzeszowski od 2012 r.

„Nabór wniosków najczęściej otwierany jest początkiem marca każdego roku, ale już teraz zachęcam do  kontaktu z naszą placówką, aby szczegółowo poznać zasady przyznawania pomocy” - mówi Agnieszka Gabrowska, dyrektor PCPR w Rzeszowie. W ramach programu „Aktywny Samorząd” można ubiegać się o dofinansowanie w ramach dwóch modułów.

Moduł I zawiera m.in. specjalistyczne oprzyrządowanie do samochodów (dofinansowanie do 8 tys. zł), wyrobienie prawa jazdy kategorii B (do 2 200 zł), zakup sprzętu elektronicznego (do 20 tys. zł), utrzymanie sprawności technicznej wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym (do 3 tys. zł), zakup nowoczesnej protezy (od 9 do 26 tys. zł). W ramach Modułu II można otrzymać dofinansowanie do uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym (np. do 3 tys. zł na czesne).

„Dofinansowanie przysługuje osobom posiadającym orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, jednak w zależności od tego, na co przeznaczone jest wsparcie finansowe, osoba starająca się o dofinansowane musi spełniać pewne kryteria związane zarówno ze stopniem jak i rodzajem niepełnosprawności” – dodaje Agnieszka Gabrowska.
Reklama
Przykładowo, osoba ubiegająca się o dofinansowanie oprzyrządowania do samochodu czy prawa jazdy kategorii B musi posiadać znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności wydany ze względu na dysfunkcję narządu ruchu. W przypadku
Dofinansowanie  do sprzętu elektronicznego oraz szkoleń w zakresie obsługi tego sprzętu, wnioskodawca musi posiadać znaczny stopień niepełnosprawności wydany ze względu na dysfunkcję narządu wzroku lub obu kończyn górnych.

„W minionym, 2018 roku, w ramach tego programu, z pomocy naszej placówki skorzystało prawie 100 osób. Zapraszamy do skorzystania z tej możliwości również w tym roku. To wyjątkowa okazja dla osób niepełnosprawnych, którzy dzięki temu dofinansowaniu mogą kupić jakże ważny dla nich w życiu codziennym sprzęt oraz zdobyć wyższe wykształcenie” – mówi Józef Jodłowski, Starosta Rzeszowski.
 
Informacje dotyczące realizacji programu w  2019 roku można uzyskać:
 
  • w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie, ul. Batorego 9, 35- 005 Rzeszów
  • pod numerem telefonu: 17 859 48 23 wew. 7 lub 519 585 427 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Budowa kładki kompozytowej dla rowerzystów wstrzymana. Miasto straci dofinansowanie?

RZESZÓW. W ratuszu nie zapadły żadne decyzje dotyczące przyszłości inwestycji.

Rzeszów

Podwyżka za odbiór śmieci nieunikniona? PGE wycofuje zapewniania względem średniej ceny

RZESZÓW. Mieszkańcy Rzeszowa od nowego roku mogą spodziewać się kolejnych podwyżek rachunków.

Rzeszów

Droga do Boguchwały zablokowana. Trwa wyciąganie naczepy z przydrożnego rowu

RZESZÓW.  Samochody osobowe kierowane są na objazdy przez Racławówkę.

Rzeszów

Utrudnienia na ul. Kopisto. Trwa wymiana nawierzchni

RZESZÓW. Prace mają zostać zakończone do jutra.

Rzeszów

Rzeszów pierwszym polskim miastem z wizyjnym monitoringiem strefy płatnego parkowania

RZESZÓW. Projekt o wartości 14,7 mln zł ma być wprowadzony w życie od 2021 roku.

Rzeszów

Ustalono tożsamość mężczyzny wyłowionego z Wisłoka

RZESZÓW. Policjanci ustalili tożsamość mężczyzny, którego ciało wyciągnięto z zalewu nad Wisłokiem.

Rzeszów

Przebudowa dworca PKP. Prace są mocno zaawansowane [FOTO]

RZESZÓW. PKP PLK planuje w styczniu 2020 roku oddać do eksploatacji tor 1 i 3 wraz z pozostałą częścią peronu nr 1 i nr 2.

Reklama